Pojišťovny dají více peněz na léčbu rakoviny na míru

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
30. 3. 2008 0:00
Biologická léčba pro každého, komu ji lékaři určí

Praha - Léčba rakoviny na míru, léčba 21. století. Tak označují onkologové takzvanou biologickou neboli cílenou léčbu nádorů, která v některých případech umí z rakoviny udělat vyléčitelnou nebo alespoň "chronickou" nemoc.

V čem je výhoda nové léčby? Běžná cytostatika poškozují buněčné struktury nejen v buňkách nádoru, ale i ve zdravých tkáních. Cílená léčba umí zablokovat molekuly, které jsou klíčové pro nádorovou buňku, ale zdravá se bez nich obejde.

S novou metodou léčby zhoubných nádorů čím dál více počítají i pojišťovny. VZP po jednáních s Českou onkologickou společností nově garantovala, že na vybraných specializovaných pracovištích zaplatí léčbu všem pacientům, které lékaři určí jako vhodné.

Nejde přitom o malé sumy. Jeden měsíc léčby přijde na desetitisíce korun, částka se ale může vyšplhat měsíčně i přes sto tisíc korun.

Čtěte více v rubrice Věda: Boj proti rakovině. Kdy zvítězíme?

Češi a rakovina

  • v ČR je každý rok diagnostikováno více než 52 tisíc nových nádorových onemocnění
  • na zhoubné nádory ročně umírá 30 tisíc Čechů
  • každých 8 minut tedy přibude nový onkologický pacient
  • každý den tomuto nádorovému onemocnění podlehne 80 lidí
  • Češi nejčastěji onemocní rakovinou plic, tlustého střeva a konečníku, prsu, prostaty a ledvin
  • rakovina plic byla v Česku dříve doménou mužů, v poslední době je ženy dohánějí. Důvodem je to, že muži přestávají kouřit , zatímco ženy kouří čím dál víc.

Více peněz než loni uvolní i další velká pojišťovna - Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra. "V letošním roce poskytne ZP MV ČR centrům specializované péče nejméně o 4,8 procenta úhrad více než v roce 2007," řekla Aktuálně.cz mluvčí pojišťovny Hana Kadečková.

Podle předního českého onkologa Luboše Petružalky je nezbytné se na nové možnosti v léčbě rakoviny soustředit i proto, že pravděpodobně časem předstihne kardiovaskulární onemocnění a stane se největším "zabijákem" lidstva.

"Nové léčebné postupy značně zvýšily šance na delší přežití u nemocných s pokročilým metastazujícím onemocněním, které bylo v minulosti neřešitelné. Léčba v onkologii spěje k další individualizaci léčebných postupů s využitím molekulární charakteristiky jednotlivého nádoru. Léčba je prováděna na míru konkrétnímu pacientovi," uvedl Petružalka.

Ani cílená léčba nemá samé pozitivní vlivy, ale nežádoucí účinky jsou méně vážné než u takzvané chemoterapie - poruchy krvetvorby nebo vypadávání vlasů.

Výhodou je, že se dá použít na nádory, které jsou v Česku nejčastější - plic, tlustého střeva a konečníku, prsu či ledvin. "Jedinou výjimkou jsou zhoubné nádory prostaty, ale i tam myslím brzy bude biologická léčba objevena," dodal Petružalka.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 10 minutami

KLDR zváží účast na summitu s Jižní Koreou, připustila sestra Kim Čong-una

Sestra a blízká poradkyně severokorejského vůdce Kim Čong-una uvedla, že KLDR zváží účast na summitu s Jižní Koreou, pokud bude ve vzájemných vztazích panovat úcta. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na severokorejskou státní tiskovou agenturu KCNA.

Prohlášení přichází den poté, co Severní Korea vyzvala Spojené státy a Jižní Koreu, aby upustily od své údajně nepřátelské politiky a dvojích standardů. Teprve poté bude podle Pchjongjangu možné zahájit rozhovory o formálním ukončení korejské války z let 1950 až 1953. Tento konflikt skončil příměřím, ale nikoli mírovou smlouvou.

"Věřím, že pouze při zachování poctivosti a vzájemného respektu se může odehrávat hladká komunikace mezi Severem a Jihem (…) a vyřešit záležitosti typu vrcholných schůzek mezi Severem a Jihem," uvedla v prohlášení Kim Čong-unova sestra Kim Jo-čong.

Jihokorejský prezident Mun Če-in ve svém projevu na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku v úterý zopakoval výzvu, aby obě Koreje formálně ukončily válečný stav.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Itálie má oficiálně další mafiánskou organizaci, římský klan Casamonica. Její boss dostal u soudu 30 let vězení

Itálie má oficiálně další mafiánskou organizaci, kterou je římský klan Casamonica. Soud jej tento týden postavil na roveň známějším uskupením jako jsou sicilská Cosa Nostra, neapolská Camorra či původně kalábrijská 'Ndrangheta. Dlouhými tresty vězení potrestal soudce čtyři desítky členů římské mafie, jeden z bossů má strávit za mřížemi 30 let.

"Je to velice důležitý verdikt zejména proto, že ničí iluzi o tom, že v Římě žádná mafie není," řekl agentuře AFP Nando Dalla Chiesa, který o organizovaném zločinu přednáší na milánské univerzitě. "Město nedokázalo přijmout fakt, že v něm operují nejen některé elementy zločineckých skupin Camorra a 'Ndrangheta, ale že má i svou vlastní, domácí mafii," dodal.

Proces se členy mafie Casamonica trval dva roky a obžalovaní mají podle rozsudku kvůli obchodování s drogami, vydírání a držení zbraní strávit ve vězení celkem 400 let. Boss Domenico Casamonica dostal trest 30 let odnětí svobody, rozsudek ale není pravomocný.

První členové rodiny Casamonica, kteří patří k romské menšině, se do Říma přistěhovali v první polovině 20. století a policie je dlouho sledovala zejména kvůli lichvářským půjčkám. Klan na sebe upozornil v roce 2015, kdy se v Římě konal pompézní pohřeb jeho bosse Vittoria Casamoniky. Rakev tehdy ulicemi vezl kočár tažený koňmi, z helikoptéry se na něj sypaly okvětní lístky růží a truchlícím hrála hudba z filmu Kmotr. Policie i vedení města pak musely čelit kritice, že konání okázalé akce nedokázaly zabránit.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 56 minutami

Při útoku v Somálsku zemřelo nejméně osm lidí, je mezi nimi premiérova poradkyně pro ženská práva

Nejméně osm lidí v sobotu zemřelo při sebevražedném útoku nedaleko prezidentského paláce v somálské metropoli Mogadišo, informovaly tiskové agentury s odvoláním na policii. Další jsou zraněni. K zodpovědnosti za explozi se přihlásilo radikální islamistické hnutí Šabáb, které je napojeno na teroristickou síť Al-Káida. Automobil napěchovaný výbušninami najel do osobních a nákladních vozů u kontrolního stanoviště, odkud vede cesta ke vstupu do prezidentského paláce, popsala agentura AP.

Přes toto kontrolní stanoviště jezdí prezident a premiér při cestách na letiště nebo z něj, podotkla AP. Mluvčí hnutí Šabáb později uvedl, že sebevražedný útočník cílil na konvoj aut, jenž mířil do paláce. Svědek agentuře Reuters popsal, že viděl sedm zničených automobilů a tři rikši. Celá křižovatka byla podle něj potřísněna krví.

Vládní mluvčí Mohamed Ibrahim Moalimuu oznámil, že mezi oběťmi je poradkyně premiéra pro záležitosti žen a lidských práv Hibaq Abukarová. "Byla jedním z pilířů premiérovy kanceláře v otázkách týkajících se žen," sdělil na Facebooku. Podle Reuters není jasné, zda Abukarová byla v době výbuchu v konvoji, nebo se ocitla poblíž exploze.

Podle policejního mluvčího Abdifataha Adama Hassana dalších devět lidí utrpělo zranění. Počet obětí by však mohl být vyšší, jelikož některé mrtvé a zraněné odnesli jejich příbuzní, uvedl Hassan. "Za výbuchem stojí Šabáb. Zabili osm lidí, včetně vojáka, matky a dvou dětí. Šabáb masakruje civilisty," dodal Hassan.

Radikální hnutí Šabáb, jenž chce svrhnout vládu a prosadit v Somálsku svůj přísný výklad islámského práva, provádí podobné útoky často.

Zdroj: ČTK
Další zprávy