Pojišťovny dají více peněz na léčbu rakoviny na míru

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
30. 3. 2008 0:00
Biologická léčba pro každého, komu ji lékaři určí

Praha - Léčba rakoviny na míru, léčba 21. století. Tak označují onkologové takzvanou biologickou neboli cílenou léčbu nádorů, která v některých případech umí z rakoviny udělat vyléčitelnou nebo alespoň "chronickou" nemoc.

V čem je výhoda nové léčby? Běžná cytostatika poškozují buněčné struktury nejen v buňkách nádoru, ale i ve zdravých tkáních. Cílená léčba umí zablokovat molekuly, které jsou klíčové pro nádorovou buňku, ale zdravá se bez nich obejde.

S novou metodou léčby zhoubných nádorů čím dál více počítají i pojišťovny. VZP po jednáních s Českou onkologickou společností nově garantovala, že na vybraných specializovaných pracovištích zaplatí léčbu všem pacientům, které lékaři určí jako vhodné.

Nejde přitom o malé sumy. Jeden měsíc léčby přijde na desetitisíce korun, částka se ale může vyšplhat měsíčně i přes sto tisíc korun.

Čtěte více v rubrice Věda: Boj proti rakovině. Kdy zvítězíme?

Češi a rakovina

  • v ČR je každý rok diagnostikováno více než 52 tisíc nových nádorových onemocnění
  • na zhoubné nádory ročně umírá 30 tisíc Čechů
  • každých 8 minut tedy přibude nový onkologický pacient
  • každý den tomuto nádorovému onemocnění podlehne 80 lidí
  • Češi nejčastěji onemocní rakovinou plic, tlustého střeva a konečníku, prsu, prostaty a ledvin
  • rakovina plic byla v Česku dříve doménou mužů, v poslední době je ženy dohánějí. Důvodem je to, že muži přestávají kouřit , zatímco ženy kouří čím dál víc.

Více peněz než loni uvolní i další velká pojišťovna - Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra. "V letošním roce poskytne ZP MV ČR centrům specializované péče nejméně o 4,8 procenta úhrad více než v roce 2007," řekla Aktuálně.cz mluvčí pojišťovny Hana Kadečková.

Podle předního českého onkologa Luboše Petružalky je nezbytné se na nové možnosti v léčbě rakoviny soustředit i proto, že pravděpodobně časem předstihne kardiovaskulární onemocnění a stane se největším "zabijákem" lidstva.

"Nové léčebné postupy značně zvýšily šance na delší přežití u nemocných s pokročilým metastazujícím onemocněním, které bylo v minulosti neřešitelné. Léčba v onkologii spěje k další individualizaci léčebných postupů s využitím molekulární charakteristiky jednotlivého nádoru. Léčba je prováděna na míru konkrétnímu pacientovi," uvedl Petružalka.

Ani cílená léčba nemá samé pozitivní vlivy, ale nežádoucí účinky jsou méně vážné než u takzvané chemoterapie - poruchy krvetvorby nebo vypadávání vlasů.

Výhodou je, že se dá použít na nádory, které jsou v Česku nejčastější - plic, tlustého střeva a konečníku, prsu či ledvin. "Jedinou výjimkou jsou zhoubné nádory prostaty, ale i tam myslím brzy bude biologická léčba objevena," dodal Petružalka.

 

Právě se děje

Další zprávy