Pojišťovny čeká změna. Politici přijdou o správní rady

Radek Nohl Radek Nohl
3. 4. 2012 12:00
Ministr Leoš Heger chce usnadnit vstup na trh pro nové zdravotní pojišťovny
Leoš Heger.
Leoš Heger. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Na českém trhu by se během několika let mohla objevit nová zdravotní pojišťovna.

Ministr zdravotnictví Leoš Heger v rozhovoru pro Aktuálně.cz připustil, že při psaní paragrafového znění nového zákona uvažuje o zmírnění podmínek, za kterých by bylo možné v budoucnu pojišťovnu založit.

Dnes je nutné složit sto milionovou kauci a získat do jednoho roku 100 tisíc pojištěnců. Kvůli této podmínce musela již loni skončit pojišťovna Média.

"V současné době je relativně obtížné zřídit novou zdravotní pojišťovnu, nikdo na to zatím nemá sílu," prohlásil Heger v době, kdy jeho úřad odeslal do vlády věcný návrh zákona.

O tom, proč o změně uvažuje, je podle jeho slov i plánované slučování. Na českém trhu zřejmě již během několika měsíců vzniknou tři velké a dvě výrazně menší zdravotní pojišťovny. Čímž se mezi nimi výrazně sníží konkurence.

Posílit role managementu

Sloučení Metal Aliance s Českou průmyslovou pojišťovnou by podle ministerstva navíc mohlo rozvrátit systém zdravotního pojištění. Proto také Heger chce této fúzi všemi zákonnými prostředky zabránit.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Věcný návrh zákona o pojišťovnách odeslalo ministerstvo před několika dny do vlády. Heger v něm počítá třeba s tím, že zruší správní rady, ve kterých dnes zasedají zejména poslanci či blízcí různých politických stran.

Naopak se posílí role managementu či dozorčích rad. Jejich členové budou muset ručit za chybné rozhodování svým majetkem, což automaticky vylučuje poslance. Ti totiž mají trestní imunitu.

Pacienti budou mít nově možnost se také u zdravotních pojišťoven připojistit na nadstandard. Prostředky budou zůstávat v pojišťovnách, aby neodtékaly do komerční sféry.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy