Pojišťovna otevírá náruč Chrenkovi. Navzdory Hegerovi

Radek Nohl Radek Nohl
14. 3. 2012 18:55
Správní rada Metal Aliance rozhodla, že bude jednat o sloučení s ČPZP
Tomáš Chrenek a bývalý premiér Mirek Topolánek.
Tomáš Chrenek a bývalý premiér Mirek Topolánek. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - České průmyslové zdravotní pojišťovně se otevírá cesta k vysněné transakci - sloučení s pojišťovnou Metal Aliance.

Členové její správní rady podle informací Aktuálně.cz ve středu rozhodli, že s ní budou dál jednat o fúzi.

Zatímco Oborová zdravotní pojišťovna, které měla také o spojení s Metal Aliance zájem, z boje o jednu z finančně nejstabilnějších pojišťoven vypadla.

"Výsledek hlasování byl jednoznačný. Kromě zástupců státu hlasovali všichni proto, aby se dál jednalo s Českou průmyslovou zdravotní pojišťovnou," uvedl zdroj z nitra jednání.

Informaci následně potvrdil i ředitel Metal Aliance Vladimír Kothera. Ten ČTK řekl, že se nyní začnou chystat podklady pro žádost o sloučení.

Hlasovalo se dvakrát

Podle informací Aktuálně.cz si však správní rada nejdříve odhlasovala, že odloží na pozdějí rozhodnutí, s kým bude o sloučení dál jednat.

Po několika minutách ale celou proceduru zrušila a hlasovalo se znovu. Tentokrát už rada rozhodla jednoznačně - Metal Aliance bude dál jednat jen s ČPZP, která vyrostla na základech společnosti patřící do zdravotnické stáje ocelářského magnáta Tomáše Chrenka.

Leoš Heger.
Leoš Heger. | Foto: Vojtěch Marek

"To samo osobě vzbuzuje celou řadu otázek," řekl v reakci mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň. Byl to právě úřad ministra Leoše Hegera, který se proti fúzi s ČPZP ostře postavil. Heger dokonce prohlásil, že chce prostřednictvím zástupců státu sloučení zabránit.

Boj o vliv

V boji o pojišťovnu Metal Aliance se přitom hraje nejen o finanční stabilitu, vliv ve zdravotnictví, ale především o počet pojištěnců.

Pokud se ČPZP s Metal Aliance sloučí, stane se rázem po Všeobecné zdravotní pojišťovně druhým nejsilnějším hráčem na českém trhu.

"Nemyslíme si, že to je optimální řešení především s ohledem na pacienty a na konkureční prostředí mezi pojišťovnami. Zvažujeme další možnosti," dodal Sršeň.  

 

Právě se děje

před 58 minutami

Indonéská sopka Merapi obnovila aktivitu, chrlí lávu

Nejaktivnější indonéská sopka Merapi ve středu vybuchla a do délky 1500 metrů po jejím svahu vytekla láva. Jde o její nejprudší aktivitu od listopadu, kdy úřady zvýšily stupeň nebezpečí v blízkosti sopky. Při jejím výbuchu v roce 2010 zemřelo 347 lidí.

Merapi leží na hustě obydleném ostrově Jáva, poblíž historického města Yogyakarta. Je nejaktivnější z desítek sopek na indonéském území a v nedávné době vybuchla několikrát.

Nebezpečí je nyní na druhém nevyšším stupni a úřady zakázaly vstup do pětikilometrového okruhu kolem kráteru. Merapi se zvedá do výšky 2968 metrů a vulkanologové na její zvýšenou aktivitu upozorňují od loňského listopadu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalista Wall v NBA zazářil proti bývalému týmu

První utkání proti bývalému týmu Washingtonu vyšlo v NBA rozehrávači Johnu Wallovi na výbornou. Jeho Houston přehrál Wizards jasně 107:88, přičemž třicetiletý basketbalista k vítězství pomohl 24 body a pěti asistencemi. Na druhé straně zápas nevyšel Russellu Westbrookovi, jenž sice nasbíral 19 bodů, 11 doskoků a sedm asistencí, ale prohrál v sezoně poosmé ze svých devíti vystoupení.

Výsledky NBA:

Atlanta - LA Clippers 108:99, Houston - Washington 107:88, Utah - New York 108:94.

Další zprávy