Pojďte na naše kandidátky, lákají piráti Starosty. Zřejmě hulí slušnej matroš, reagoval Bělobrádek

Kateřina Frouzová Martin Ťopek Kateřina Frouzová, Martin Ťopek
Aktualizováno 13. 7. 2017 17:50
Česká pirátská strana chce oslovit Starosty a nezávislé s nabídkou společné kandidátky do říjnových sněmovních voleb. Reaguje tak na rozpadající se koalici Starostů a KDU-ČSL. Obě strany sice spolu vytvořily koalici, průzkumy však ukazují, že pravděpodobně nedosáhnou na desetiprocentní hranici, kterou potřebují pro vstup do Sněmovny
Ivan Bartoš
Ivan Bartoš | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Šéf České pirátské strany Ivan Bartoš láká hnutí Starostové a nezávislí na své kandidátky. Piráti tak věrni svému jménu "torpédují" koalici Starostů a lidovců, jejichž společná politická loď čelí problémům kvůli nízkým předvolebním preferencím. Podle Bartoše je to také důsledek dlouhodobé vrtkavosti a nestability postojů lidovců.

Bartoš pošle předsedovi starostů Petrovi Gazdíkovi dopis s konkrétní nabídkou. "Máme otevřené kandidátky pro subjekty, které nekandidují samostatně," řekl Bartoš s tím, že se o místa na jejich kandidátkách mohou ucházet i Starostové, pokud o to budou mít zájem.

Podle Bartoše se stačí přihlásit krajským šéfům pirátů a zúčastnit se jejich primárek v jednotlivých regionech. U pirátů totiž o pořadí lidí na kandidátkách rozhoduje hlasování členské základny v daných krajích. "Někteří Starostové nesouhlasí s politikou vedení a nesouhlasí s koalicí s KDU-ČSL. Je to tedy hlavně výzva pro ty jejich lidi, protože soudržnost Starostů není valná," řekl Bartoš.

Předseda lidovců Pavel Bělobrádek se ale nabídce pirátů vysmál. "Piráti zřejmě hulí slušnej matroš," napsal na Twitter.

Jeho nabídka však může narazit na ambice některých zástupů hnutí Starostů. Piráti už totiž mají zvolené lídry ve všech krajích, takže "lukrativních" míst na kandidátkách fakticky mnoho nenabízejí. "Lídry sice máme zvolené v každém kraji, ale vždyť starostové jsou silní a mohou kroužkováním vyskákat," dodal Bartoš.

Místopředseda Starostů a nezávislých Vít Rakušan uvedl, že si počká na přesné znění pirátské nabídky, dopředu však avizoval, že jeho uskupení nehodlá bořit koaliční dohodu s lidovci. "Těší nás zájem o spolupráci, ale dodávám, že to nejsme my, kdo by chtěl odejít z dohodnuté koalice. My rozhodně nebudeme ti, kdo ji opustí," řekl Rakušan.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Média: Amazon chce za devět miliard USD převzít hollywoodské studio MGM

Americký internetový prodejce Amazon jedná o koupi věhlasných hollywoodských studií MGM, za která je ochoten zaplatit asi devět miliard dolarů (187 miliard Kč). Získal by tak pro své streamovací služby rozsáhlý katalog populárních filmů a seriálů včetně série o Jamesu Bondovi. Informují o tom americká média. BBC připomíná, že zpráva přichází jen několik hodin poté, co americká telekomunikační společnost AT&T oznámila, že spojí svou rozsáhlou mediální součást s firmou Discovery, čímž vznikne další streamingový gigant vedle Netflixu a Walt Disney.

Společnost MGM Holdings, což je mateřský podnik MGM Studios, podle médií zvažuje prodej studií od konce loňského roku. MGM se řvoucím lvem ve znaku patří k nejslavnějším filmovým studiím a má stoletou tradici, která pokrývá desítky let od zlaté éry Hollywoodu až do dneška. Studio MGM produkovalo mimo jiné filmy jako Ben-Hur nebo Čaroděj ze země Oz. Amazon by díky akvizici významně posílil svou streamingovou službu Prime.

V pondělí oznámily spojení společnost WarnerMedia, která je ve vlastnictví AT&T, s firmou Discovery. Nový podnik bude schopen více investovat do původního obsahu pro streamovací služby. Bude vlastnit více než 100 mediálních značek, včetně filmového studia Warner Bros a televizních stanic HBO, CNN, Cartoon Network, HGTV, Food Network, Eurosport či Animal Planet.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Voda stoupá i na Slovensku. Část země zasáhly lokální povodně

Vydatný déšť způsobil v několika regionech Slovenska lokální záplavy, s jejichž zvládnutím pomáhali i hasiči. Armáda opět vyslala vojáky do vesnice na středním Slovensku, kterou už v pondělí po protržení protipovodňové hráze zaplavila voda a při neštěstí tam zemřel jeden člověk. Informovalo o tom v úterý vedení hasičského záchranného sboru a ministerstvo obrany.

Hasiči do úterního rána zaznamenali v souvislosti s nepříznivým počasím zhruba dvě stovky výjezdů, hlavně v severní, střední a západní části země. Odčerpávali vodu ze zatopených sklepů a ulic, odstraňovali také nánosy bláta. V Banské Bystrici stavěli protipovodňové bariéry s cílem zabránit vylití řeky Hron.

Na středním Slovensku hasiči použili čluny, aby pomohli třem lidem dostat se z motorových vozidel, která uvízla v silném proudu a ve vysoké hladině vody. Počasí mezitím zkomplikovalo situaci i na východním Slovensku. V několika regionech po celé země platí nejvyšší stupeň výstrahy před záplavami.

Zdroj: ČTK
Další zprávy