Podvodník vymámil z ženy přes milion korun. Tvrdil jí, že je námořní inženýr z Norska

ČTK ČTK
23. 9. 2019 11:56
Neznámý podvodník připravil prostřednictvím sociálních sítí třiačtyřicetiletou ženu z Hradce Králové o 1,3 milionu korun. Podvodník vystupoval jako námořní inženýr z Norska. Žena se s ním seznámila na internetové seznamce a postupně mu peníze poslala na poštovné na poslání balíku a na zaplacení různých fiktivních poplatků. Když žena žádný balík nedostala, obrátila se na policii.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Žena se s údajným námořníkem seznámila na internetu letos v červnu, když prý plul přes Středozemní moře. "Po nějaké době ji muž požádal, zda by jí mohl poslat balíček se svými osobními věcmi, u kterého je třeba zaplatit poštovné. Lodi totiž hrozilo přepadení piráty. Žena mu uvěřila a necelých padesát tisíc korun v eurech zaslala," uvedla mluvčí hradecké policie Iva Kormošová.

Pak žena platila za údajné proclení, pojištění, vývozní daň a jiné věci. Protože ženě došly vlastní úspory, vzala si u několika společností půjčky a půjčila si i od známých. Podvodníkovi hrozí až osm let vězení. 

Podobný případ hradecká policie řešila letos v březnu, kdy údajný americký novinář připravil devětatřicetiletou ženu z Hradce Králové o více než 640 tisíc korun. Muž vystupoval jako novinář pracující v Pákistánu. Také jemu žena poslala peníze na to, aby jí mohl poslat kufr s věcmi a penězi. Na policii se žena obrátila poté, když zjistila, že na fotce je místo Američana známý moderátor maďarské televize.

V lednu se na hradeckou policii obrátila třiašedesátiletá žena, která údajnému námořníkovi v potížích poslala téměř 400 tisíc korun. Již loni připravil údajný voják mezinárodní mise v Tel Avivu sedmašedesátiletou ženu téměř o milion korun. Žena podvodníkovi poslala všechny své úspory a ještě se zadlužila.

V dalším případě sedmatřicetiletá žena loni poslala 33 tisíc korun údajnému vojákovi speciálních pozemních sil americké armády v Damašku. Na zaplacení letenky muž žádal dalších tři tisíce dolarů. Jelikož tolik žena neměla, chtěla zaslat jen dva tisíce dolarů. Platbu ale jako podezřelou banka zablokovala.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Trump zrušil veškeré sankce, které USA uvalily na Turecko kvůli operaci v Sýrii

Americký prezident Donald Trump nařídil zrušit veškeré sankce, které Spojené státy minulý týden uvalily na Turecko kvůli jeho vojenskému vpádu na severovýchod Sýrie. Trump to oznámil na tiskové konferenci s tím, že Turecko informovalo americkou vládu, že v Sýrii ukončí bojové operace a že klid zbraní bude trvalý.

Trump také naznačil, že sankce proti Turecku mohou být opět uvaleny, pokud by se "stalo něco, co by se mu nelíbilo".

Zdroj: ČTK
před 24 minutami

Pohledávky britské Citibank vůči OKD jsou platné, rozhodl soud

Pohledávky za více než deset miliard korun, které za společností OKD přihlásila v roce 2016 britská banka Citibank, jsou oprávněné. Rozhodl o tom Krajský soud v Ostravě. Rozhodnutí zatím není pravomocné. Spor pravděpodobně bude pokračovat u vyšší instance, protože zástupce insolvenčního správce i státní zástupce se odvolají. Rozhodnutí soudu právníci obou stran odmítli komentovat.

Těžební firma OKD se do úpadku dostala v roce 2016. Insolvenční správce Lee Louda tehdy pohledávky Citibank zamítl, a banka se tak nemohla účastnit insolvenčního řízení, jinak by byla největším věřitelem firmy. Citibank zastupuje držitele dluhopisů, které vydala v roce 2014 společnost New World Resources (NWR), jež v té době byla majitelem OKD. Společnost OKD za tyto závazky ručila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy