Podvodníci s alkoholem promluvili: Lijeme tam savo

Sabina Slonková
10. 9. 2012 11:00
Podvodníci s alkoholem popsali Aktuálně.cz výrobu falešných lahví
Je to ten pravý? Nebo aspoň dobře "vyčištěný"?
Je to ten pravý? Nebo aspoň dobře "vyčištěný"? | Foto: Reuters

Praha - Pili byste dobrovolně savo? Nebo drink z prochlorované vody z bazénu? I tak se může stát, že podobnou tekutinu máte často ve sklenici.

Právě dezinfekci do bazénů totiž používají černí výrobci alkoholu, jejichž vodka či rum po tisících litrů zaplavují tržnice, vietnamské večerky a hospody či diskotéky nižší kategorie.

Levně nakoupí nezdaněný denaturovaný líh, ale protože ten je chráněn proti zneužití uměle přidanými látkami, musí ho podvodníci "čistit" savem či chlornanem sodným.

Čím hůře podvodníci "čistí", tím větší je zdravotní ohrožení pro konzumenty - zejména játra a ledviny jsou pak vystaveny velkému zatížení.

"Takový líh rozhodně nepatří zpět do potravního řetězce. I po oddenaturování v něm zůstávají rezidua denaturačních prostředků, které mají několikanásobně vyšší škodlivý účinek na lidský organismus než samotný etanol," říká profesor Karel Melzoch, rektor VŠCHT v Praze.

Tento článek původně vznikl v rámci investigativního projektu o rozsáhlém pančování lihovin pro české konzumenty. V souvislosti s tragickou událostí v Havířově, kde tři lidé zemřeli po požití nekvalitní lihoviny a další skončí s trvalými následky, vám jej Aktuálně.cz nabízí v repríze.

Gigantické opojení

Jde jen o jeden, ten nejjednodušší ze tří typů miliardových podvodů s nezdaněným alkoholem, které v minulých dnech popsalo Aktuálně.cz.

Popsali ho přímí aktéři podvodů. Redakce se k nim dostala, když šla po stopách tajné zprávy, kterou vypracovali soukromí detektivové na zakázku renomovaných výrobců lihovin.

Podvody s alkoholem
Autor fotografie: Ahold Slovakia

Podvody s alkoholem

  • Stát na nich ročně tratí 10 miliard korun.
  • Jde o daňové úniky spojené s výrobou a distribucí.
  • Podvodníci vyrábějí falešný alkohol z denaturátu.
  • Tvrdí, že každá druhá láhev na trhu je buď falešná, nebo spojená s daňovým únikem.
  • Renomovaní výrobci si najali soukromé detektivy, ti zjistili, že podvody jsou gigantické a stát jim neumí čelit.

Černý trh s alkoholem mapovali detektivové čtvrt roku a dospěli k tomu, že podvody s alkoholem dosáhly v Česku gigantických rozměrů. Stát ročně tratí až deset miliard korun.

Lihovarnická unie odhaduje, že černý trh obsadil až pětadvacet procent celkového obchodu s alkoholem. Samotní aktéři podvodů pak v rozhovorech s Aktuálně.cz mluví o tom, že falešná je už každá druhá láhev, kterou si dnes koupíte.

Bazén lihu

Jak bylo řečeno, nejnižší patro alkoholového zločinu pracuje s denaturovaným lihem, který není zatížen spotřební daní. Podvodní výrobci ho lacino kupují v Polsku nebo od spřízněných tuzemských lihovarů.

Pak ho zbavují ochranných aditiv, zejména extrémně hořkého bitrexu.

"Jednoduše do toho nalijete cosi jako protijed, nejčastěji chlornan sodný. To je ta chemie, kterou si lidé čistí bazény. Jde to i všeobecně známým savem, ale to je zbytečně drahé," popsal Aktuálně.cz jeden z výrobců černého alkoholu.

Pak se podle něho denaturát protáhne přes oběhové čerpadlo, taky třeba k bazénu, a nechá se to odstát. "Odpad si sedne na dno a pak už si jen odsajete čistý líh," říká výrobce.

Tisíc litrů denaturovaného lihu lze prý vyčistit za hodinu, vyrobí z něj třeba 2,5 tisíce litrů čtyřicetiprocentní vodky.

Játra, ledviny, alergie

Že láhev takto připraveného alkoholu je pro zdraví člověka nebezpečná, o tom odborníci ani nedebatují.

"Nejde o 'tradiční' odstraňování denaturačních činidel z lihu, ale o chemickou reakci, při které je přídavkem chlornanu rozkládán bitrex na produkty, které nejsou hořké. Nicméně tyto rozkladné produkty zůstávají v lihu," vysvětluje profesor Melzoch z VŠCHT. "Jde o aromatické dusíkaté sloučeniny, které jsou obecně považovány jednak za potenciální karcinogeny, za látky, které mohou vyvolat alergickou reakci zejména ve spojení s etanolem, a tak cíleně a nevratně poškozovat orgány v těle."

Samotní nelegální výrobci tvrdí, že záleží na tom, jak "schopný a poctivý čistič" konkrétní várku zpracovává.

Ti "poctiví" na závěr "čištění" používají ještě aktivní uhlí, které se běžně využívá při výrobě destilátů, ale třeba také při čištění vody v akváriu.

I při použití aktivního uhlí je však rektor Melzoch kategorický. "Líh ošetřený přes aktivní uhlí může mít lepší kvalitu, ale nemluvil bych o snížení zdravotního rizika," říká.

Autentický snímek pořízený detektivy. V těchto kanystrech dostávají hostinští podloudně vyrobený alkohol.
Autentický snímek pořízený detektivy. V těchto kanystrech dostávají hostinští podloudně vyrobený alkohol. | Foto: Archiv

Renesance kravínů

V prvním patře alkoholového zločinu začínala před dvaceti lety dráhu jedna z hlavních postav podsvětí - Radovan Krejčíř. Alkohol "vařil" na Těšínsku v bývalé školní družině.

Dnes už jsou jeho následovníci o něco sofistikovanější a renesanci díky nim zažívají opuštěné budovy zemědělských družstev. Z pohledu podvodných výrobců jsou ideální: stranou od obce, často v nich zůstala i potřebná technika.

Zjištění soukromých detektivů i výpovědi samotných podvodníků se shodují v tom, že vše probíhá v naprostém utajení, denaturát se čistí v kravínech nebo cukrovarech převážně v noci.

Do vyčištěného lihu přidají aromata a alkohol je hotov.

Další snímek detektivů. Do lahví ve skladu přijde pití, na němž se dá hodně vydělat.
Další snímek detektivů. Do lahví ve skladu přijde pití, na němž se dá hodně vydělat. | Foto: Archiv

Z varny do hospody

Když je alkohol připraven, rozváží se k obchodníkům. Lidé v řetězci - výrobci a distributoři - fungují na sobě nezávisle. Nikdo prý nedělá všechno od počátku do konce, to je příliš velké riziko. 

"Přijede odběratel a ten si to rozveze do hospod a obchodů. Když pak přece jen nastoupí policie, usekne jen jednu část. A ta se dá obratem nahradit," popisuje již citovaný aktér podvodů.

"Je to jako v té písničce: ten dělá to a ten zas tohle a společně zbohatneme." 

Když se točí směna

Hospodští a majitelé obchodů dobře vědí, o čem je řeč. Obchody probíhají často bez faktur, kolků a podezřele lacino. Mají sice jistotu, že odebírají falešný či nezdaněný alkohol, zpravidla ale nemají vůbec tušení, kdo ho vyráběl. A vše se odehrává opět ve velkém utajení.

"Jsou i případy, kdy distributoři přijeli na místo dodání autobusem či vlakem. Kvůli možnému prozrazení vynechají i auta, aby nebyli identifikovatelní přes espézetky," uvádí jeden z detektivů, který se na mapování černého trhu podílel.

Popisuje také jeden z případů, který s kolegy sledovali. "Dohodli se s hospodským na termínu, v určenou dobu znovu dorazili, vzápětí přijel tranzit, ten vyházel zboží vzadu za hospodou a odjel. Distributor to nanosil do hospody a tím vlakem zase odjel. Hospodští zpravidla dostávají i cedulky s návodem, kam mají volat v případě kontroly státu a co mají říkat. Do druhého dne pak někdo přijede a dodá jim na zboží faktury a doklady."

Prvky konspirace provázejí i samotné předání zboží mezi výrobcem a distributorem. Podle zjištění detektivů probíhá zpravidla brzy ráno, kdy se točí směny policistů. "V sedm osm ráno, to je ideální čas," dodává detektiv.

 

Právě se děje

Další zprávy