Volají a vydávají se za policisty i pracovníky bank. Podvodníci obelstí i podezřívavé

Petr Spáčil Petr Spáčil
20. 5. 2022 16:44
Českem se šíří podvodné telefonní hovory, ve kterých se podvodníci vydávají za pracovníky bank nebo policisty a varují klienty před napadením jejich účtu. Pod touto záminkou se snaží získat přístup k účtu nebo oběť přinutit převést peníze na jiný – údajně bezpečný – účet pod správou podvodníků. Útočí ale také přes SMS zprávy, které vybízejí ke stažení podvodné aplikace.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

"V uplynulých týdnech zaznamenáváme vysoké počty vishingových telefonátů a neočekáváme, že by se jejich míra snižovala," říká mluvčí Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost Alena Minxová.

Vishing, neboli podvodné obvolávání, je kontaktování například klientů bank s informacemi o napadení jejich účtu. Podvodník se představí jako pracovník banky a jeho cílem je přimět oběť k převedení peněz na jiný účet, který označí jako bezpečný. Tvrdí přitom, že jde o dočasné opatření. Účet, na který klient peníze převede, je ve správě podvodníků a ti tak získají převedené peníze oběti.

Volajících může být i několik. Často tak oběti po fiktivním pracovníkovi banky volá i fiktivní policista, který potvrzuje předchozí varování před napadením účtu. "Hovory několika pachatelů mohou trvat i několik hodin," popsal mluvčí policejního prezidia Jakub Vinčálek. Podle něj umí být podvodníci přesvědčiví a i podezřívavé oběti zmanipulovat k chybě. Podle policistů podvodníci mluví česky a znají bankovní termíny.

Podob vishingu ale může být více. Úřad pro kybernetickou bezpečnost varuje před podvodníky, kteří se vydávají za zaměstnance firmy Microsoft. "Operátor se anglicky, většinou s přízvukem, představí a sdělí, že v počítači oběti je virus," popisuje Minxová.

Podvodník si pak pod záminkou ochrany počítače od oběti vyžádá stažení nástroje pro vzdálený přístup k počítači. "Nejčastěji jde o programy Anydesk, Supremocontrol nebo TeamViewer," doplňuje Minxová. Cílem podvodných volání od fiktivních pracovníků Microsoftu může být přístup k bankovnímu účtu, ale i získání citlivých údajů, přístupových hesel nebo zašifrování dat uživatele.

Napodobují telefonní číslo banky

K získání věrohodnosti podvodníkům může posloužit i takzvaný spoofing, tedy napodobování telefonního čísla. Dokážou takto napodobit například číslo banky oběti nebo čísla pod správou české policie. Podvodníci také mohou poslat obětem dokumenty, které vypadají jako bankovní nebo policejní spisy.

Posílají také fiktivní vizitky s identitou pracovníka banky, za kterého se vydávají. Policie zatím zaznamenala téměř 600 podobných pokusů o podvod a škodu v desítkách milionů korun. Podvodníkům podle Vinčálka hrozí až osm let vězení.

"Banky nikdy nepožadují, aby klienti prováděli převody nebo výběry kvůli bezpečnosti," zdůrazňuje Vinčálek. Dodává, že banky také nepožadují vzdálený přístup do zařízení svých klientů, a pokud je účet klienta v ohrožení, banka sama zareaguje.

Podle policejního mluvčího je důležité si uvědomit nebezpečí spoofingu a napodobování telefonních čísel bank nebo státních institucí. Doporučuje také hovory zaznamenat, kontaktovat svou banku a policii a informovat je o podvodu nebo pokusu o podvod.

Úřad pro kyberbezpečnost doporučuje podezřelé volající zřetelně odmítnout a zavěsit telefon. "Pouhé zavěšení bez komentáře většinou vede k opakovaným voláním v následujících dnech," říká Minxová. 

Objevují se i podvodná volání ze zahraničí. Uživateli se objeví upozornění na zmeškaný hovor a když zavolá zpět, platí velké částky za mezinárodní hovor. Oběť volá například na Pobřeží slonoviny nebo jiné exotické destinace. "Řešením je neodpovídat na nevyžádaná volání, zvlášť ne na ty s cizí předvolbou," vysvětluje prezident Asociace provozovatelů mobilních sítí Jiří Grund.

Šíří se i podvodné SMS zprávy

Nejen podvodné telefonáty mohou nalákat oběti - mezi Čechy se šíří i podvodné SMS a MMS zprávy. Jde o malware Flubot, který ve zprávě posílá uživatelům chytrých mobilních telefonů odkazy na fiktivní hlasové zprávy. Pro poslechnutí nahrávky zpráva vybízí k nainstalování aplikace, po jejímž stažení začne telefon oběti také rozesílat stejné podvodné zprávy. Během jednoho dne zaznamenala asociace operátorů statisíce podobných zpráv.

"Uživatelům doporučujeme neinstalovat aplikace z neznámých zdrojů. Velmi často jde o podobné zhoubné programy," podtrhuje Grund. Asociace také varuje před SMS zprávami, které napodobují Českou poštu nebo mobilního operátora, které také vybízejí ke stažení aplikace.

Úřad pro kyberbezpečnost, policie i asociace operátorů se shodují, že nejdůležitější je obezřetnost. "Nejlepší obranou zůstává informovanost a poučenost lidí, tedy zlepšování schopnosti podvodné pokusy rozpoznat," shrnuje Minxová.

VIDEO: Podvodník se snaží získat číslo platební karty

Podvodník se snaží získat číslo platební karty | Video: Aktuálně.cz
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 minutami

Zastupitelé Prahy 10 odvolali starostku Chmelovou a radního Kašpara

Zastupitelé Prahy 10 na svém pondělním jednání odvolali z funkce starostku městské části Renatu Chmelovou a jejího místostarostu Davida Kašpara (oba Vlasta). Podle opoziční TOP 09 měli oba napojení na bývalého primátorova náměstka Petra Hlubučka (dříve STAN), kterého policie trestně stíhá v kauze Dozimetr. Starostka to označila za zástupné důvody, skutečným jsou podle ní připomínky k připravovanému územnímu plánu. Chmelová je i senátorkou za obvod Praha 10.

V desáté městské části dosud Vlasta vládla s Piráty a ODS, v opozici je TOP 09 spolu s hnutím ANO. Odvolání obou politiků podle mluvčího Prahy 10 Jana Hamrníka podpořili zastupitelé všech klubů kromě Vlasty, která sdružuje nezávislé zastupitele a členy STAN, KDU-ČSL a Desítky pro domácí. Kašpar je členem STAN, Chmelovou hnutí podpořilo do podzimních senátních voleb.

"Ani jeden z nich nedokázal jasně rozptýlit pochybnosti o tom, jestli jsou se současnou kauzou nějak spjatí," uvedl předseda TOP 09 v Praze 10 Radek Lojda. Chmelová jakékoliv problematické vazby odmítla. Dodala, že na funkci rezignuje i poslední radní Vlasty Lucie Sedmihradská a koalice přechází do opozice.

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

Pražská burza výrazně oslabila, PX táhl dolů ČEZ, který dnes odepsal 11 procent

Pražská burza v úvodu týdne výrazně oslabila, index PX klesl o 2,18 procenta na 1260,11 bodu. Níže index naposledy uzavíral v první polovině března. Dolů ho v pondělí táhly především akcie energetické společnosti ČEZ, které ztratily téměř 11 procent, podle analytiků zřejmě kvůli zprávám, že jedna z vládních stran navrhuje vyšší zdanění energetických firem. Naopak se dařilo Komerční bance, získala přes procento. Vyplývá to z internetových stránek burzy.

Cenné papíry ČEZ přišly před úterní valnou hromadou o 10,91 procenta a propadly se na 1045 korun. "Jedná se o největší jednodenní ztrátu za více než dva roky. V březnu 2020 kvůli pandemii koronaviru oslabil ještě o více než 11 procent. V pondělí akcie energetické společnosti ztrácely kvůli zprávám, že vládní pirátská strana navrhuje vyšší daně pro energetické firmy," uvedl analytik investiční společnosti Wood & Company Vojtěch Boháč.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nakažlivější subvarianty omikronu tvoří tři čtvrtiny pozitivních testů na covid

Nakažlivější subvarianty BA.4 nebo BA.5 koronaviru omikron tvořily minulý týden ve vzorcích z pozitivních testů 75 procent. Před týdnem jich byla ve vzorcích zhruba polovina. V tiskové zprávě o tom v pondělí informoval Státní zdravotní ústav. Případů koronaviru v Česku začalo přibývat. Za uplynulý týden jich bylo 3740, proti minulému týdnu o polovinu víc. Přibylo i hospitalizovaných.

Za nárůstem je podle diskriminačních PCR testů mutace L452R, která se vyskytuje u subvarianty BA.4 i BA.5. Pro přesné určení je třeba celogenomová sekvenace, která je ale časově náročná. "Data ze sekvenačních center v Česku ukazují, že nárůst lze pravděpodobně přičíst variantě BA.5, ale protože je zpoždění sekvenací zhruba 14 dní, k potvrzení dojde teprve v následujících týdnech," uvedla vedoucí Národní referenční laboratoře pro chřipku a nechřipková onemocnění Státního zdravotního ústavu Helena Jiřincová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy