Podváděl s dotacemi? Stát se jistí zabaveným majetkem

ČTK ČTK, Zpravodajská směna
29. 3. 2010 14:52
Policie architekta Marka Řičáře stíhá kvůli dotačním podvodům v Podještědí

Praha - Pražské vrchní státní zastupitelství zabavilo architektovi Marku Řičářovi domy a pozemky v Liberci v hodnotě 22,8 milionu korun.

Ty podle serveru Lidovky.cz částečně zaplatil z peněz, které získal pomocí dotačního podvodu.

"Státnímu zástupci se podařilo zajistit náhradní majetek, jehož původ pochází podle názoru státního zástupce z trestné činnosti. Je to úspěch. Ne vždy se toto podaří," řekla serveru mluvčí Vrchního státního zastupitelství v Praze Irena Válová.

Kauza Budišov

Řičáře proslavila kauza Budišov, kterou spustil pomocí televize Nova na podzim roku 2006. Upozornil na to, že skupina lidí chce pomocí předražené rekonstrukce zámku v Budišově pro sebe získat desítky milionů z evropských fondů.

Policie ale nenašla dostatek důkazů, že by k podvodu mělo dojít. Dva audity navíc potvrdily, že rekonstrukce zámku předražená nebyla.

Kvůli strachu o svoji osobu se tehdy Řičář dostal do programu na ochranu svědků. Loni v létě ho ale společně s expředsedou mikroregionu Podještědí Josefem Kamenským policie obvinila z dotačního podvodu.

Internet za 311 milionů

V letech 2005 až 2006 dostal Řičář od státu 15,5 milionu na projekt, který měl zavést internet do obcí v Podještědí.

O dotaci požádalo ministerstvo Sdružení obcí Podještědí, ale peníze putovaly obecně prospěšné společnosti Bono Publico, kterou založil Řičář. I přesto, že nemělo sdružení zajištěné peníze potřebné na financování projektu, o dotaci požádalo.

Později vyšlo najevo, že celý projekt s náklady ve výši 311 milionů korun byl velice nadhodnocený.

Společnost předložila ministerstvu nepravdivé a zkreslené podklady. Po přidělení dotace poslalo ministerstvo peníze na účet žadatele. Jak ale policie zjistila, byly později převedeny na jiné účty nebo vybrány a použity neznámo jak.

Policie stíhá další osoby

Řičář si podle státního zastupitelství za získané peníze nakoupil domy a další pozemky v Liberci.

Ty potom na začátku roku 2008 vložil do firmy Kristián Development, ve které je předsedou představenstva jeho bratr Václav. Zakoupené nemovitosti se ale žalobcům podařilo vypátrat a zabavit je.

Proti tomuto kroku státního zastupitelství podal Řičář stížnost k soudu. Vrchní soud v Praze ji ale zamítl.

Policie případ stále ještě vyšetřuje a nově stíhá další dvě osoby, prozradila Válová. "Jejich totožnost nebudeme nyní prozrazovat," dodala.

 

Právě se děje

Další zprávy