Podváděl s dotacemi? Stát se jistí zabaveným majetkem

ČTK ČTK, Zpravodajská směna
29. 3. 2010 14:52
Policie architekta Marka Řičáře stíhá kvůli dotačním podvodům v Podještědí

Praha - Pražské vrchní státní zastupitelství zabavilo architektovi Marku Řičářovi domy a pozemky v Liberci v hodnotě 22,8 milionu korun.

Ty podle serveru Lidovky.cz částečně zaplatil z peněz, které získal pomocí dotačního podvodu.

"Státnímu zástupci se podařilo zajistit náhradní majetek, jehož původ pochází podle názoru státního zástupce z trestné činnosti. Je to úspěch. Ne vždy se toto podaří," řekla serveru mluvčí Vrchního státního zastupitelství v Praze Irena Válová.

Kauza Budišov

Řičáře proslavila kauza Budišov, kterou spustil pomocí televize Nova na podzim roku 2006. Upozornil na to, že skupina lidí chce pomocí předražené rekonstrukce zámku v Budišově pro sebe získat desítky milionů z evropských fondů.

Policie ale nenašla dostatek důkazů, že by k podvodu mělo dojít. Dva audity navíc potvrdily, že rekonstrukce zámku předražená nebyla.

Kvůli strachu o svoji osobu se tehdy Řičář dostal do programu na ochranu svědků. Loni v létě ho ale společně s expředsedou mikroregionu Podještědí Josefem Kamenským policie obvinila z dotačního podvodu.

Internet za 311 milionů

V letech 2005 až 2006 dostal Řičář od státu 15,5 milionu na projekt, který měl zavést internet do obcí v Podještědí.

O dotaci požádalo ministerstvo Sdružení obcí Podještědí, ale peníze putovaly obecně prospěšné společnosti Bono Publico, kterou založil Řičář. I přesto, že nemělo sdružení zajištěné peníze potřebné na financování projektu, o dotaci požádalo.

Později vyšlo najevo, že celý projekt s náklady ve výši 311 milionů korun byl velice nadhodnocený.

Společnost předložila ministerstvu nepravdivé a zkreslené podklady. Po přidělení dotace poslalo ministerstvo peníze na účet žadatele. Jak ale policie zjistila, byly později převedeny na jiné účty nebo vybrány a použity neznámo jak.

Policie stíhá další osoby

Řičář si podle státního zastupitelství za získané peníze nakoupil domy a další pozemky v Liberci.

Ty potom na začátku roku 2008 vložil do firmy Kristián Development, ve které je předsedou představenstva jeho bratr Václav. Zakoupené nemovitosti se ale žalobcům podařilo vypátrat a zabavit je.

Proti tomuto kroku státního zastupitelství podal Řičář stížnost k soudu. Vrchní soud v Praze ji ale zamítl.

Policie případ stále ještě vyšetřuje a nově stíhá další dvě osoby, prozradila Válová. "Jejich totožnost nebudeme nyní prozrazovat," dodala.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Papež jmenoval 13 kardinálů, devět může volit jeho nástupce

Papež František v neděli oznámil, že jmenoval 13 nových kardinálů. Povýšeni do kardinálského stavu budou při slavnostní konsistoři ve Vatikánu 28. listopadu. Devíti z nich je méně než 80 let, takže se mohou stát členy konkláve, které po smrti nebo rezignaci nynější hlavy římskokatolické církve vybere příštího papeže, uvedla agentura Reuters.

Papež jména nových kardinálů překvapivě oznámil z okna své pracovny věřícím na Svatopetrském náměstí. Mezi jmenovanými kardinály je také washingtonský arcibiskup Wilton Gregory, který se tak stane prvním černošským prelátem s červenou čepičkou.

Kardinály se stanou také Ital působící dlouhodobě ve Vatikánu Raniero Cantalamessa, arcibiskup z rwandského Kigali Antoine Kambanda, arcibiskup José Feurte Advincula z Filipín nebo arcibiskup Celestino Aós ze Santiaga de Chile.

Devět nových volitelů papeže podle agentury Reuters pochází z celého světa a zvyšují pravděpodobnost, že i příští papež bude pokračovat v politice papeže Františka, který byl zvolen v roce 2013.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Dvě osoby zemřely po autonehodě u Jasenné na Zlínsku, silnice je opět v provozu

Dvě oběti si vyžádala dopravní nehoda, která se stala dnes ráno u Jasenné na Zlínsku. Sdělila to zlínská policejní mluvčí Monika Kozumplíková. Silnice mezi obcemi Jasenná a Liptál na Vsetínsku byla po dobu vyšetřování uzavřená, policisté v obou obcích odkláněli dopravu. Nehoda se stala na hlavním tahu ze Zlína na Vsetín kolem 05:30, silnice se opět motoristům otevřela před 13:00.

"Řidička osobního vozidla při jízdě od Vsetína do Vizovic v levotočivé zatáčce zřejmě z důvodu vysoké rychlosti čelně narazila do stromu a s vozidlem skončila na střeše. Vozidlo začalo po havárii hořet. Při nehodě zahynula nejen řidička, ale také její spolujezdkyně. Totožnost obětí potvrdí až nařízená soudní pitva," uvedla Kozumplíková.

Zdroj: ČTK
Další zprávy