Na inovační miliardy pro menší firmy si sáhla jen jedna z tisíce, zjistila kontrola

ČTK ČTK
31. 5. 2021 8:21
Podporu 2,3 miliardy korun pro malé a střední podniky na poradenství, marketing a vzdělávání či na inovace pro boj s nemocí covid-19 získalo jedno promile všech menších firem. Nebude tak mít velký dopad na celý sektor, uvedl Nejvyšší kontrolní úřad ve zprávě k prověrce podpory. Ministerstvo průmyslu a obchodu, které peníze rozdělovalo, navíc podle kontrolorů nedokáže vyhodnotit přínosy podpory.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Martin Svozílek/Economia

Nejvyšší kontrolní úřad prověřoval peníze na poradenství, marketing a vzdělávání pro menší firmy rozdělované ministerstvem průmyslu a obchodu v letech 2015 až 2020 z evropského operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost. Peníze by měly podnikům třeba pomoci na začátku podnikání nebo usnadnit přístup na zahraniční trhy.

"Podporu získalo do začátku roku 2021 jen jedno promile z více než jednoho milionu malých a středních podniků v ČR. Nelze tak očekávat, že vyplacené peníze budou mít výraznější pozitivní dopad na celý tento sektor," uvedla mluvčí Nejvyššího kontrolního úřad Jana Gabrielová. Vyjádření ministerstva průmyslu a obchodu ke kontrole zjišťujeme.

Na cíle, které si ministerstvo stanovilo, podpora podle Nejvyššího kontrolního úřad neměla vliv. Podle kontrolorů také stát nezjišťoval dopady podpory. "Například u podpory na poradenství rostly cílové hodnoty ukazatelů ještě před spuštěním první výzvy," sdělila mluvčí úřadu. "Ministerstvo se také nezabývalo tím, jak podniky poradenské služby využívaly ani jaký měly tyto služby dopad na jejich podnikání," doplnila.

U podpory marketingu se cílové ukazatele dokonce od roku 2015 navzdory vyplácené podpoře neustále zhoršovaly. Podle kontrolorů také není jasné, zda a jak podpora pomohla podnikům zvýšit export. Podpora na vzdělávání byla určena na budování školicích středisek, ale ministerstvo průmyslu a obchodu podle prověrky nesledovalo, jestli podniky využívají střediska pro stanovený účel. "Teprve v průběhu kontroly Nejvyššího kontrolního úřad ministerstvo průmyslu a obchodu zavedlo, že podniky musí předkládat přehled o vytíženosti školicího střediska," uvedla mluvčí Nejvyššího kontrolního úřad.

Kontrolní úřad prověřil také peníze, které měly malým a středním podnikům pomoci při vývoji inovací, materiálů a technologií pro boj s covidem-19. "Šlo například o výrobu ochranných prostředků, likvidaci infekčního odpadu nebo sdílení znalostí s výzkumnou sférou. Ministerstvo průmyslu a obchodu nebude schopno vyhodnotit, co tato podpora přinesla a jak pomohla v boji s pandemií. Sleduje totiž jen to, jestli podnikatel pořídil z peněz danou technologii nebo kolik podniků navázalo spolupráci s výzkumnými institucemi," sdělila mluvčí Nejvyššího kontrolního úřadu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 21 minutami

Pákistánská armáda zabila deset ozbrojenců, údajně plánovali teroristické útoky

Pákistánské ozbrojené složky zabily v přestřelce na severozápadě země deset ozbrojenců, včetně čtyř velitelů, a zabavily také mnoho zbraní. Podle armády patřili bojovníci ke skupině, která stála za nedávnými útoky na civilisty a plánovala další údery. V úterý o tom informovala agentura AP.

Armáda zasahovala v oblasti Jižního Vazíristánu v provincii Chajbar Pachtunchvá, která byla až donedávna baštou hnutí Tehríke Tálibán (TTP). To je pákistánskou odnoží islamistického afghánského hnutí. Armáda ale neposkytla o operaci žádné podrobnosti ani informace o příslušnosti zabitých ozbrojenců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy