Podpora euru klesá, platit by jím chtělo jen 22 % Čechů

Markéta Žižková
31. 1. 2011 15:37
Nejvíce se bojí zdražení, které by podle nich zavedení jednotné měny provázelo

Praha - Přijetí společné evropské měny v současnosti podporuje pouze zlomek Čechů.

Jak ukázal čerstvý průzkum agentury STEM, zavedení eura by přivítalo 22 procent Čechů. Před pěti lety to byl dvojnásobek.

Vyplývá to z průzkumu agentury STEM, který proběhl na začátku letošního ledna. Tazatelé se ptali reprezentativního vzorku 1245 Čechů starších 18 let.

Nejčastěji podporují euro přívrženci vládní koalice. A mezi nimi vedou sympatizanti Věcí veřejných (43 %). Nejméně jsou naopak ke společné evropské vstřícní příznivci KSČM - pro euro je jen desetina z nich.

Češi se nejvíce bojí zdražení

Průzkum na reprezentativním vzorku 1245 Čechů starších 18 let ukázal, že pro zavedení eura jsou častěji mladí lidé a ti, kteří jsou dobře materiálně zajištěni.

Nejvíce se lidé bojí zdražení, které by podle nich zavedení eura provázelo. Obává se ho bezmála osm Čechů z deseti. V roce 2006 to bylo 75 procent.

Respondenti se také - mnohem více než předchozích letech - obávají nestability eurozóny. To zřejmě souvisí s nedávnými finančními krizemi v Řecku a Irsku.

Členské země eurozóny tehdy musely Řecku pomoci velkým balíkem peněz.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Tajfun v Japonsku zabil už 66 lidí

Počet obětí ničivého tajfunu Hagibis, který o víkendu zasáhl Japonsko, vzrostl na nejméně 66, dalších 15 lidí je pohřešováno. Podle agentury DPA o tom informovala japonská televize NHK.

Agentura Kjódó napsala, že bez elektřiny je stále na 34 000 domácností. Bez dodávek vody se musí obejít 138 000 domácností.

V zasažených oblastech pokračuje pátrání po nezvěstných, do kterého jsou zapojeny tisíce policistů, hasičů i vojáků.

před 29 minutami

V centru Prahy nesmí vystupovat lidé v kostýmech ani bublifukáři

V centru Prahy od úterý nesmí vystupovat lidé v obřích kostýmech zvířat, například pand, a nesmí se tam ani dělat bubliny, po kterých jsou chodníky podle vedení města znečištěné a nebezpečné pro chodce.

Novela vyhlášky o pouličním umění, tzv. buskingu, kterou zastupitelé schválili v září, současně rozšířila zákaz pouličního umění na celé Staroměstské náměstí a na Velkopřevorské náměstí, náměstí Míru, Nerudovu ulici a část Spálené mezi křižovatkou s Purkyňovou ulicí a Národní třídou.

Vyhláška konkrétně zakazuje "vystoupení v převlecích za zvířata či postavy z filmů, televizních pořadů nebo počítačových her" a "vystoupení v převlecích svými rozměry zjevně přesahujícími proporce dospělého člověka". Zakázána jsou také vystoupení, která nepřiměřeně ruší hlukem, pachem či znečišťování.

Další zprávy