Smutný rekord Spolany: Podle ekologů vypouští do ovzduší nejvíce nečistot za 11 let

Adéla Skoupá ČTK Adéla Skoupá, ČTK
Aktualizováno 12. 10. 2015 14:52
Ekologové nevládní organizace Arnika vyhlásili žebříček největších českých znečišťovatelů za loňský rok. Kraluje mu Spolana Neratovice, která loni vyprodukovala nejvíc zplodin za 11 let.
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Zatímco většina podniků vyslala loni do ovzduší či do vody méně nečistot než předchozí rok, středočeská chemička Spolana Neratovice je na tom přesně obráceně. V roce 2014 vypustila nejvíc emisí za posledních jedenáct let, kdy podniky povinně zaznamenávají údaje do Integrovaného registru znečišťování (IRZ).

Jasně tak kraluje letošním žebříčkům znečišťovatelů, které sestavila nevládní organizace Arnika z údajů IRZ. “Lze ji označit za skokana roku, protože meziročně nejvíce zvýšila množství vypouštěných látek nebezpečných pro lidské zdraví,” komentuje výsledky předseda Arniky Jindřich Petrlík.

Loni poslala chemička do životního prostředí více jak 54 % celkového množství mutagenních látek. Tedy víc než všechny ostatní nahlášené podniky dohromady. Jde o látky, které mohou způsobovat mutace - tedy měnit genetickou informaci organismu.

Spolana má za loňský rok na svědomí 41 tun látek, které mohou způsobovat rakovinu, což je o 4000 kilogramů víc než předchozí rok. Nejvíce narostly hlavně emise vinylchloridu - rakovinotvorné mutagenní látky, která se do prostředí uvolňuje hlavně při výrobě plastů.

Vedení Spolany se ale brání, že samotná povaha výroby s sebou přináší znečištění. "Je velmi důležité si uvědomit, že Spolana je jedinou společností v České republice zpracovávající trichlorethylen (průmyslové rozpouštědlo - pozn. red.) daným způsobem. Navíc jsme jediným výrobcem kaprolaktamu v České republice, takže je přirozené, že se opakovaně v žebříčku vyskytujeme," připouští generální ředitel Spolany Karel Pavlíček.

Dodává, že Spolana dodržuje zákonné limity a na snižování emisí pracuje. "Významnými kroky v brzké době bude odstavení současné amalgámové elektrolýzy a změna koncepce energetiky, které přinesou snížení emisí rtuti, oxidu siřičitého a oxidů dusíku. Ve srovnání s rokem 2013 byly emise rtuti do ovzduší sníženy o 30 %, do povrchových vod o 52 % a emise oxidu siřičitého byly v roce 2014 sníženy o 24 %," doplnil Pavlíček

“Obyvatelé Středočeského kraje nemohou být potěšeni, protože se už druhým rokem drží mezi prvními třemi kraji, co se týče ohlášených látek, které mají negativní dopad na lidské zdraví,” říká Petrlík. Podle údajů z registru následuje Moravskoslezský a Ústecký kraj.

Ekologové chválí Kronospan

Pražská a brněnská spalovna podle Arniky vypustily do odpadu více dioxinů než loni. Obě jmenované sice podle mluvčího Arniky Vratislava Vozníka snižují hmotnost odpadu zhruba na třetinu, ale při jejich provozu se v páleném odpadu, z něhož další odpad vzniká, hromadí toxické látky a některé další vznikají. Těmi jsou mimo jiné právě dioxiny.

Proti tomu se brněnská spalovna ohradila. Podle ní loni vypustila do ovzduší třikrát méně dioxinů než v roce 2013. "Na druhou stranu v produktech čištění spalin bylo zachyceno o jednu třetinu více dioxinů než v roce 2013," reagovala Jana Suzová ze společnosti SAKO, která spalovnu provozuje. Podle ní informace Arniky nejsou objektivní.

Pochvala ale od ekologů z Arniky míří například do podniku Kronospan Jihlava, který zpracovává dřevěné desky k výrobě nábytku a stavbě. Meziročně snížil emise formaldehydu, štiplavě páchnoucího plynu způsobujícího například bolest hlavy. Stejně tak se středočeské firmě Synthos podle nahlášených dat podařilo snížit emise styrenu, které způsobují nepříjemný zápach, na polovinu.

Množství nečistot, jež firmy vypouštějí, musí nad určitý limit nahlašovat. Pokud tak neučiní nebo zalžou, hrozí jim až milionová pokuta. Než by firmy údaje falšovaly, dopouští se podle Petrlíka častěji chyb ve výpočtech nebo údaje přemršťují.  

Ekologové chtějí, aby se provozy snažily snižovat množství vypouštěných látek. I když přiznávají, že to někdy zkrátka nejde, protože by se jim už výroba nevyplatila.

Po vzoru kanadských nebo amerických aktivistů proto spouští Arnika internetovou aplikaci, která člověku ukazuje přesné údaje o znečištění jeho okolí - například jaké látky vypouštějí firmy v několikakilometrovém okruhu. 

Nejrizikovější je podle ekologů z hlediska lidského zdraví chemický průmysl, zejména pak zpracování plastů. Životnímu prostředí zase nejvíc škodí elektrárny spalující hnědé uhlí. 

 

Právě se děje

Další zprávy