Opláchnout sklo ve studené vodě se saponátem nestačí, hospody ale zvyky příliš nemění

Tereza Patočková Tereza Patočková
3. 12. 2020 15:34
Znovuotevřené restaurace a hospody kvůli koronaviru způsob mytí pivního skla nemění. Státní zdravotní ústav však doporučuje věnovat mytí nádobí zvýšenou péči a pro ruční myčky, které většina lokálů používá, si pořídit speciální dezinfekční roztoky s virucidním účinkem.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Lukáš Bíba

Výčepy, pivnice a jiná pohostinství pro mytí pivního skla většinou používají ruční myčky, takzvané spulboye. Tyto mycí válce s kartáčem však většinou nesmí být napouštěny vodou teplejší, než je třicet stupňů Celsia. Klasicky se v nich tak půllitry a ostatní pivní sklo myje ve studené či vlažné vodě se saponátem. "Oplach v saponátu a studené vodě opravdu není dostatečný," upozorňuje však ředitelka odboru hygieny výživy a předmětů běžného užívání Jaroslava Jelínková z krajské hygienické stanice Pardubického kraje. 

V provozovnách, kde nejsou k dispozici profesionální zařízení určená k mytí použitého nádobí, doporučuje Státní zdravotní ústav důkladné umytí a oplach minimálně teplou, nejlépe však horkou tekoucí vodou. Pro zařízení, která nemají jiné možnosti než ruční mycí válce, potom ústav doporučuje nákup speciálních dezinfekčních roztoků s virucidním účinkem a poté důkladné opláchnutí čistou pitnou vodou. 

Dezinfekční virucidní přípravky jsou takové, které účinně zbavují plochy virů. I když se rozlišují tři kategorie virucidní účinnosti, na nový koronavirus funguje jakákoliv z nich. "Doporučujeme vybrat některý z přípravků firem zabývajících se výrobou dezinfekčních prostředků pro zdravotnictví, kde jsou požadavky na otestování nejpřísnější," uvádí ve svých dokumentech například Krajská hygienická stanice Moravskoslezského kraje"

Pohostinství, která redakce Aktuálně.cz oslovila, speciální přípravky nepořídila a způsob mytí pivních sklenic oproti běžnému provozu nijak nezměnila. 

"Ne, dezinfekce na pivní sklo jsme nekupovali. Jediné co, tak akorát měníme častěji vodu ve spulboyi. Používáme i horkou vodu a klasické saponáty. My myjeme sklo vždy pečlivě, takže úplná změna mytí u nás není," říká manažerka restaurace na pražských Vinohradech. 

"Dali jsme rezervace na půlku stolů, ale jinak jsme s nádobím nic speciálního nedělali," uvádí obsluha jedné restaurace na Praze 7.

Ani v Plzni oslovený podnik nic nad rámec klasického provozu na čtvrtek neplánuje. "Prostě se otevře, bude se čepovat pivo a budeme doufat, že přijdou lidé. Nic speciálního jsme nepořizovali," tvrdí výčepní z pivnice na otázku, zda nakupovali dezinfekční saponáty.

"Na mytí půllitrů máme standardně zažitý způsob mytí už léta, tam jsme nemuseli nic měnit. Prostředek, kterým to myjeme, je vždy dezinfekční," uvedl výčepní restaurantu na Praze 1.

"Co se týče pivního skla, máme hvězdu sládků, to znamená, že máme tu nejvyšší kvalitu starání se o celé pivní hospodářství. Dneska přijede sanitační technik, vysanituje potrubí a před otevřením vše namyjeme. Standard dodržujeme každý den, ať je covid, nebo není. Nic tedy nebylo potřeba měnit," řekl ve středu majitel podniku v Karlových Varech.

Stravovací zařízení mohou podle nového nařízení začít fungovat v omezeném provozu od čtvrtka 3. prosince. Zatímco na mytí nádobí a pivního skla je vydáno pouze doporučení, nařízenou mají podniky například kapacitu, kterou mohou využít. Lokály smí využít pouze polovinu míst, obsluhovat jen ty hosty, kteří sedí u stolů, přičemž jich k jednomu nesmí usadit více než čtyři. Otevírací doba je nařízena od 6 do 22 hodin.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 19 minutami

KLDR zváží účast na summitu s Jižní Koreou, připustila sestra Kim Čong-una

Sestra a blízká poradkyně severokorejského vůdce Kim Čong-una uvedla, že KLDR zváží účast na summitu s Jižní Koreou, pokud bude ve vzájemných vztazích panovat úcta. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na severokorejskou státní tiskovou agenturu KCNA.

Prohlášení přichází den poté, co Severní Korea vyzvala Spojené státy a Jižní Koreu, aby upustily od své údajně nepřátelské politiky a dvojích standardů. Teprve poté bude podle Pchjongjangu možné zahájit rozhovory o formálním ukončení korejské války z let 1950 až 1953. Tento konflikt skončil příměřím, ale nikoli mírovou smlouvou.

"Věřím, že pouze při zachování poctivosti a vzájemného respektu se může odehrávat hladká komunikace mezi Severem a Jihem (…) a vyřešit záležitosti typu vrcholných schůzek mezi Severem a Jihem," uvedla v prohlášení Kim Čong-unova sestra Kim Jo-čong.

Jihokorejský prezident Mun Če-in ve svém projevu na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku v úterý zopakoval výzvu, aby obě Koreje formálně ukončily válečný stav.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Itálie má oficiálně další mafiánskou organizaci, římský klan Casamonica. Její boss dostal u soudu 30 let vězení

Itálie má oficiálně další mafiánskou organizaci, kterou je římský klan Casamonica. Soud jej tento týden postavil na roveň známějším uskupením jako jsou sicilská Cosa Nostra, neapolská Camorra či původně kalábrijská 'Ndrangheta. Dlouhými tresty vězení potrestal soudce čtyři desítky členů římské mafie, jeden z bossů má strávit za mřížemi 30 let.

"Je to velice důležitý verdikt zejména proto, že ničí iluzi o tom, že v Římě žádná mafie není," řekl agentuře AFP Nando Dalla Chiesa, který o organizovaném zločinu přednáší na milánské univerzitě. "Město nedokázalo přijmout fakt, že v něm operují nejen některé elementy zločineckých skupin Camorra a 'Ndrangheta, ale že má i svou vlastní, domácí mafii," dodal.

Proces se členy mafie Casamonica trval dva roky a obžalovaní mají podle rozsudku kvůli obchodování s drogami, vydírání a držení zbraní strávit ve vězení celkem 400 let. Boss Domenico Casamonica dostal trest 30 let odnětí svobody, rozsudek ale není pravomocný.

První členové rodiny Casamonica, kteří patří k romské menšině, se do Říma přistěhovali v první polovině 20. století a policie je dlouho sledovala zejména kvůli lichvářským půjčkám. Klan na sebe upozornil v roce 2015, kdy se v Římě konal pompézní pohřeb jeho bosse Vittoria Casamoniky. Rakev tehdy ulicemi vezl kočár tažený koňmi, z helikoptéry se na něj sypaly okvětní lístky růží a truchlícím hrála hudba z filmu Kmotr. Policie i vedení města pak musely čelit kritice, že konání okázalé akce nedokázaly zabránit.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Při útoku v Somálsku zemřelo nejméně osm lidí, je mezi nimi premiérova poradkyně pro ženská práva

Nejméně osm lidí v sobotu zemřelo při sebevražedném útoku nedaleko prezidentského paláce v somálské metropoli Mogadišo, informovaly tiskové agentury s odvoláním na policii. Další jsou zraněni. K zodpovědnosti za explozi se přihlásilo radikální islamistické hnutí Šabáb, které je napojeno na teroristickou síť Al-Káida. Automobil napěchovaný výbušninami najel do osobních a nákladních vozů u kontrolního stanoviště, odkud vede cesta ke vstupu do prezidentského paláce, popsala agentura AP.

Přes toto kontrolní stanoviště jezdí prezident a premiér při cestách na letiště nebo z něj, podotkla AP. Mluvčí hnutí Šabáb později uvedl, že sebevražedný útočník cílil na konvoj aut, jenž mířil do paláce. Svědek agentuře Reuters popsal, že viděl sedm zničených automobilů a tři rikši. Celá křižovatka byla podle něj potřísněna krví.

Vládní mluvčí Mohamed Ibrahim Moalimuu oznámil, že mezi oběťmi je poradkyně premiéra pro záležitosti žen a lidských práv Hibaq Abukarová. "Byla jedním z pilířů premiérovy kanceláře v otázkách týkajících se žen," sdělil na Facebooku. Podle Reuters není jasné, zda Abukarová byla v době výbuchu v konvoji, nebo se ocitla poblíž exploze.

Podle policejního mluvčího Abdifataha Adama Hassana dalších devět lidí utrpělo zranění. Počet obětí by však mohl být vyšší, jelikož některé mrtvé a zraněné odnesli jejich příbuzní, uvedl Hassan. "Za výbuchem stojí Šabáb. Zabili osm lidí, včetně vojáka, matky a dvou dětí. Šabáb masakruje civilisty," dodal Hassan.

Radikální hnutí Šabáb, jenž chce svrhnout vládu a prosadit v Somálsku svůj přísný výklad islámského práva, provádí podobné útoky často.

Zdroj: ČTK
Další zprávy