Opláchnout sklo ve studené vodě se saponátem nestačí, hospody ale zvyky příliš nemění

Tereza Patočková Tereza Patočková
3. 12. 2020 15:34
Znovuotevřené restaurace a hospody kvůli koronaviru způsob mytí pivního skla nemění. Státní zdravotní ústav však doporučuje věnovat mytí nádobí zvýšenou péči a pro ruční myčky, které většina lokálů používá, si pořídit speciální dezinfekční roztoky s virucidním účinkem.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Lukáš Bíba

Výčepy, pivnice a jiná pohostinství pro mytí pivního skla většinou používají ruční myčky, takzvané spulboye. Tyto mycí válce s kartáčem však většinou nesmí být napouštěny vodou teplejší, než je třicet stupňů Celsia. Klasicky se v nich tak půllitry a ostatní pivní sklo myje ve studené či vlažné vodě se saponátem. "Oplach v saponátu a studené vodě opravdu není dostatečný," upozorňuje však ředitelka odboru hygieny výživy a předmětů běžného užívání Jaroslava Jelínková z krajské hygienické stanice Pardubického kraje. 

V provozovnách, kde nejsou k dispozici profesionální zařízení určená k mytí použitého nádobí, doporučuje Státní zdravotní ústav důkladné umytí a oplach minimálně teplou, nejlépe však horkou tekoucí vodou. Pro zařízení, která nemají jiné možnosti než ruční mycí válce, potom ústav doporučuje nákup speciálních dezinfekčních roztoků s virucidním účinkem a poté důkladné opláchnutí čistou pitnou vodou. 

Dezinfekční virucidní přípravky jsou takové, které účinně zbavují plochy virů. I když se rozlišují tři kategorie virucidní účinnosti, na nový koronavirus funguje jakákoliv z nich. "Doporučujeme vybrat některý z přípravků firem zabývajících se výrobou dezinfekčních prostředků pro zdravotnictví, kde jsou požadavky na otestování nejpřísnější," uvádí ve svých dokumentech například Krajská hygienická stanice Moravskoslezského kraje"

Pohostinství, která redakce Aktuálně.cz oslovila, speciální přípravky nepořídila a způsob mytí pivních sklenic oproti běžnému provozu nijak nezměnila. 

"Ne, dezinfekce na pivní sklo jsme nekupovali. Jediné co, tak akorát měníme častěji vodu ve spulboyi. Používáme i horkou vodu a klasické saponáty. My myjeme sklo vždy pečlivě, takže úplná změna mytí u nás není," říká manažerka restaurace na pražských Vinohradech. 

"Dali jsme rezervace na půlku stolů, ale jinak jsme s nádobím nic speciálního nedělali," uvádí obsluha jedné restaurace na Praze 7.

Ani v Plzni oslovený podnik nic nad rámec klasického provozu na čtvrtek neplánuje. "Prostě se otevře, bude se čepovat pivo a budeme doufat, že přijdou lidé. Nic speciálního jsme nepořizovali," tvrdí výčepní z pivnice na otázku, zda nakupovali dezinfekční saponáty.

"Na mytí půllitrů máme standardně zažitý způsob mytí už léta, tam jsme nemuseli nic měnit. Prostředek, kterým to myjeme, je vždy dezinfekční," uvedl výčepní restaurantu na Praze 1.

"Co se týče pivního skla, máme hvězdu sládků, to znamená, že máme tu nejvyšší kvalitu starání se o celé pivní hospodářství. Dneska přijede sanitační technik, vysanituje potrubí a před otevřením vše namyjeme. Standard dodržujeme každý den, ať je covid, nebo není. Nic tedy nebylo potřeba měnit," řekl ve středu majitel podniku v Karlových Varech.

Stravovací zařízení mohou podle nového nařízení začít fungovat v omezeném provozu od čtvrtka 3. prosince. Zatímco na mytí nádobí a pivního skla je vydáno pouze doporučení, nařízenou mají podniky například kapacitu, kterou mohou využít. Lokály smí využít pouze polovinu míst, obsluhovat jen ty hosty, kteří sedí u stolů, přičemž jich k jednomu nesmí usadit více než čtyři. Otevírací doba je nařízena od 6 do 22 hodin.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Evropská komise navrhla první regulaci umělé inteligence, omezí rozpoznávání obličejů

Evropská komise ve středu navrhla vůbec první pravidla využívání umělé inteligence, s jejichž pomocí by chtěla omezit škodlivé dopady například sledovacích či manipulativních technologií. Zásadně regulovat chce zejména možnosti rozpoznávání obličejů, které vzbuzují obavu u ochránců soukromí. Za porušování pravidel, jimiž by exekutiva Evropské unie chtěla zavést mezinárodní standardy v této dosud neregulované oblasti, mají hrozit vysoké pokuty.

Technologické firmy, které vidí v umělé inteligenci motor budoucího růstu, se k omezování stavějí spíše skepticky. I proto se očekává, že potřebné schválení pravidel členskými státy unie a Evropským parlamentem potrvá až několik let.

Navrhované nařízení zavádí několik kategorií systémů umělé inteligence podle jejich rizikovosti. Jako nepřijatelné označuje ty, které ohrožují životy, bezpečí či práva lidí. Zakázány proto mají být v EU například systémy umožňující vládám takzvané sociální hodnocení, které běžně používá ke sledování svých občanů například Peking. Zákaz se má týkat třeba i hraček s hlasovými asistenty, které navádí děti a mladé lidi k nebezpečnému chování.

Další skupinou jsou technologie s vysokým rizikem, které budou povoleny jen při splnění přísných požadavků. Mezi ně patří třeba software třídící uchazeče o práci či o bankovní půjčku, hodnotící zkoušky ve škole nebo ověřující spolehlivost důkazů u soudu. Řadí se sem také všechny systémy biometrické identifikace včetně rozpoznávání obličejů. Jejich obecné využívání bude zcela zakázáno a sáhnout k němu budou moci úřady jen ve výjimečných případech, například při pátrání po dětech či odhalování teroristických útoků.

Zdroj: ČTK
před 25 minutami

Senátní výbor nepodpořil novelu volebního zákona. Senátorům chybí korespondenční volba

Senátní ústavně právní výbor navzdory očekávání nepodpořil volební novelu, která má zavést nový způsob přepočtu hlasů na poslanecké mandáty. Důvodem byla snaha části senátorů začlenit do novely také korespondenční hlasování pro Čechy v cizině, což výbor názorově rozdělilo na dvě stejné poloviny. Spor o podobu novely tak bude muset vyřešit Senát jako celek v příštím týdnu.

Možnost volit poštou prosazuje horní komora dlouhodobě kvůli krajanům, kteří v rozlehlejších zemích musí kvůli výběru poslanců podniknout dlouho a nákladnou cestu na ambasády. Ve Sněmovně se ale zatím pro podporu takové změny nenašel dostatek hlasů. Platí to i pro aktuální novelu, která musí být přijata včas tak, aby se říjnové volby do Sněmovny mohly uskutečnit v plném rozsahu.

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

ČEZ chce letos vybrat dodavatele paliva pro Temelín na dalších zhruba deset let

Energetická společnost ČEZ vybírá dodavatele paliva pro Jadernou elektrárnu Temelín na dalších zhruba deset let, jasno chce mít do konce letošního roku, uvedl mluvčí firmy Ladislav Kříž. Od roku 2010 palivo elektrárně dodává ruská společnost TVEL, předtím bylo používáno palivo americké firmy Westinghouse. Zájemce o současnou zakázku mluvčí nespecifikoval.

"Výběrové řízení se aktuálně uskutečňuje i přes komplikace ohledně pandemie covid-19 a nemožnost přímých jednání. Finální nabídky a ukončení předpokládáme do konce roku," řekl bez bližších podrobností Kříž. Ve druhé tuzemské elektrárně v Dukovanech má ČEZ do konce provozu nynějších bloků uzavřenou smlouvu s ruskou společností TVEL.

Vláda v pondělí oznámila, že Česko se v reakci na informace o podílu ruské tajné služby na explozích v muničním areálu ve Vrběticích za Zlínsku v roce 2014 rozhodlo nepřizvat ruskou společnost Rosatom do tendru na stavbu nového bloku v Jaderné elektrárně Dukovany. ČEZ reagoval, že rozhodnutí vlády rozumí. Firma připomněla, že bezpečnostní otázky řeší výsostně stát.

Zdroj: ČTK
Další zprávy