Opláchnout sklo ve studené vodě se saponátem nestačí, hospody ale zvyky příliš nemění

Tereza Patočková Tereza Patočková
3. 12. 2020 15:34
Znovuotevřené restaurace a hospody kvůli koronaviru způsob mytí pivního skla nemění. Státní zdravotní ústav však doporučuje věnovat mytí nádobí zvýšenou péči a pro ruční myčky, které většina lokálů používá, si pořídit speciální dezinfekční roztoky s virucidním účinkem.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Lukáš Bíba

Výčepy, pivnice a jiná pohostinství pro mytí pivního skla většinou používají ruční myčky, takzvané spulboye. Tyto mycí válce s kartáčem však většinou nesmí být napouštěny vodou teplejší, než je třicet stupňů Celsia. Klasicky se v nich tak půllitry a ostatní pivní sklo myje ve studené či vlažné vodě se saponátem. "Oplach v saponátu a studené vodě opravdu není dostatečný," upozorňuje však ředitelka odboru hygieny výživy a předmětů běžného užívání Jaroslava Jelínková z krajské hygienické stanice Pardubického kraje. 

V provozovnách, kde nejsou k dispozici profesionální zařízení určená k mytí použitého nádobí, doporučuje Státní zdravotní ústav důkladné umytí a oplach minimálně teplou, nejlépe však horkou tekoucí vodou. Pro zařízení, která nemají jiné možnosti než ruční mycí válce, potom ústav doporučuje nákup speciálních dezinfekčních roztoků s virucidním účinkem a poté důkladné opláchnutí čistou pitnou vodou. 

Dezinfekční virucidní přípravky jsou takové, které účinně zbavují plochy virů. I když se rozlišují tři kategorie virucidní účinnosti, na nový koronavirus funguje jakákoliv z nich. "Doporučujeme vybrat některý z přípravků firem zabývajících se výrobou dezinfekčních prostředků pro zdravotnictví, kde jsou požadavky na otestování nejpřísnější," uvádí ve svých dokumentech například Krajská hygienická stanice Moravskoslezského kraje"

Pohostinství, která redakce Aktuálně.cz oslovila, speciální přípravky nepořídila a způsob mytí pivních sklenic oproti běžnému provozu nijak nezměnila. 

"Ne, dezinfekce na pivní sklo jsme nekupovali. Jediné co, tak akorát měníme častěji vodu ve spulboyi. Používáme i horkou vodu a klasické saponáty. My myjeme sklo vždy pečlivě, takže úplná změna mytí u nás není," říká manažerka restaurace na pražských Vinohradech. 

"Dali jsme rezervace na půlku stolů, ale jinak jsme s nádobím nic speciálního nedělali," uvádí obsluha jedné restaurace na Praze 7.

Ani v Plzni oslovený podnik nic nad rámec klasického provozu na čtvrtek neplánuje. "Prostě se otevře, bude se čepovat pivo a budeme doufat, že přijdou lidé. Nic speciálního jsme nepořizovali," tvrdí výčepní z pivnice na otázku, zda nakupovali dezinfekční saponáty.

"Na mytí půllitrů máme standardně zažitý způsob mytí už léta, tam jsme nemuseli nic měnit. Prostředek, kterým to myjeme, je vždy dezinfekční," uvedl výčepní restaurantu na Praze 1.

"Co se týče pivního skla, máme hvězdu sládků, to znamená, že máme tu nejvyšší kvalitu starání se o celé pivní hospodářství. Dneska přijede sanitační technik, vysanituje potrubí a před otevřením vše namyjeme. Standard dodržujeme každý den, ať je covid, nebo není. Nic tedy nebylo potřeba měnit," řekl ve středu majitel podniku v Karlových Varech.

Stravovací zařízení mohou podle nového nařízení začít fungovat v omezeném provozu od čtvrtka 3. prosince. Zatímco na mytí nádobí a pivního skla je vydáno pouze doporučení, nařízenou mají podniky například kapacitu, kterou mohou využít. Lokály smí využít pouze polovinu míst, obsluhovat jen ty hosty, kteří sedí u stolů, přičemž jich k jednomu nesmí usadit více než čtyři. Otevírací doba je nařízena od 6 do 22 hodin.

 

Právě se děje

Další zprávy