Soudy mají řešit jednoduché majetkové spory do tří měsíců, navrhuje TOP 09. Pelikán: Zbytečný zákon

Kristýna Svrdlinová
Aktualizováno 18. 8. 2016 14:26
Jednoduché ekonomické spory u soudu by se mohly řešit rychleji díky novele občanského soudního řádu, která by soudům nařizovala vydat rozhodnutí do tří měsíců. V současnosti totiž soudy žádnou stanovenou lhůtu nemají. Novela, kterou navrhuje opoziční TOP 09, by pomohla především menším podnikatelům například při vymáhání nezaplacené půjčky či faktury. Podle ministra spravedlnosti Roberta Pelikána je však takový zákon zcela zbytečný, protože v reálu jsou soudy v takových případech výrazně rychlejší, než je lhůta navržená TOP 09.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Praha – Jednoduché ekonomické spory, které končí u českých soudů, by mohly mít rychlejší závěr. Zatímco nyní nemají soudy na vyřízení stanovenou žádnou lhůtu, novela by jim přikazovala vydat elektronický platební rozkaz, který je obdobou rozsudku, do tří měsíců. Pomohla by tomu novela občanského soudního řádu, kterou na podzim předloží poslanec Martin Plíšek (TOP 09).

Návrh se bude týkat sporů s hodnotou do jednoho milionu korun. "U těchto sporů není nutné složité dokazování a neúměrně dlouhá doba rozhodování u těchto sporů akorát ztěžuje život podnikatelům," vysvětlit Plíšek důvod, proč změnu zákona předkládá.

Tyto jednoduché spory končí namísto rozsudku elektronickým platebním rozkazem. Návrh chce změnit právě to, aby soudy musely vydat tento elektronický platební rozkaz do tří měsíců od podání návrhu, pokud budou splněny všechny zákonné náležitosti.

"Mnoho soudů vydává tyto platební rozkazy ve lhůtě do tří měsíců už dnes, takže určitě nejde o nic nesplnitelného. Přesto jsou ale případy, kdy vydání platebního rozkazu trvá neúměrně dlouho, ačkoli pro to není racionální důvod," dodal Plíšek.

V praxi se jedná například o smluvní pokuty vyplývající ze smlouvy, neuhrazenou půjčku či spory, kdy žalovaný bezdůvodně nezaplatí fakturu za odebrané zboží či službu. Zároveň se lze stejně jako proti klasickému rozsudku i v případě platebního rozkazu odvolat.

Jen za letošní červenec padlo u soudů v Česku více než 30 tisíc návrhů, které lze řešit elektronickým platebním rozkazem. Jen v Praze to bylo přes čtyři a půl tisíce, na jižní Moravě ještě o dva tisíce návrhů více.

"Tento návrh změny zákona zlepší situaci v konkrétních případech menších sporů, které ale svojí délkou komplikují podnikání. Novela by měla přinést zjednodušení a vymahatelnost pro podnikatele, kteří vytváří další pracovní místa," okomentoval návrh předseda poslaneckého klubu TOP 09 František Laudát.

Ministerstvo spravedlnosti ovšem k zavedení lhůty pro soudy nevidí důvod. "Navrhovat zavedení tříměsíční lhůty na vydání elektronického platebního rozkazu považuji za naprosto zbytečné, jelikož podle aktuálních dat je medián doby vydání rozkazu nyní čtrnáct dní," sdělil Aktuálně.cz ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO). "Dokonce i u těch nejpomalejších případů je průměrná doba 85 dní, což je stále rychlejší, než panem poslancem navrhovaná lhůta," konstatuje.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Obama kritizoval na mítinku Trumpa kvůli "zpackanému" boji s pandemií

Bývalý americký prezident Barack Obama na mítinku na Floridě ostře kritizoval svého nástupce Donalda Trumpa kvůli "zpackanému" boji s epidemií covidu-19. Lepší strategie podle něj mohla zachránit tisíce lidských životů. Informovala o tom dnes stanice CNN.

Obama vystoupil na mítinku v Orlandu na Floridě, na který lidé kvůli epidemii covidu-19 mohli přijet jen v autech a z nich si projev vyslechnout.

Na podporu demokratického kandidáta na prezidenta a svého někdejšího viceprezidenta Joea Bidena vystoupil Obama už minulý týden v Pensylvánii. Florida i Pensylvánie patří ke klíčovým státům, jejichž voliče chtějí demokraté i republikáni dostat na svou stranu.

Podle bývalého prezidenta Trump pandemii ignoroval a nyní se zdráhá přijmout zodpovědnost za následky svých činů. "Ale tenhle úřad tak nefunguje. Jste zodpovědní nonstop," dodal. Současný šéf Bílého domu se podle Obamy zajímá víc než o blaho lidí o svůj mediální obraz. "Žárlí na covid kvůli mediální pozornosti, které se mu dostává," řekl.

Nadcházející volby označil Obama za "nejdůležitější za našich životů". Shromážděné vyzval, aby dali svůj hlas Bidenovi, neboť ten má podle něj "konkrétní plán", jak učinit z USA zdravější, spravedlivější a silnější zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy