Vraha jsem si nenajal, byl to jen poradce, hájí se podnikatel. Podle obžaloby nechtěl platit dluhy

Marek Pokorný Marek Pokorný
10. 7. 2017 14:03
Spor o zkažený obchod za desítky milionů má neobvyklou dohru u Městského soudu v Praze. Jihočeský podnikatel Radovan Sáček čelí obžalobě, že si objednal vraždu svého bývalého obchodního partnera Radovana E., kterému musí podle rozhodnutí arbitrážního soudu zaplatit 40 milionů korun. Na případ se přišlo poté, co Sáčkův společník Jozef Mišík Radovanu E. plán vraždy prozradil a chtěl po něm půl milionu korun za to, že vraždu jejímu vykonavateli rozmluví. Radovan E. se ale svěřil policii, ta nasadila odposlechy a krátce poté zatkla kromě Sváčka i Mišíka a Rumuna Vlada Orbana.
Obžalovaní Vlad Max Orban (vpravo), podnikatel Radovan Sáček (druhý zprava) a Jozef Mišík (třetí zprava).
Obžalovaní Vlad Max Orban (vpravo), podnikatel Radovan Sáček (druhý zprava) a Jozef Mišík (třetí zprava). | Foto: ČTK

Praha - Před třemi lety se dohodl jihočeský podnikatel a soudní znalec v oboru nemovitostí a výtvarného umění Radovan Sáček s dalším podnikatelem Radovanem E., že spolu koupí hotel v Rakousku. Jenže Sáček od obchodu nakonec odstoupil a Radovan E. po něm začal vymáhat smluvní pokutu. Rozhodčí soud následně uznal, že na ni má nárok a Sáček má zaplatit 40 milionů korun.

Případ má nyní dohru před Městským soudem v Praze. Před ním čelí Sáček obžalobě, že si kvůli uvedenému dluhu objednal vraždu svého věřitele, za kterou zaplatil 60 tisíc euro zálohy. A celkem byl ochoten zaplatit až osm milionů korun. Na lavici obžalovaných spolu s ním sedí i údajný najatý "vrah" Vlad Orban z Rumunska a jejich zprostředkovatel, bývalý armádní důstojník Jozef Mišík. Všem hrozí až dvacetileté vězení.

Radovan E. měl podle obžaloby zemřít při zinscenované dopravní nehodě. "Musí se koupit nějaká auta, ta se pak musí zlikvidovat," zaznamenal policejní odposlech.

Vymstilo se jim totiž to, že Mišík zřejmě začal hrát na obě strany. Radovanu E.- alespoň podle obžaloby - totiž o připravě údajné vraždy řekl. "Vědom si špatného psychického stavu poškozeného, nabídl mu, že on sám je schopen vraždě zabránit, a za to požadoval vyplacení hotovosti ve výši 500 tisíc korun," uvedla žalobkyně Jana Kadeřábková.

Když si pak Mišík pro uvedeného půl milionu přišel, zadržela jej policie, která navíc krátce předtím na skupinu nasadila odposlechy. Mišíkovi tak kromě přípravy vraždy přibyla i obžaloba z vydírání. Všichni jsou od loňského října ve vazbě.

Jsem hluboce věřící člověk

Případ v pondělí začala projednávat soudkyně Dana Pacholíková. A Sáček to, že by si vraždu objednal, popřel. "Je to nesmysl, jsem hluboce věřící člověk," uvedl dvaačtyřicetiletý majitel desítek nemovitostí a firem. A tvrdí, že naopak policie skočila na špek Radovanu E., který si vše vymyslel, aby se k uvedeným čtyřiceti milionům dostal.

Sáček se prý jen snažil jednu ze svých nemovitostí, hotel na Lipně, prodat, aby zmizel zápis z obchodního rejstříku, že je kvůli uvedenému dluhu v exekuci. Orbana mu na to prý jako ekonomického poradce doporučil jeho letitý známý Mišík.

"Byl pro mě potenciálně dobrý partner, pokud by dohodil ruského zákazníka," uvedl na Orbanovu adresu Sáček, který mu prý uvedených 60 tisíc dolarů půjčil, aby mohl rozjet podnikání s kávou. Poté se s ním i domluvil na tom, že když mu Orban pomůže urovnat spor s Radovanem E., půjčku nebude muset vracet.

Nikdy ho neviděl, přesto půjčil bez dokladů

Tento příběh ale nevypadá příliš věrohodně. Sáček přiznal, že Orbana předtím nikdy neviděl a ani si o něm nezjistil žádné reference. Uvedenou takřka dvoumilionovou zálohu mu dal v hotovosti bez jakéhokoliv dokladu. "Bylo to běžné, i jiné obchody jsem takto uzavíral," dodal. Podle něj bylo dostatečné, že mu Orbana doporučil Mišík, který mu jako bývalý voják dohazoval bývalé vojenské objekty k prodeji.

Jak Mišík, tak Sáček navíc tvrdí, že je případ vykonstruovaný - údajně kvůli tomu, aby se Radovan E.dostal ke svým 40 milionům. Ty mu prý rozhodčí soud přiřkl na základě zfalšovaných dokladů. Sáček výsledky arbitráže napadl u soudu, ten zatím nerozhodl.

"Tento případ je vyvolán nezákonným postupem Policie České republiky na základě lživého trestního oznámení, podaného psychicky nemocným člověkem, panem E.," uvedl před soudem Mišík. A zpochybňuje i odposlechy, které byly prý nasazeny nezákonně.

Sám Mišík se ale vzápětí začal ve své výpovědi zamotávat. A nakonec přiznal, že uvedeného půl milionu po Radovanu E. skutečně chtěl. "Ale nebylo to vydírání, spíš podvod," řekl s tím, že do vraždy se nikdy nezapojil a nikdy ani nic nedělal pro peníze. "Toto bylo jedinkrát, co jsem uklouz, mrzí mě to," dodal.

Před soudem měl původně v úterý vypovídat i sám Radovan E. Ten ale soudu oznámil, že je na dovolené. Soudkyně Pacholíková proto případ odročí zřejmě na konec prázdnin.

 

Právě se děje

před 57 minutami

Hasiči řeší úhyn ryb v řece Moravě, žádné škodliviny ve vodě neobjevili

Hasiči v sobotu dopoledne vyjeli do Uherského Hradiště kvůli úhynu ryb v řece Moravě. Jde o území od mostu spojujícího Uherské Hradiště se Starým Městem po místní část Štěpnice. V řece se vyskytuje blíže neurčený počet ryb různých velikostí a druhů, sdělil mluvčí hasičů Roman Žemlička. Testy podle něj vyloučily škodliviny ve vodním toku.

"Na místě byl zástupce životního prostředí a státního podniku Povodí Moravy. Na místě byly provedeny testy, které potvrdily normální obsah kyslíku a vyloučily škodliviny ve vodním toku," uvedl Žemlička.

Podobný úhyn ryb, zejména pstruhů, zaměstnal hasiče také na Prostřední Bečvě na Vsetínsku tento pátek. Domnívají se, že důvodem by mohla být zvýšená teplota vody. Výsledky testů budou známy až později.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Na D1 na Benešovsku zkomplikovaly provoz dvě hromadné nehody, tvoří se kolony

Na dálnici D1 na Benešovsku v sobotu zkomplikovaly provoz dvě hromadné nehody, které se staly kolem 29. kilometru ve směru na Prahu. Obešly se bez vážných následků, dálnice je průjezdná, ale tvoří se kolony, řekla policejní mluvčí Michaela Richterová.

Podle prvotních informací jde o dvě nehody zhruba po čtyřech autech. "Jsou to všechno ťukance, není tam žádné zranění, maximálně nějaké lehčí. Dálnice není uzavřená, ale samozřejmě se tvoří kolony. Provoz je tam komplikovaný," uvedla mluvčí kolem 12:30.

Zdroj: ČTK
Další zprávy