Žákyně dostala důtky v minulosti, ale žádnou kvůli stávce, vyvrací nařčení škola

Domácí Matěj Pur, Domácí
3. 7. 2019 10:50
Příběh žačky Anny Mezgerové, která tvrdí, že dostala důtku za absence kvůli účasti na stávkách za lepší klima, se rozvinul ve zcela nové vyznění. Podle vyjádření školy za poslední pololetí žádnou důtku nedostala. Pouze v minulosti, ty však s ohledem na časovou souslednost nemohly s hnutím Fridays for Future souviset. Mezgerová však trvá na svém - důtku za absence kvůli boji za klima dostala, jen to nemůže nijak dokázat.
Anna Mezgerová v pořadu ČT Události, komentáře
Anna Mezgerová v pořadu ČT Události, komentáře | Foto: Česká televize

O důtce pro žačku deváté třídy informoval deník Aktuálně.cz v úterý. Před tím od pátku sháněl vyjádření z její Základní školy Na Chodovci v Praze, avšak bez úspěchu. Až po vydání zprávy se podařilo zkontaktovat hospodářku školy Nikolu Páníkovou, která tvrzení Anny Mezgerové zcela popřela.

"Jak Aničku znám, nemyslím si, že by lhala schválně, jen asi nedomyslela, co tím může rozpoutat. Je to pro ni velký tlak a kdo z nás v jejím věku nechtěl být zajímavý," uvedla hospodářka Páníková.  

Podle katalogového listu žákyně Mezgerová sice za poslední čtyři roky nějaké důtky nasbírala, například za drzé chování vůči vyučujícím, žádná ale nebyla udělena v posledním pololetí, a tudíž nemůžou souviset s jejími mimoškolními aktivitami. První stávka za klima proběhla v Česku letos 15. března.

Anna Mezgerová však dál trvá na tom, že si to nevymyslela. "Důtku jsem dostala, ale dál už k tomu nebudu nic říkat. Já s tou školou chci být zadobře, já už se s nimi nechci dál hádat," uvedla Mezgerová s tím, že v boji proti klimatické změně by se měly řešit důležitější věci než její osobní problémy.

Kdyby důtku dostala, mohla by ji ukázat

Podle Páníkové by v případě, že by tvrzení žačky bylo pravdivé, mohla Mezgerová důtku dokázat. "Třídní důtka se na vysvědčení neuvádí, uděluje se na zvláštním listu papíru. Kdyby ji Anička měla, mohla by vám ji předložit v písemné formě," uvedla.

Mezgerová však tvrdí, že svou důtku musela škole vrátit, aby si ji škola mohla archivovat, proto nemá žádné důkazy. Podle vyhlášky ministerstva školství ale musí být udělení důtky oznámeno prokazatelným způsobem žákovi a jeho zákonnému zástupci, neexistuje tedy důvod pro nějaké zpětné vybírání.

Podle Pravidel pro hodnocení žáků Základní školy Na Chodovci navíc není možné udělit důtku třídního učitele za omluvenou absenci. Pouze za neomluvenou - a jak Mezgerová potvrdila pro Aktuálně.cz, žádnou neomluvenou neměla. Předtím uváděla, že její třídní učitelka nechtěla omluvenky od rodičů za absence kvůli účasti na stávce či souvisejících akcích přijmout. 

Redakce Aktuálně.cz se snažila získat vyjádření i někoho z jejích vyučujících, ale ti už nejsou na škole k zastižení. "Časově to nevyšlo dobře, protože vedení školy teď čerpá dovolenou," potvrdila Páníková.

Jsi trapná, říkala jí prý učitelka

Mezgerová poprvé prohlásila, že dostala důtku třídního učitele, na kulatém stolu s názvem Důtka za klima, který pořádala Stálá konference ve vzdělávání a EDUin. To, že důtku opravdu dostala, následně několikrát Aktuálně.cz zopakovala s tím, že hlavním problémem byla její častá absence, protože jako mluvčí Fridays For Future se kromě stávek účastnila i různých diskusí.

Její třídní učitelka jí navíc údajně opakovaně měla říkat, že je svým vystupováním v médiích a obecně postojem k boji proti klimatu trapná. Na druhou stranu ji ta samá učitelka v minulých letech měla nominovat na osobnost školy v rámci soutěže škol Prahy 4 Dělám víc, než musím.

EDUin, který zmíněnou diskuzi pořádal a poté sám na udělení důtky upozornil, zatím se závěry k nastalé situaci vyčkává. "Zatím jsme názor nezměnili, teď řešíme, jaký je vlastně stav věci. Jsme v kontaktu se školou, ale upřímně moc nereaguje. Jsou zřejmě na prázdninách a nejsme schopni dosáhnout nějakého oficiálního stanoviska, k čemu vlastně došlo. Jestli pouze k nějakému neoficiálnímu pokárání nebo jestli dostala důtku, protože důtka je dohledatelný úřední zápis, který by měl být zaznamenán. Tohle všechno zjišťujeme a je to v řešení," uvedl za EDUin pro Aktuálně.cz Bohumil Kartous.

Podle vědců máme jen dvanáct let na to, abychom zabránili oteplení planety o jeden a půl stupně, tvrdí členové hnutí Fridays For Future. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 24 minutami

Bývalý šéf Interpolu dostal 13,5 roku vězení, Čína ho viní z braní úplatků

Bývalý šéf mezinárodní policejní organizace Interpol Meng Chung-wej byl v Číně odsouzen k trestu 13,5 roku vězení za úplatkářství a zneužití moci. Verdikt vynesl soud v severočínském městě Tchien-ťin, který Mengovi rovněž udělil pokutu ve výši dvou milionů jüanů (6,55 milionu korun), informovala agentura Reuters.

Podle vyjádření soudu přijal Meng na úplatcích více než 14,46 milionu jüanů (47,4 milionu korun) a zneužíval svého postavení, když mezi roky 2005 a 2017 působil jako náměstek čínského ministra pro vnitřní bezpečnost a šéf námořní policie.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Při požáru ubytovny na Sibiři zemřelo 11 lidí, další dva jsou zranění

Jedenáct lidí zemřelo a další dva utrpěli zranění při požáru dřevěné ubytovny pro zahraniční pracovníky v Tomské oblasti na západní Sibiři. S odkazem na místní úřady o tom informovala agentura TASS. Podle uzbeckého ministra pro mimořádné situace pocházelo deset obětí z Uzbekistánu. Jedenáctý mrtvý byl Rus.

Podle ruského ministerstva pro mimořádné události požár vypukl v 04:00 místního času (23:00 SEČ) a zcela zničil objekt o rozloze kolem 200 metrů čtverečních. "Podle posledních informací tam žilo 14 lidí, dvěma se podařilo utéct a 11 dalších zemřelo. Osud zbývající osoby je neznámý," sdělil agentuře TASS místní představitel.

Všechny oběti pracovaly pro dřevařskou společnost Greenwood. Shořelá budova přitom podle ruských úřadů nebyla určena pro bydlení. Na místo neštěstí dorazil gubernátor Tomské oblasti Sergej Žvačkin a nařídil požární bezpečnostní kontrolu v celém regionu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bývalé sídlo Tuzexu v centru Prahy koupila skupina Generali, plánuje rozsáhlou rekonstrukci objektu

Dům v centru Prahy, v němž v minulosti sídlil například Tuzex, získala skupina Generali. Budovu na rohu ulic Jeruzalémská a U Půjčovny čeká rozsáhlá rekonstrukce. Cenu transakce ani plánované využití domu Generali neuvedla. V roce 2017 změnil majitele za 355 milionů korun. Podle odborníků by vzhledem k lokalitě byla vhodná přestavba na hotel nebo rezidenční bydlení. Informuje o tom deník E15.

Objekt U Půjčovny 10 je v památkově chráněné lokalitě. Jde o rohový dům se dvěma nezávislými vchody a vjezdem. V budově je kromě komerční plochy 14 bytů. Celá budova má pět nadzemních podlaží. Objekt je z poloviny dřevěná vestavba se zděnými obvodovými zdmi. Součástí areálu je velký sál, který lze využívat na konference. K objektu patří sousední parcela, která byla využívána jako hřiště.

Zdroj: ČTK
Další zprávy