Podle posudku z Maďarska miny ve Vrběticích nebyly zakázané

ČTK ČTK
11. 6. 2015 20:15
V posudku se údajně uvádí, že miny neobsahovaly rozbušky a technické jednotky k dálkovému ovládání a tím byly vhodné pouze k rozebrání a využití výbušného materiálu.
Po výbuchu muničního skladu ve Vrběticích.
Po výbuchu muničního skladu ve Vrběticích. | Foto: Policie ČR

Praha - V kauze údajně zakázaných protipěchotních min, které se skladovaly v muničním areálu ve Vrběticích na Zlínsku, se objevil další posudek rozporující závěry policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ).

Miny koupily firmy Excalibur Army a Real Trade v roce 2007 od maďarského ministerstva obrany a podle posudku, který českým orgánům zaslala budapešťská komora inženýrů, se o zakázanou munici nejednalo. Napsal to dnes server E15.

Obě firmy jako právnické osoby a pět jejich manažerů a zaměstnanců čelí od letošního března obvinění z údajného vývoje, výroby a držení 500 kusů protipěchotních min zakázaných Ottawskou konvencí. ÚOOZ se v případu opírá o stanovisko policejního pyrotechnika Pavla Studeného, jehož závěry už dříve zpochybnil český soudní znalec Jiří Chládek. Proti nařčení, že obchodovalo s nelegálními minami, se navíc ohradilo maďarské ministerstvo obrany.

"Na všechny miny MON-100 a MON-200, které byly odkoupeny od maďarské armády, se účinnost Ottawské úmluvy nevztahuje. Miny neobsahovaly rozbušky a technické jednotky k dálkovému ovládání, proto se staly nepoužitelnými. Tím byly vhodné pouze k rozebrání a využití výbušného materiálu," cituje E15 z posudku, který vypracoval maďarský vojenský znalec Ferenc Horovitz.

Společnosti Excalibur Army a Real Trade, které jsou součástí holdingu Excalibur Group, uskladnily miny ve Vrběticích v roce 2014. Podle mluvčího Excalibur Army Andreje Čírtka měly být miny rozebrány, aby mohla být využita v nich obsažená trhavina. S dovozem min před osmi lety souhlasily české licenční úřady, doplnil mluvčí.

Právníci Excaliburu nedávno poslali dopis ministrovi financí Andreji Babišovi (ANO), v němž upozorňují, že postup policie může ohrozit dohodnuté kontrakty firmy a způsobit tak škodu 3,6 miliardy korun. Mimo jiné má jít o znemožnění dodávek vojenského materiálu Iráku a Nigérii, který má sloužit v bojích proti Islámskému státu či skupině Boko Haram.

"Není vyloučena ani odpovědnost ČR v mezinárodní arbitráži dle dohod o ochraně investic s nizozemským královstvím, jelikož koncovým vlastníkem klientů je zahraniční osoba, tedy Excalibur N. V.," uvedli právníci v dopise.

Ottawská konvence vstoupila v platnost v březnu 1999. Upravuje zákaz použití, skladování, výroby a převodu protipěchotních min a jejich zničení. Česká republika je mezi více než stovkou zemí, které úmluvu v prosinci 1997 podepsaly.

Vrbětický muniční areál vstoupil ve známost kvůli dvěma výbuchům muničních skladů loni v říjnu a prosinci, z nichž první si vyžádal dva lidské životy. Munice z Vrbětic se nyní odváží, potrvá to minimálně do druhého čtvrtletí příštího roku.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Zdráhalová byla na 1500 metrů patnáctá, další titul má Wüstová

Rychlobruslařka Nikola Zdráhalová si vylepšila na mistrovství světa v Salt Lake City osobní rekord na 1500 metrů a obsadila 15. místo. Pátý titul na této distanci vybojovala favorizovaná Ireen Wüstová z Nizozemska. Martina Sáblíková se po zisku zlata na trojce a stříbra na pětce rozhodla nestartovat.

Sáblíková se po dohodě s trenérem Petrem Novákem odhlásila a šetří síly na závěr sezony. Čeká ji ještě MS ve víceboji v Hamaru a finále Světového poháru v Heerenveenu.

Bilanci Sáblíkové 21 zlatých medailí z MS na jednotlivých tratích i ve víceboji se dnes na jediný titul přiblížila nizozemská rivalka Wüstová. Patnáctistovku vyhrála o 21 setin před ruskou dvojicí Jevgenija Lalenkovová, Jelizaveta Kazelinová.

Zdráhalová si na olympijském oválu v Salt Lake City posunula osobní maximum na 1:54,241 minuty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy