Břeclavskem se v pondělí prohnalo slabé tornádo. V Lanžhotě poškodilo zhruba 30 domů

V Lanžhotě na Břeclavsku tornádo poškodilo asi 30 domů.
...
Hasiči ale řešili i utržené střechy.
Další z poškozených střech.
...
Foto: ČTK
ČTK ČTK
Aktualizováno 14. 6. 2022 13:20
V pondělí večer se Břeclavskem prohnalo tornádo o rychlosti kolem 150 kilometrů za hodinu, uvedl meteorolog Petr Münster z Českého hydrometeorologického ústavu. V Lanžhotě poškodilo zhruba třicítku domů. Hasiči měli na Břeclavsku kvůli počasí přes 40 výjezdů.

"Na 99 procent můžeme říct, že to bylo tornádo o rychlosti odhadem okolo 150 kilometrů za hodinu," uvedl meteorolog Münster, který zkoumá následky tornáda přímo v Lanžhotě. Podle něj to naznačují škody jako vyvrácení statnějších stromů.

"Na domech nebyly škody tak velké, popadaly tašky nebo části střech," dodal meteorolog. Podle něj je to na mezinárodní Fujitově stupnici intenzita F0 až F1. Stupnice tornáda dělí do šesti stupňů od nejslabšího F0 až po nejsilnější F5, který se celosvětově vyskytuje pouze ve dvou procentech případů. Loňské ničivé tornádo, které koncem června postihlo obce na Hodonínsku a Břeclavsku, odpovídalo síle F4 s rychlostí větru od 267 do 324 kilometrů v hodině.

Meteorologové v úterý prošli například okolí lanžhotského zámečku, kde tornádo poškodilo stromy. "S kolegou Miloslavem Staňkem jsme sledovali videa potvrzující, že by to mohlo být tornádo. Budeme zjišťovat i další informace," řekl Münster. Z videí například bylo vidět, jak se rotujícím způsobem vznesl kbelík. Rotace je právě jedním ze znaků tornáda.

V Lanžhotě jsou poškozené domy v několika ulicích. Starosta obce Ladislav Straka řekl, že bouře zasáhla celou čtvrť. Vzdušný vír někteří lidé natočili mobilním telefonem, uvedl. Lidé podle něj zažili strach. "Za chvíli to bude roční výročí od loňského tornáda. V pondělí to taky vypadalo jako menší tornádo nebo tromba, ale nejsem na to odborník," dodal starosta. Nikdo podle něj neutrpěl újmu na zdraví, škody se sčítají.

O velkém štěstí mluví žena z Lanžhota, která v pondělí večer odešla ze zahrady, kam krátce poté spadla střecha domu utržená při tornádu. "Byla jsem na zahradě, ale začalo poprchat. Šla jsem domů, zavřela jsem dveře a za vteřinu letěla na zahradu střecha," řekla. Jinému obyvateli obce bouře udělala několik děr ve střeše. Šel se proto raději i se dvěma dětmi schovat do sklepa. Ženě i muži se při tom vybavilo loňské tornádo, které bralo životy.

Hasiči podle svého mluvčího Jaroslava Mikošky v pondělí večer pomáhali na Břeclavsku odklízet i utržené střechy. Kvůli počasí měli v Jihomoravském kraji 60 výjezdů, z toho přes 40 na Břeclavsku.

Oblast mezi Břeclaví a Hodonínem zasáhlo ničivé tornádo loni 24. června. Jeho stopa byla 26 kilometrů dlouhá a 100 až 700 metrů široká. Nejvíce poškodilo obce Lužice a Mikulčice na Hodonínsku a Moravská Nová Ves a Hrušky na Břeclavsku, značné škody napáchal živel i v hodonínské části Pánov. Škody dosáhly miliard korun, poničeno bylo na 1200 domů, zhruba šestinu z nich bylo nutné zbourat. Mezi šesti lidmi, kteří na následky zranění způsobených tornádem zemřeli, bylo i dvouleté dítě.

VIDEO: Zárybnická: Nikde není psáno, že tornád bude přibývat. Změna klimatu ho nezpůsobila

S klimatickou změnou možná souvisí častější výskyt extrémních situací, ale nikde se nepíše, že více bouřek přinese více tornád, říká meteoroložka ČT. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy