Podještědí je blíž k těžbě uranu. Protesty nepomohly

Martina Machová, Pavel Baroch
29. 4. 2008 10:02
Lidé chtějí těžbě zabránit soudní cestou
Foto: Martina Machová

Liberec - Státnímu podniku Diamo se podařilo udělat první krok k tomu, aby se v Podještědí začal těžit uran.

Ministerstvo životního prostředí souhlasilo s tím, aby nad zásobami této strategické suroviny vzniklo takzvané chráněné ložiskové území.

Lidé v Podještědí, kteří proti plánované těžbě dokonce demonstrovali a sepisovali petice, s tímto úředním postupem nesouhlasí a jsou odhodláni jít až k soudu. Tvrdí, že jim stát odepírá jejich ústavní práva.

"Do poslední chvíle jsme doufali, že se chráněné ložisko nevyhlásí. Nyní musíme připravit strategii, jak úřad donutit, aby své rozhodnutí zrušil," řekl mluvčí odpůrců uranu Jaroslav Jadrný.

Nemohli jsme jednat jinak, tvrdí úředníci 

Úředníci ministerstva životního prostředí tvrdí, že nemohli jinak. Chráněné ložiskové území museli vyhlásit.

"Návrh na stanovení chráněného ložiska uranu je státní podnik Diamo povinen podat ze zákona," konstatovala Jarmila Krebsová z tiskového oddělení ministerstva. Zároveň ubezpečuje, že tento krok ještě neznamená, že do Podještědí přijedou důlní stroje.

"Tímto rozhodnutím nevznikají  právní nároky na další kroky směřující k využívání ložiska," tvrdí Krebsová. Pokud by Diamo chtělo začít kutat, musí projít příslušnými správními řízeními a mít i vyjádření okolních obcí. Nezbytností je i posouzení vlivu na životní prostředí a soulad se státní surovinovou politikou.

Ministerstvo přitom v uplynulých letech ukázalo, že stanovisko okolních samospráv je pro něj velmi směrodatné. Například na Vysočině se pokoušejí těžit uran Australané, ale ministerstvo jim právě i na základě toho, že s tím radnice nesouhlasí, nepovolilo ani průzkum ložisek.

Odpůrci uranu: Moc tomu nevěříme!

Z reakcí obyvatel v Podještědí je ovšem znát, že podobným chlácholením mnoho nevěří. Podle místních totiž není rozhodnutí o vymezení chráněného ložiska legální.

Těžbu uranu tady nechceme!
Těžbu uranu tady nechceme! | Foto: Martina Machová

"Takzvaní územní plánovači se na vytvoření chráněného ložiska neshodli, jak stojí v horním zákoně," tvrdí Jaroslav Jadrný, mluvčí protiuranových odpůrců. Ministerstvo tak podle výkladu odpůrců nemělo právo chráněné ložisko potvrdit.

Obyvatelé Podještědí chtějí jít ještě dál, tedy napadnout samotný horní zákon. "Neslučuje se s ústavou, protože podle něj nemáme rovná práva," vysvětlil Jadrný. Spor jsou ochotni dovést až k Ústavnímu soudu. 

Podle současné legislativy totiž obce a jejich obyvatelé nemohou do vyhlášení chráněného ložiska nijak zasahovat. Správní řízení má  jen jednoho účastníka, tedy státní podnik Diamo. Platný horní zákon je z roku 1988 a pro odpůrce uranu na úpatí Ještědu z něj čiší totalitní dikce. Chystá se sice jeho novela, pro Podještědí ale již bude pozdě.

Pod Ještědem leží 20 tisíc tun uranu

Přestože ještě není rozhodnuto, zda do Podještědí vtrhnou těžební stroje, místní považují za hrozbu i samotné oficiální vyhlášení ložiska.

To je ona: uranová ruda
To je ona: uranová ruda | Foto: DIAMO, s.p.

Podle nich totiž bude působit jako stigma, které se neblaze podepíše na cestovním ruchu. Ten je přitom pro oblast klíčový. A případná těžba by podle odpůrců nenávratně poškodila přírodu.

Uran v Podještědí těžaři objevili již před třiceti lety. Na to, proč ložisko chce zaregistrovat až nyní, má Diamo jednoduché vysvětlení - cenu uranu, která díky renesanci jaderné energetiky ve světě stoupá vzhůru.

"Dříve jeho výnosnost nedosahovala sumy, která pro podání návrhu byla klíčová. Vzestupem cen se ale nyní stalo ložisko výnosným," řekl provozní náměstek podniku Marián Böhm.

V sousedství Osečné a Kotle leží dvacet tisíc tun uranové rudy. Současná nabídka se pak podle Böhma pohybuje okolo tří tisíc korun za kilogram.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Pivovary budou zřejmě trvale osvobozeny od daně za vylité pivo, u poslanců zákon prošel

Pivovary zřejmě budou i do budoucna osvobozeny od spotřební daně za vylité nebo jim vrácené pivo. Změnu zákona o spotřebních daních, která s tím počítá, tento čtvrtek ve zrychleném jednání ve stavu legislativní nouze schválila Sněmovna. Nyní ji dostane k projednání Senát. Uvedený princip vracení daně platí již v souvislosti s koronavirovou krizí, ale jen do konce letošního roku. Schválená předloha ho zavádí trvale.

"Je potřeba, aby vylité pivo pod dohledem celní správy se od daně osvobodilo a ta daň se vrátila," řekla před poslanci ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Zákon podpořilo 94 z přítomných 95 poslanců. Sněmovna jednala v omezeném počtu, zákon přijala v předložené podobě. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy