Podivné sčítání lidu. Další pochybnosti kolem zakázky

ČTK
17. 1. 2010 19:26
Týdenik Respekt popisuje, co se dělo kolem zakázky, kterou vyhrála firma HP.
Foto: ČSÚ

Praha - V případu sporné půlmiliardové zakázky Českého statistického úřadu (ČSÚ) na informační technologie pro příští sčítání lidu se podle pondělního vydání týdeníku Respekt objevují další pochybnosti. Týdeník mimo jiné píše, že členové hodnotící komise asi dostali dopředu vypracované hodnocení soutěže. Respekt upozornil i na další údajné nejasnosti, vnitřní audit zakázky podle něj dělali titíž lidé, kteří předtím měli možnost připravit tendr případně tak, aby vyhovoval jen jedné firmě.

Týdeník také uvedl, že podmínkou soutěže bylo dodat kopie písemné verze nabídky v elektronické podobě. Respekt má prý přitom k dispozici dokumenty, které dosvědčují, že část materiálů z nabídky vítězné firmy Hewlett-Packard byla převedena do elektronické podoby loni 17. října - tedy po uzávěrce soutěže, kdy už byla manipulace s nabídkami zakázána.

Šéf Unicornu: Nabídli mi nákup hlasů

Na zpochybňovanou zakázku již dříve upozornily Hospodářské noviny, které také napsaly, že věc začali prověřovat protikorupční detektivové. O tom, že tendr ovlivnila korupce, již počátkem prosince mluvil Vladimír Kovář ze softwarové firmy Unicorn, která se o zakázku také ucházela, ale neuspěla. Kovář řekl, že dostal nabídku koupit si za 20 milionů dva hlasy hodnotící komise. Jeho firma zakázku nezískala, přestože nabídla o 110 milionů nižší cenu než vítězná firma Hewlett-Packard. Společnost Hewlett-Packard ale již dříve důrazně odmítla, že by se kdokoli z jejích lidí zapletl s úplatky.

Premiér Jan Fischer poté, co pochybnosti o zakázce vyšly najevo, vyzval vedení ČSÚ, aby se případem vážně zabývalo. Respekt ale nyní uvedl, že prozatímní šéf ČSÚ Jiří Křovák pověřil provedením auditu zakázky místopředsedu úřadu Stanislava Drápala a šéfa projektového týmu zakázky Jaroslava Krause. Ti však podle Respektu konstruovali zadávací kritéria, a měli tak prý případně největší možnost "ušít" zadání tak, aby zvítězila údajně dopředu vybraná firma - Hewlett-Packard. "Já těm lidem a priori důvěřuji," cituje týdeník Křováka.

Vyřazení předem?

Už při přípravě tendru se objevil anonymní dokument, že podmínky jsou mimořádně tvrdé a jakoby ušité na míru nadnárodnímu koncernu Hewlett-Packard. Tyto materiály předal podle Respektu e-mailem jeden z bývalých kolegů z Telefóniky O2 Vladimíru Mlynářovi. Nynější poradce premiéra Mlynář před svým vládním angažmá působil v Telefónice O2 jako konzultant. Již v prosinci řekl, že od srpna měl k dispozici dvoustránkové shrnutí argumentů, proč zakázka může být pochybná. Předal ho prý Křovákovi.

ČSÚ v podmínkách soutěže například chtěl, aby vítězná firma měla 20 vlastních zkušených expertů, kteří už podobné zakázky dělali. Jenže to vyřadilo ze hry české pobočky některých světových firem. Křovák rovněž již dříve vysvětlil, že tvrdé podmínky byly logické - není prý možné riskovat, že sčítání lidu skončí krachem.

 

Právě se děje

Další zprávy