Podívejte se, jak pomáhají Češi v Afghánistánu

Podívejte se, jak pomáhají Češi v Afghánistánu
I kvůli izolovanosti od okolního světa jsou tamní Afghánci závislí pouze na přírodních zdrojích. Běžné je například využívání vodní energie v podomácku postavených elektrárnách.
Situaci žen a ženských práv v Afghánistánu výrazně ovlivnila vláda radikálního hnutí Taliban. Doposud není v zemi běžné, aby dívky navštěvovaly školy ve stejné míře jako chlapci.
Spolupráce mezi civilní a vojenskou složkou je nedílnou součástí práce celého PRT.
Kromě pravidelných výjezdů mimo základnu Shank navštívili civilní experti společně s Armádou ČR letecky také distrikt Azra, který je po zemi nedostupný.
Foto: Filip Moravec

Ústí nad Labem - Od středy 18. srpna je na ústeckém hlavním nádraží k vidění putovní fotografická výstava "Jak pomáháme Afghánistánu," která představuje práci českého Provinčního rekonstrukčního týmu (PRT) v afghánské provincii Lógar. Projekt realizuje za podpory Ministerstva zahraničních věcí ČR Asociace pro mezinárodní otázky. "Cílem výstavy je ukázat, jak Česká republika pomáhá při rekonstrukci a stabilizaci Afghánistánu a rozšířit povědomí veřejnosti o existenci a činnosti českého Provinčního rekonstrukčního týmu," říká ředitelka Asociace pro mezinárodní otázky Maria Staszkiewicz. Expozice, která se na česká nádraží vrací opět po roce a která je volně přístupná veřejnosti, se v Ústí nad Labem zdrží čtyři týdny. Následně navštíví v dalších pěti městech (např. České Budějovice, Plzeň a Brno). Tam také proběhnou doprovodná diskuzní setkání s členy PRT a odborníky zabývajícími se Afghánistánem.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Zábranský bude hrát ve Finsku za Jukurit Mikkeli

Hokejový obránce Libor Zábranský bude působit ve finském klubu Jukurit Mikkeli. Dvacetiletý hráč, který v této sezoně hostoval z Komety Brno v Karlových Varech, na severu Evropy podepsal dvouletou smlouvu.

Bývalý kapitán juniorské reprezentace se loni vrátil do Evropy po třech sezonách, které strávil v zámoří. Nezamířil ale do mateřské Komety, kterou vlastní jeho otec, ale hrál za Karlovy Vary. V dresu Energie nasbíral v 51 zápasech základní části extraligy 14 bodů za sedm branek a stejný počet asistencí. Ve čtyřech utkání play off se neprosadil.

Do Jukuritu si Zábranského vybral nový trenér a hvězda finského hokeje Olli Jokinen. "Je mi ctí hrát za klub s takovou historií. Vždy jsem chtěl působit ve Finsku a už se nemohu dočkat, až do Mikkeli přijedu. Věřím, že příští sezonu dokážeme velké věci," uvedl Zábranský na webu svého nového zaměstnance. V současnosti se seniorskou reprezentací chystá na přípravné zápasy proti Rakousku.

V aktuální sezoně oblékali dres předposledního týmu finské soutěže obránce Jakub Galvas a útočník Šimon Stránský. Oba by měli mít smlouvu i na příští sezonu, Galvas se však zřejmě bude snažit prosadit v zámoří, kde jej draftovalo Chicago.

Další zprávy