Podezření v ČT: Prodává DVD bez veřejné soutěže a tratí

Hana Pražáková
20. 6. 2008 17:40
Po majoru Zemanovi jde o Nemocnici na kraji města
Vedení ČT chce dodatekem potzvrdit nevýhodnou smlouvu na vydávání populárního seriálu
Vedení ČT chce dodatekem potzvrdit nevýhodnou smlouvu na vydávání populárního seriálu | Foto: ČT

Praha - Podezření, že České televize prodává nevýhodně práva k distribuci svých seriálů na DVD opět ožilo.

Po aféře, kdy televize prodala nevýhodně práva k seriálu Třicet případů majora Zemana, napsal nyní deník Právo, že stejně se obchoduje i nadále - v případě seriálu Nemocnice na kraji města a dvou večerníčkových seriálů. 

Podle bývalého vedoucího obchodního útvaru České televize Jana Boleslavského, který byl tento týden z televize propuštěn, vedení ČT v čele s obchodním ředitelem Pavlem Krumpárem i nadále prosazuje smlouvy či dodatky ke smlouvám na prodej práv úspěšných seriálů bez výběrového řízení.  Navíc pro televizi nevýhodných.

Vedení televize odmítá, že se to děje navzdory novému systému obchodních veřejných soutěží, který byl zaveden právě po případu seriálu o majoru Zemanovi.

Smlouvy týkající se práv na seriál Nemocnice na kraji města a večerníčky Bob a Bobek a Maxipes Fík, které deník zmiňuje jako problémové, byly podle vedení ČT uzavřené ještě v době, kdy měla tuto agendu na starosti bývalá vedoucí obchodního útvaru.

Podle Anny Freimanové z tiskového oddělení ČT se televize snaží najít pro řešení takovýchto smluv nejlepší strategii. "Není však možné vystavit se bezhlavě riziku důvodných žalob z titulu neoprávněného porušení či ukončení těchto smluv," říká.

Konkrétně v případu oblíbeného seriálu z nemocničního prostředí Boleslavský oponuje tím, že v minulosti uzavřená smlouva je neplatná. Dokládá to i právní rozbor, který si z postu své funkce nechal vypracovat.

Smlouva k Nemocnici je vyčerpaná, tvrdí právník

foto ze seriálu
foto ze seriálu | Foto: Česká televize

Podle něj smlouvu uzavřela žena, která k tomuto jednání neměla pravomoc. Televize proto nyní měla podle Boleslavského vypsat řádné výběrové řízení. To však Krumpár podle něho odmítl a prosazoval ke smlouvě uzavřené s firmou DiViDi podepsat jen dodatek a pokračovat tak pro ČT i pro autory v nevýhodném vztahu.

Freimanová argumentuje tím, že situace není tak jednoznačná. Televize podle ní navíc nechce podstupovat riziko soudního sporu, protože důkazy o protiprávním jednání druhé strany nejsou zcela průkazné. "Smluvní partner může argumentovat uzavřením smlouvy v dobré víře, že za ČT jednala osoba, která k tomu byla oprávněna," říká Freimanová. V případě, že by televize soudní spor prohrála, musela by uhradit protistraně náklady.

Čtěte také: Majora Zemana stále vyšetřuje policie

Smlouva není. Bob a Bobek na DVD nosičích ano 

V podezření se ocitly také okolnosti ohledně vylisování DVD s populárním večerníčkem Bob a Bobek.  „Smlouva na tento titul neexistuje. V dubnu mi byla předložena k podpisu s tím, že DVD už jsou vylisována a že se chystá ještě lisování příbalů k periodickému tisku," říká propuštěný Jan Boleslavský.

Tiskové oddělení České televize na otázku, proč byla vylisována DVD, k nimž žádná smlouva vůbec neexistuje, odpovídá: "Pokud by partner vylisoval DVD bez dohody s Českou televizí, jednalo by se o porušení zákona."

Také k lisování Nemocnice na kraji města již byly podle Boleslavského připraveny technické podklady, přestože dodatek ke smlouvě ještě nebyl uzavřen. Boleslavský k němu totiž odmítal připojit svůj podpis a prosazoval veřejnou obchodní soutěž.

Večerníček přináši dětem pohádky už mnoho let
Večerníček přináši dětem pohádky už mnoho let | Foto: Česká televize

I to je podle něj důvod, proč jej obchodní ředitel Pavel Krumpár tento týden propustil. Jelikož byl Boleslavský ještě ve zkušební době, důvod svého propuštění se dozvědět nemusel.

Podle dostupných informací, na něž odkazuje server Novinky.cz, Boleslavský v televizi skončil kvůli špatné komunikaci.

DVD přikládaná k dennímu tisku jsou nyní lukrativní byznys. Chce se na něm podílet řada společností, které jsou schopné za oblíbený titul zaplatit nemalé částky. Česká televize podle  právníka Novotného přesto neustále upřednostňuje tři společnosti, přestože jejich nabídky jsou nevýhodné.

„Televize by si výnosy ze seriálů a večerníčků mohla ponechat pro sebe. Proč by nemohla nechat lisovat DVD pod vlastní značkou Edice ČT, jako je tomu u knížek?" ptá se Jan Boleslavský, který se nevýhodným obchodům pro ČT podle svých slov jako jediný snažil zamezit.

 

Právě se děje

Další zprávy