Podezření: Útočník na Topolánka byl neonacista

Markéta Chaloupská, Lenka Smyčková
25. 8. 2009 19:07
Jeden ze čtyř mužů, kteří zaútočili v pátek v Hustopečích u Brna na předsedu ODS Mirka Topolánka, se údajně v devadesátých letech aktivně hlásil k neonacismu

Praha - Jeden ze čtyř mužů, kteří zaútočili v pátek v Hustopečích u Brna na předsedu ODS Mirka Topolánka, a pak se šli sami udat, se údajně v devadesátých letech aktivně hlásil k neonacismu.

Podle hnutí Antifa se muž jmenuje Martin Kuferský a byl v neonacistickém prostředí znám především pod přezdívkou Kufr. V posledních letech podle nich zřejmě veřejně aktivní není.

"Je zachycen na fotografii ze 14. března 1992 při pokusu neonacistů napadnout anarchistickou demonstraci na Václavském náměstí a v Opletalově ulici," uvedlo hnutí.

Martin K. a další tři muži se v pondělí večer sami přihlásili na policii. Na služebnu v Praze přišli v doprovodu advokátky Kláry Slámové, která mimo jiné obhajuje pravicové radikály, jež policie obvinila kvůli pořádání neonacistických koncertů.

Ani jeden z mužů, kteří se k útoku na Topolánka přiznali, zatím obviněn nebyl.

Advokátku Slámovou dotaz na údajnou neonacistickou minulost jednoho z klientů nejprve zaskočil. "Ježišmarjá," zareagovala na dotaz redakce Aktuálně.cz. "Já o ničem takovém nevím a je mi to srdečně úplně jedno," dodala.

Blíže se ke klientům vyjádřit nechce. "Nejsem vázána jen mlčenlivostí. Existuje také něco jako náhubkový zákon," dodala Slámová.

Kdo za tím stojí?

Incident, po kterém předsedovi ODS zůstaly na čele šrámy, se stal v pátek odpoledne na hustopečském koupališti. Když Topolánek odcházel z beachvolejbalového hřiště, skupina mladých mužů po něm údajně hodila kameny. Podle čtyř útočníků to ale byla jen vejce a celá akce měla pouze vyvolat rozruch.

Martin K. bez bližších podrobností před novináři naznačil, že objednavatelem akce mohl být někdo "z organizačního týmu pana Topolánka".

Fotografie Mirka Topolánka poté, co na něj v Hustopečích čtyři muži hodili kámen
Fotografie Mirka Topolánka poté, co na něj v Hustopečích čtyři muži hodili kámen | Foto: ODS

"Je tam prostě ta možnost, že to bylo ze strany nebo z organizačního týmu pana Topolánka. Nechci teď uvádět nic blíž," řekl.

Je to nesmysl

Mirek Topolánek se ale proti tomu tvrzení velmi ostře ohradil. Mluvčí ODS Martin Kupka to zase označil za nesmysl.

"To, že by to objednávali lidé v organizačním štábu (ODS), vylučuji. Nedovedu si představit, že by někdo tímhle způsobem vystavil předsedu nebezpečí. To je podle mého soudu úplný nesmysl," řekl Kupka ČTK. Podle něho je na policii, aby prošetřila, kdo byl objednavatelem.

Břeclavští policisté nyní na případ uvalili informační embargo. Podle mluvčí Alice Čechové je to do doby, než vyhodnotí a prověří, co se od útočníků dozvěděli.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Americké ministerstvo financí poprvé povede žena, exšéfka centrální banky Yellenová

Americký Senát schválil Janet Yellenovou do funkce ministryně financí v administrativě demokratického prezidenta Joea Bidena. Bývalá šéfka americké centrální banky (Fed) bude první ženou, která resort financí za 232 let jeho existence povede, připomněla agentura AP. Senátní výbor pro zahraniční vztahy též schválil nominaci Antonyho Blinkena do pozice šéfa americké diplomacie.

Podle agentury AP se pro Yellenovou ve 100členném Senátu vyslovilo 84 senátorů, 15 bylo proti. Očekává se, že bude hrát klíčovou roli ve schválení Bidenova stimulačního balíku v hodnotě 1,9 bilionu dolarů (bezmála 41 bilionů korun). Návrh naráží na tvrdý odpor republikánů, kterým se zdá příliš vysoký.

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

Demokraté formálně předali Senátu ústavní žalobu na Trumpa

Demokraté ze Sněmovny reprezentantů formálně předali ústavní žalobu na předchozího prezidenta Donalda Trumpa Senátu. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Horní komora Kongresu bude rozhodovat o tom, zda uzná republikánského exprezidenta vinným z podněcování ke vzpouře při nedávných nepokojích v sídle Kongresu.

Senátní lídři už dříve oznámili, že se žalobou budou zabývat až od 9. února, šéf demokratů v horní komoře Chuck Schumer v neděli prohlásil, že její projednávání bude spravedlivé, ale rychlé. Senát by mohl v případě uznání viny Trumpovi zakázat v budoucnu usilovat o veřejný úřad.

Zdroj: ČTK
Další zprávy