Podezření: Útočník na Topolánka byl neonacista

Markéta Chaloupská, Lenka Smyčková
25. 8. 2009 19:07
Jeden ze čtyř mužů, kteří zaútočili v pátek v Hustopečích u Brna na předsedu ODS Mirka Topolánka, se údajně v devadesátých letech aktivně hlásil k neonacismu

Praha - Jeden ze čtyř mužů, kteří zaútočili v pátek v Hustopečích u Brna na předsedu ODS Mirka Topolánka, a pak se šli sami udat, se údajně v devadesátých letech aktivně hlásil k neonacismu.

Podle hnutí Antifa se muž jmenuje Martin Kuferský a byl v neonacistickém prostředí znám především pod přezdívkou Kufr. V posledních letech podle nich zřejmě veřejně aktivní není.

"Je zachycen na fotografii ze 14. března 1992 při pokusu neonacistů napadnout anarchistickou demonstraci na Václavském náměstí a v Opletalově ulici," uvedlo hnutí.

Martin K. a další tři muži se v pondělí večer sami přihlásili na policii. Na služebnu v Praze přišli v doprovodu advokátky Kláry Slámové, která mimo jiné obhajuje pravicové radikály, jež policie obvinila kvůli pořádání neonacistických koncertů.

Ani jeden z mužů, kteří se k útoku na Topolánka přiznali, zatím obviněn nebyl.

Advokátku Slámovou dotaz na údajnou neonacistickou minulost jednoho z klientů nejprve zaskočil. "Ježišmarjá," zareagovala na dotaz redakce Aktuálně.cz. "Já o ničem takovém nevím a je mi to srdečně úplně jedno," dodala.

Blíže se ke klientům vyjádřit nechce. "Nejsem vázána jen mlčenlivostí. Existuje také něco jako náhubkový zákon," dodala Slámová.

Kdo za tím stojí?

Incident, po kterém předsedovi ODS zůstaly na čele šrámy, se stal v pátek odpoledne na hustopečském koupališti. Když Topolánek odcházel z beachvolejbalového hřiště, skupina mladých mužů po něm údajně hodila kameny. Podle čtyř útočníků to ale byla jen vejce a celá akce měla pouze vyvolat rozruch.

Martin K. bez bližších podrobností před novináři naznačil, že objednavatelem akce mohl být někdo "z organizačního týmu pana Topolánka".

Fotografie Mirka Topolánka poté, co na něj v Hustopečích čtyři muži hodili kámen
Fotografie Mirka Topolánka poté, co na něj v Hustopečích čtyři muži hodili kámen | Foto: ODS

"Je tam prostě ta možnost, že to bylo ze strany nebo z organizačního týmu pana Topolánka. Nechci teď uvádět nic blíž," řekl.

Je to nesmysl

Mirek Topolánek se ale proti tomu tvrzení velmi ostře ohradil. Mluvčí ODS Martin Kupka to zase označil za nesmysl.

"To, že by to objednávali lidé v organizačním štábu (ODS), vylučuji. Nedovedu si představit, že by někdo tímhle způsobem vystavil předsedu nebezpečí. To je podle mého soudu úplný nesmysl," řekl Kupka ČTK. Podle něho je na policii, aby prošetřila, kdo byl objednavatelem.

Břeclavští policisté nyní na případ uvalili informační embargo. Podle mluvčí Alice Čechové je to do doby, než vyhodnotí a prověří, co se od útočníků dozvěděli.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Papež jmenoval 13 kardinálů, devět může volit jeho nástupce

Papež František v neděli oznámil, že jmenoval 13 nových kardinálů. Povýšeni do kardinálského stavu budou při slavnostní konsistoři ve Vatikánu 28. listopadu. Devíti z nich je méně než 80 let, takže se mohou stát členy konkláve, které po smrti nebo rezignaci nynější hlavy římskokatolické církve vybere příštího papeže, uvedla agentura Reuters.

Papež jména nových kardinálů překvapivě oznámil z okna své pracovny věřícím na Svatopetrském náměstí. Mezi jmenovanými kardinály je také washingtonský arcibiskup Wilton Gregory, který se tak stane prvním černošským prelátem s červenou čepičkou.

Kardinály se stanou také Ital působící dlouhodobě ve Vatikánu Raniero Cantalamessa, arcibiskup z rwandského Kigali Antoine Kambanda, arcibiskup José Feurte Advincula z Filipín nebo arcibiskup Celestino Aós ze Santiaga de Chile.

Devět nových volitelů papeže podle agentury Reuters pochází z celého světa a zvyšují pravděpodobnost, že i příští papež bude pokračovat v politice papeže Františka, který byl zvolen v roce 2013.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Dvě osoby zemřely po autonehodě u Jasenné na Zlínsku, silnice je opět v provozu

Dvě oběti si vyžádala dopravní nehoda, která se stala dnes ráno u Jasenné na Zlínsku. Sdělila to zlínská policejní mluvčí Monika Kozumplíková. Silnice mezi obcemi Jasenná a Liptál na Vsetínsku byla po dobu vyšetřování uzavřená, policisté v obou obcích odkláněli dopravu. Nehoda se stala na hlavním tahu ze Zlína na Vsetín kolem 05:30, silnice se opět motoristům otevřela před 13:00.

"Řidička osobního vozidla při jízdě od Vsetína do Vizovic v levotočivé zatáčce zřejmě z důvodu vysoké rychlosti čelně narazila do stromu a s vozidlem skončila na střeše. Vozidlo začalo po havárii hořet. Při nehodě zahynula nejen řidička, ale také její spolujezdkyně. Totožnost obětí potvrdí až nařízená soudní pitva," uvedla Kozumplíková.

Zdroj: ČTK
Další zprávy