Podezření: Česká webová seznamka posloužila zločinu

Lenka Smyčková, spolupracovnice Aktuálně.cz
6. 2. 2008 9:45
Muž zval na schůzky nezletilé dívky a zneužíval je
Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Brno - Kriminalisté mají podezření, že se jeden z českých webů stal nástrojem zločinu - posloužil pro sexuální zneužívání nezletilých dívek.

Znají už přitom několik konkrétních případů, podezřelého muže z Brna již obvinili.

Policie zjistila, že pětatřicetiletý muž kontaktoval dívky prostřednictvím internetové seznamky Libimseti. Na ní jsou běžná "klíčová slova" jako flirt či sex.

Pod přezdívkou De.sade se muž seznamoval se školačkami, kterým ještě nebylo patnáct let. "Pak je pozval na schůzku k sobě do podnájmu, kde je opil a osahával," tvrdí policisté.

Podezřelý muž, jehož jméno policie zatím tají, čelí trestnímu stíhání pro podezření z pohlavního zneužívání a hrozí mu až osmileté vězení.

Dívka skončila opilá v nemocnici

"Prozradil se, když jednu čtrnáctiletou dívku opil tak, že musela vyhledat lékařskou pomoc," uvedla policejní komisařka, která se zabývá kriminalitou páchanou na mládeži, Michaela Kučerová.

Při vyšetřování policisté narazili na další stejně staré děvče s velmi podobnou zkušeností.

Sousedé říkají, že si tímto způsobem v poslední době přivedl domů dívek celé zástupy. "Proto teď hledáme další ženy a dívky, které se s ním na internetu seznámily," sdělila komisařka.

Svou prezentaci na serveru muž s přezdívkou De.sade při prvním náznaku nepříjemností vymazal. Policisté teď zjišťují, zda lze informace získat zpětně.

Děti o věku lžou

Na první pohled údajně slušný, bezproblémový, svobodný pracující muž využil služby portálu, na nějž registrovaní umísťují své fotografie a detaily o sobě. V chatu jsou mimo jiné sekce jako "sex a neřesti" nebo "seznámení a flirt".

Správce webu se hájí tím, že není odpovědný za to, co lidé na portálu provádějí. "Správce nezodpovídá za činnost uživatelů služeb ani za způsob, jakým je využívají. Správce nenese žádnou odpovědnost za případné zneužití služeb uživateli či třetími osobami," deklarují provozní podmínky serveru.

Komisařka Michaela Kučerová nicméně nabádá: "Doporučuji rodičům dobře hlídat, k čemu jejich děti internet využívají."

Ředitel obchodu zmíněného portálu Tomáš Kapalín tvrdí, že i jeho firma se snaží obsah serveru hlídat. "Nepovolujeme erotiku, ani nic sprostého," prohlásil, navzdory současné aféře s pedofilním podezřením.

Společnost je údajně schopná dodat policii nebo soudům i ta data, která uživatelé vymazali. "Čím jsou data starší, tím je to bohužel těžší. Nás ještě policie kvůli tomuto případu vůbec nekontaktovala," tvrdí Kapalín.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 hodinami

Kvůli lesnímu požáru na východě Španělska úřady evakuovaly 1800 lidí

Už na 1800 lidí z osmi obcí muselo být preventivně evakuováno kvůli lesnímu požáru, který vypukl ve čtvrtek na východě Španělska. Plameny sežehly zatím na 3800 hektarů porostu a stále se je nedaří dostat pod kontrolu, informoval v pátek deník ABC. Na místě během pátku zasahovalo zhruba 500 hasičů, kterým pomáhalo ze vzduchu 18 vrtulníků a hasicích letadel.

První velký lesní požár letošního roku ve Španělsku vypukl u obce Villanueva de Viver, která leží asi 90 kilometrů severně od města Valencie. Už ve čtvrtek byly preventivně evakuovány stovky lidí, včetně obyvatel domova pro seniory. Hasiči s plameny bojují v provinciích Castellón a Teruel.

Plameny ohrožují i národní park Sierra de Espadan, který leží v provincii Castellón. Starosta obce Montanejos Miguel Sandalinas vyjádřil velké znepokojení, že živel ohrozí turistiku v oblasti vyhledávané kvůli krásné přírodě i termálním pramenům.

Španělský premiér Pedro Sánchez poukázal, že oheň vypukl mimo období, kdy lesní požáry obvykle vznikají. "Tento požár v tak brzkém měsíci představuje další důkaz klimatické krize, kterou lidstvo zažívá," uvedl premiér, který vyzval obyvatele k "nejvyšší opatrnosti".

Zdroj: ČTK
Další zprávy