Čeští politici v ohrožení: Komu přišel poštou bílý prášek

ČTK ČTK
19. 11. 2014 13:51
Balíčky adresované čelným představitelům státu v posledních letech většinou antrax ani jinou nebezpečnou látku neobsahovaly.

Praha - Podezřelý balíček ze zahraničí, který v úterý poslal neznámý pachatel ministrovi vnitra Milanu Chovanci (ČSSD), obsahoval kyanid. Žádná zásilka adresovaná státním představitelům do té doby nebezpečnou látku neobsahovala. 

Zasílání dopisů s nebezpečnými látkami se celosvětově rozšířilo po teroristických útocích na USA v roce 2001. V USA se tehdy nakazilo několik lidí snětí slezinnou (antrax) poté, co dostali do rukou balíček obsahující bílý prášek. 

V roce 2001 oznámili Češi hasičům pět tisíc dopisů a balíčků, které vzbuzovaly podezření, že by mohly obsahovat spory antraxu. O rok později se počet těchto hlášení snížil na pět set a poté výrazně poklesl. Podle dostupných informací žádná zásilka tehdy antrax ani jinou nebezpečnou látku neobsahovala. 

Zasílání podezřelých dopisů čelným představitelům státu však pokračuje.

Kdo už z českých politiků dostal podezřelou zásilku s výhrůžkou, čí bílým práškem si prohlédněte v grafice.

Foto: Vojtěch Marek

Úřad vlády

Na Úřadu vlády byl v říjnu 2001 zachycen dopis s podezřelým práškem adresovaný tehdejšímu premiérovi Miloši Zemanovi (ČSSD). Ve stejnou dobu našla podezřelou obálku, v níž nahmatala prášek, pracovnice pošty v Ostravě-Přívoze. Zásilka byla adresována moravskoslezskému hejtmanovi Evženu Tošenovskému (ODS).

 

Právě se děje

před 24 minutami

Americká vláda po smrti dvou černochů zahájila vyšetřování policejní praxe v Minneapolisu

Americký ministr spravedlnosti Merrick Garland oznámil plán rozsáhlého vyšetřování policejní praxe v Minneapolisu, které prověří přístup k používání síly či možné problémy s diskriminací. Krok přichází souběžně s procesem s nyní již bývalým členem policejního sboru, jehož čeká trest za smrt černocha George Floyda, a po nepokojích vyvolaných policejním novým zásahem, který rovněž skončil smrtí muže tmavé pleti. Garland dal už dříve najevo, že boj proti nepřiměřeným zásahům strážců zákona považuje za jednu z priorit.

K situaci v Minneapolisu přitáhlo pozornost počínání policisty Dereka Chauvina, který byl loni v květnu natočen, jak několik minut klečí na krku Floyda, zatímco 46letý černoch si stěžuje na problémy s dýcháním a nakonec přestává jevit známky života. Případ vyvolal masivní protesty a Chauvin byl toto úterý shledán vinným z vraždy druhého stupně i zabití, což podle médií přineslo mnohým Američanům úlevu. O výši trestu se rozhodne za osm týdnů.

Městem během procesu s Chauvinem otřásl další kontroverzní zákrok proti černochovi, když policistka zastřelila 20letého Daunteho Wrighta, který nespolupracoval při zatýkání. Na počátku incidentu byla kontrola kvůli údajně neplatné registrační známce na automobilu. Následné několikadenní protesty u policejní centrály na předměstí Brooklyn Center pak provázely zprávy o tvrdém postupu policie proti novinářům.

Ministerstvo spravedlnosti už vyšetřuje, zda policisté zapojení do zásahu proti Floydovi neporušili jeho občanská práva. Nově ohlášené vyšetřování však podle informací agentury AP má mít mnohem širší dopad. Zaměří se na celou policii a může vyústit v zásadní změny policejní praxe.

Zdroj: ČTK
Další zprávy