Rána, zmatek, hořící lidé. Oslavy v Praze přervala detonace a záhadný červený plamen

Pavel Švec Pavel Švec
17. 6. 2024 9:18
Středa 7. listopadu 1962 odpoledne. Na Staroměstském náměstí v Praze se mačkají davy lidí. Vládnoucí komunisté sem svolali slavnostní shromáždění ke 45. výročí bolševické revoluce v Rusku. Jde o klasickou veřejnou akci s dobrovolnou účastí, která je ale ve skutečnosti v podstatě povinná. Své zaměstnance do centra Prahy nahnaly stranické orgány státních a městských podniků, školy své studenty.
Podivné zločiny - Výbuch na Staroměstském náměstí v Praze | Video: Pavel Švec

Podcast Podivné zločiny poslouchejte na všech svých oblíbených aplikacích, na Spotify a Apple podcastech.

Na tribuně řeční sovětský velvyslanec či předseda vlády Viliam Široký, nevzdělaný člen komunistického aparátu, jehož jediná zkušenost se školou spočívala v absolvování měšťanky. Do jisté míry směšná, ale nebezpečná figurka.

Zábradlí u pomníku mistra Jana Husa je obsypané lidmi. Přilehlý trávník a vodní nádrž, která je součástí podstavce plastiky, hlídají příslušníci Veřejné bezpečnosti. Na zídku se vyšvihne vysoký muž v tmavém kabátu, s dlouhou šálou a dvěma fotoaparáty na krku. Přes hlavy lidí fotí vládní tribunu.

V halasu davu zanikne zvláštní cvaknutí. Slyší ho jen několik málo lidí tísnících se u pomníku. Následuje dunivá exploze. Je 16.35 hodin. U zábradlí vyšlehne do výšky světle červený plamen se sršícími jiskrami a prostor zahalí hustý dým. Křik, chaos, nářek zraněných…

Toto je poslední epizoda jarní části podcastu Podivné zločiny. Na další díly se můžete těšit po prázdninové přestávce v září.

Podcast v plné délce si můžete přehrát i zde:

Podcast Aktuálně.cz Podivné zločiny přibližuje okolnosti záhadných či neobvyklých kriminálních případů z doby komunistické nadvlády v Československu. Na základě dobových vyšetřovacích spisů a dalších dokumentů z policejních archivů představuje podivnosti ve vyšetřování, zamlžená svědectví, nejasnosti i nové detaily zločinů.

 

Právě se děje

Další zprávy