Kabátek v ohrožení. Radní VZP už hledají nového šéfa

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
12. 11. 2014 19:55
Ředitele VZP Zdeňka Kabátka kompromitují zápisky v diáři bývalého ředitele Nemocnice Na Homolce Vladimíra Dbalého, kterého stíhá protikorupční policie za údajnou manipulaci zakázek.
Foto: Ministerstvo zdravotnictví

Praha - Nazval ho "ředitelův diář" a uložil si ho v počítači na plochu. Postupně si do něj podle policie zapisoval data o cinklých tendrech, úplatcích i politických dohodách. Dnes výbušný materiál z pera vazebně stíhaného bývalého ředitele Nemocnice Na Homolce Vladimíra Dbalého ohrožuje i další vlivné. Například ředitele jedné z nejvlivnějších institucí českého zdravotnictví - šéfa Všeobecné zdravotní pojišťovny Zdeňka Kabátka

Kabátek se měl podle zápisků z diáře, o nichž informovaly Lidové noviny, s Dbalým ještě jako úředník ministerstva zdravotnictví pravidelně scházet a hovořit mimo jiné i o detailech tendrů vyšetřovaných protikorupční policií.

I proto začala správní rada největší české zdravotní pojišťovny vážně uvažovat o tom, že Kabátka odvolá. A přemýšlí zároveň i o jeho nástupci. "Celá věc totiž vrhá špatné světlo nejen na pana ředitele, ale i na celou instituci, kterou reprezentuje,“ vysvětlil radní a poslanec za vládní hnutí ANO Miloslav Janulík.

Kabátek přiznal, že s exředitelem Homolky Dbalým úzké kontakty udržoval. Ale prý jen takové, jaké s dalšími šéfy nemocnic řízených ministerstvem. Dodal také, že neví o žádných vyjednáváních, která by měla vést k jeho odvolání. "Nemám o tom žádné informace," řekl.

Podle informací Aktuálně.cz by se však měla výměna na postu ředitele VZP uskutečnit co nejdříve - nejlépe ještě do Vánoc. Část správní rady se totiž obává případné změny na nejvyšším postu v resortu. Po sporech s vicepremiérem a šéfem ANO Andrejem Babišem se totiž hovoří i o možném odchodu ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka.

"Pokud z ministerstva zdravotnictví odejde Svatopluk Němeček, nikdo neví, co se stane. Situace v pojišťovně by se měla vyřešit, dokud je relativně klid," řekl Aktuálně.cz jeden z radních, který si nepřál zveřejnit své jméno.

Do čela pojišťovny by se podle něj mohl postavit někdo ze současných Kabátkových náměstků, kteří chod pojišťovny znají. O osudu současného šéfa pojišťovny by se mělo jednat na nejbližším zasedání správní rady, tedy v pondělí 24. listopadu.

Kabátek měl o cinklém tendru vědět

"Už na minulém jednání správní rady jsme pana ředitele vyzvali, ať se k dění na Homolce vyjádří. Teď se ale objevila nová fakta. Hodlám ho proto znovu oslovit. Jde o závažné skutečnosti, které by měl vysvětlit," potvrdil například člen správní rady a poslanec za ANO Igor Nykl.

Vadí mu konkrétně to, že se měl Kabátek podle Dbalého zápisků angažovat v podezřelých tendrech nemocnice. Podle informací Lidových novin se měl dokonce scházet s podnikatelem Ivo Rittigem a jeho právníky, kteří jsou obviněni v jiných závažných korupčních kauzách.

"Na minulé správní radě nám sice Kabátek některé věci docela rozumně vysvětlil, teď to ale vypadá, že kolegové téma znovu otevřou. Objevila se nová fakta," řekl také poslanec a radní za TOP 09 Jiří Skalický. Kabátek například podle zápisků věděl o zmanipulované zakázce na digitalizaci chorobopisů, kterou nyní vyšetřuje policie.

Podle toho, jak se Kabátkovi zveřejněná data podaří vysvětlit, bude správní rada dál postupovat. V kuloárech už se proto začala objevovat jména možných nástupců.

Ve hře jsou i ředitelé filiálek

Například současný Kabátkův náměstek Petr Honěk, který má ve VZP na starosti lékovou politiku. Kromě Hoňka by si někteří radní dokázali na postu šéfa VZP představit ředitele jihomoravské filiálky pojišťovny Jiřího Kořínka. Dalším kandidátem je šéf královéhradecké pobočky Michal Provazník.

Kořínka by na nejvyšším postu ráda viděla část sociálních demokratů, kteří mají blízko k jihomoravskému hejtmanovi Michalu Haškovi - Kořínek totiž sedí v jeho poradním sboru. "Žádné informace vám ani nepotvrdím, ani nevyvrátím," odmítá ale Kořínek jakýkoliv komentář.

Michala Provazníka by podpořila také TOP 09. Jemu se ale do pražské centrály nechce. "O ničem podobném neuvažuji," odmítl Provazník.

O místo by naopak stál Karel Hlaváček - bývalý náměstek exministra zdravotnictví ze Zemanovy vlády Ivana Davida a také bývalý šéf právního úseku pojišťovny z dob exředitele Pavla Horáka. "Pokud by taková nabídka přišla, určitě bych ji zvažoval," potvrdil svůj zájem Hlaváček.

Někteří radní pod příslibem anonymity tvrdí, že Hlaváčkovo přání není úplně bez šance – má totiž silnou podporu Hradu.

ANO: Nechceme nikoho s minulostí

Jenže podle poslanců z hnutí ANO nebo Úsvitu by neměl stát v čele pojišťovny nikdo z předchozího vedení. "Rozhodně bych to nedoporučoval," zhodnotil takovou možnost například poslanec Úsvitu Jiří Štětina.

Právě za bývalého ředitele Pavla Horáka totiž vygradovala celá řada skandálů, jako jsou elektronické zdravotní knížky IZIP nebo smlouva s pražským protonovým centrem.

"Nejenže bych nezvedla ruku pro nikoho z těch, co jsou spojeni s předchozí garniturou. Nepodpořila bych ani nikoho ze současných náměstků. Naopak, vyměnila bych je," řekla také senátorka a členka správní rady Alena Dernerová, kterou do správní rady nominovalo ANO.

Babišovi zástupci by v případě výměny sáhli naopak mimo VZP. Na postu ředitele by rádi viděli ekonoma Karla Šateru. Bývalý šéf Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra je podle nich odborně zdatný a má za sebou léta zkušeností.

"Je to extrémně dobrý kandidát. Kladné body nasbíral už v době, kdy se ho bez vysvětlení zbavil ministr vnitra Langer. Paradoxně to bylo v okamžiku, kdy se pojišťovna dostala poprvé v historii do kladných čísel," hodnotí Šateru radní Igor Nykl.

O Šaterovi uvažoval už Heger

Šateru se už jednou nepodařilo ve VZP prosadit. Bylo to před dvěma lety, když správní rada odvolávala Kabátkova předchůdce Pavla Horáka, kterému zlomily vaz nevýhodné smlouvy na elektronické zdravotní knížky IZIP.

Exministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) o Šaterovi sice uvažoval, pak ale ustoupil expremiérovi Petru Nečasovi a nechal do čela VZP jmenovat Zdeňka Kabátka. "Vyplývalo to z dohody, kterou tehdy spolu uzavřeli, když se řešil odchod rebelů ODS ze Sněmovny," potvrdil zdroj z TOP 09.

Všeobecná zdravotní pojišťovna je nejmocnějším úřadem ve zdravotnictví. Stará se o šedesát procent pacientů a ročně přes ni proteče takřka 150 miliard korun. Její šéfové mají obrovský vliv - rozhodují nejen o tocích miliard, ale také o bytí či nebytí lékařských ordinací a nemocnic.

 

Právě se děje

Další zprávy