Počítače Zemanova úřadu napadl virus, případ šetří policie

ČTK ČTK
14. 7. 2015 15:10
Nejvyšší státní zastupitelství tvrdí, že neunikla žádná citlivá data. Virus zasáhl deset počítačů, proto je pravděpodobná i verze cíleného útoku.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Brno - Asi deset počítačů Nejvyššího státního zastupitelství (NSZ) v Brně napadl v polovině května počítačový virus. O útoku informoval server Česká justice.

Mluvčí NSZ Petr Malý řekl, že žádná citlivá data neunikla. Podle dostupných informací se útokem bude zabývat policie.

Útok se stal 18. května a terčem viru, takzvaného trojského koně, bylo deset počítačů pracovníků zastupitelství. Malý neuvedl, zda jsou na nich uložena citlivá data.

Nejvyšší žalobce Pavel Zeman o události informoval ministra spravedlnosti Roberta Pelikána.

V reakci na tuto událost následně požádal nejvyšší žalobce ministra o navýšení rozpočtu svého úřadu kvůli zvýšení počítačové bezpečnosti NSZ, informoval server. Podle něj zatím není jasné, zda se jednalo o cílený útok, nebo se virus, jenž mohl znehodnotit data, dostal do počítačové sítě NSZ náhodou.

Choulostivá data o hospodářské kriminalitě a korupci

Vzhledem k počtu zasažených počítačů může být podle České justice poměrně pravděpodobná i verze cíleného útoku.

V síti NSZ se shromažďují velmi choulostivé informace, například z tzv. šestých odborů obou vrchních státních zastupitelství, kde se vyšetřují nejzávažnější případy spojené s hospodářskou kriminalitou či korupcí.

Tuto verzi podle serveru podporují i zdroje blízké Národnímu bezpečnostnímu úřadu, které údajně neoficiálně potvrdily, že se záležitostí zabývají.

 

Právě se děje

před 54 minutami

Břečka dal první gól za Kasimpasu a poprvé v turecké lize vyhrál

Obránce Tomáš Břečka vstřelil první gól za Kasimpasu, kam přestoupil v lednu z Jablonce. Český fotbalista otevřel skóre dnešního utkání turecké ligy proti Denizlisporu, nad kterým jeho tým zvítězil 2:0. Pro Břečku to byla první výhra v soutěži, které se dočkal na šestý pokus. Dosud se mohl s Kasimpasou radovat z vítězství pouze v jednom pohárovém utkání.

Břečka se trefil ve 22. minutě. Po standardní situaci jeho hlavičku gólman Denizlisporu ještě vyrazil, ale na dorážku českého stopera už nestačil.

Kasimpasa, které chyběl zraněný David Pavelka, vyhrála v ligové soutěži poprvé od 14. prosince po sedmi zápasech. Na předposledním místě tabulky ztrácí dva body na 15. příčku, která zajišťuje záchranu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy