Počítače Zemanova úřadu napadl virus, případ šetří policie

ČTK ČTK
14. 7. 2015 15:10
Nejvyšší státní zastupitelství tvrdí, že neunikla žádná citlivá data. Virus zasáhl deset počítačů, proto je pravděpodobná i verze cíleného útoku.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Brno - Asi deset počítačů Nejvyššího státního zastupitelství (NSZ) v Brně napadl v polovině května počítačový virus. O útoku informoval server Česká justice.

Mluvčí NSZ Petr Malý řekl, že žádná citlivá data neunikla. Podle dostupných informací se útokem bude zabývat policie.

Útok se stal 18. května a terčem viru, takzvaného trojského koně, bylo deset počítačů pracovníků zastupitelství. Malý neuvedl, zda jsou na nich uložena citlivá data.

Nejvyšší žalobce Pavel Zeman o události informoval ministra spravedlnosti Roberta Pelikána.

V reakci na tuto událost následně požádal nejvyšší žalobce ministra o navýšení rozpočtu svého úřadu kvůli zvýšení počítačové bezpečnosti NSZ, informoval server. Podle něj zatím není jasné, zda se jednalo o cílený útok, nebo se virus, jenž mohl znehodnotit data, dostal do počítačové sítě NSZ náhodou.

Choulostivá data o hospodářské kriminalitě a korupci

Vzhledem k počtu zasažených počítačů může být podle České justice poměrně pravděpodobná i verze cíleného útoku.

V síti NSZ se shromažďují velmi choulostivé informace, například z tzv. šestých odborů obou vrchních státních zastupitelství, kde se vyšetřují nejzávažnější případy spojené s hospodářskou kriminalitou či korupcí.

Tuto verzi podle serveru podporují i zdroje blízké Národnímu bezpečnostnímu úřadu, které údajně neoficiálně potvrdily, že se záležitostí zabývají.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Stříbrný koulař z MČR Vilímek dostal za doping čtyřletý trest

Koulař Tomáš Vilímek přišel kvůli dopingu o stříbrnou medaili z mistrovství republiky. Dvaadvacetiletý atlet Spartaku Třebíč užil zakázaný steroid drostanolon, byl diskvalifikován a antidopingový výbor mu udělil čtyřletý zákaz činnosti. Informovala o tom Česká televize.

Vilímek prohrál na srpnovém mistrovství republiky v Plzni pouze s Martinem Novákem, který jako jediný překonal hranici 18 metrů. V nových výsledcích se na druhé místo koulařské soutěže posunul Ladislav Prášil a na bronzovou pozici Marek Bárta.

Vilímek se letos zlepšil na 17,98 metru, druhý byl i na Odložilově memoriálu. Dopingový trest mu vyprší na konci srpna roku 2024.

Zdroj: ČTK
Další zprávy