Počítač místo pohybu. Tak vypadají prázdniny většiny dětí

Barbora Roubalová
30. 8. 2015 12:52
Průzkum ukazuje, že až 64 procent dětí se o letních prázdninách pravidelně nevěnuje sportu. Vliv na to mají i příjmy rodičů.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha – Volný čas o letních prázdninách netráví většina českých školáků aktivně, spíše ho prosedí před televizí nebo u počítače. Až 64 procent dětí nedělá pravidelně vůbec žádný sport, 32 procent jen nárazově, tedy jeden až dva týdny v průběhu prázdninových měsíců.

Podle odborníků si navíc nemají z koho brát příklad. Až 61 procent rodičů přiznává, že jejich rodinu nelze označit za sportovně aktivní. Vyplývá to ze studie, kterou vytvořila společnost NMS Market Research.

"V době prázdnin, která je speciálně určena k nabrání nových sil ke školní docházce, až dvě třetiny dětí tráví volný čas před obrazovkami. Tento čas činí během roku běžně i více než sedm hodin denně, o prázdninách však toto číslo může být ještě vyšší," říká primář Olivovy dětské léčebny Jan Šulc.

Pohyb v průběhu školního roku zajišťují dětem různé sportovní kroužky. Pravidelně tak sportuje 63 procent žáků prvního a druhého stupně základní školy. Nejoblíbenějšími aktivitami jsou tanec, fotbal a plavání.

Například tělovýchovné organizaci Sokol se v posledním roce mírně zvýšila členská základna žáků a žákyň. Dohromady jich chodí cvičit přes 54 tisíc. "V letních měsících mají pohybové aktivity specifickou podobu. Nekonají se pravidelné cvičební hodiny jako po zbytek roku, ale spíše různá soustředění. Snažíme se, aby děti byly venku v přírodě," říká Zdeněk Kubín ze Sokola.

I tak si rodiče 32 procent žáků myslí, že by se jejich ratolesti mohly sportu věnovat více. "Bohužel řada rodin s nižšími příjmy nakládá se svým volným časem neaktivně, ba dokonce nezdravě. Často tráví víkendový čas tzv. hypermarketovou turistikou, kde navíc v rámci úsporných opatření mnohdy nakupují nekvalitní potraviny. Na místo dojedou autem, nakoupí na týden, pak rodina navštíví fast food, dále kino, domů autem a večer televize. Výsledkem je nerovnováha mezi energetickým příjmem a výdejem," popisuje Šulc. Téměř čtvrtina starších školáků trpí nadváhou, 13 procent dokonce obezitou.

Zvýšit u školáků zájem o sport je jedním z cílů ministerstva školství pro rok 2016. „Mezi priority programu se řadí podpora zdravého životního stylu v oblasti výživy, pohybových aktivit i mentálního zdraví,“ uvádí zástupci resortu. S motivací k pohybu i mimo tělesnou výchovu podle nich počítá už rámcový vzdělávací program pro základní školy.

Přilákat děti ke sportování se snaží i společnost Sazka spolu s Českým olympijským výborem. Vymyslely projekt Olympijský víceboj, do kterého se zapojilo už 1200 škol.

"Primárně není důležité, aby děti dosahovaly vrcholných sportovních výkonů, ale chceme jim přinášet radost a motivaci k pohybu, která jim následně vydrží dlouhodobě," říká tiskový mluvčí Sazky Václav Friedmann. Společně vytvořili nadační fond, kde mohou sociálně slabší rodiny požádat o dar, jež zaplatí dítěti sportovní výstroj, výzbroj nebo členství v klubu. O příspěvek už požádali rodiče stovek školáků.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 11 minutami

Uvízlé kamiony zablokovaly silnici mezi Bílou a Ostravicí v Beskydech

Dva kamiony uvízly v pondělí ráno na zasněžené silnici 1/56, kterou v úseku mezi obcemi Bílá a Ostravice zablokovaly. Policie tam dopravu řídila kyvadlově. Vznikaly kolony. Okolo 11:00 se podařilo provoz obnovit, řekla mluvčí moravskoslezské policie Soňa Štětínská.

Situace podle ní vznikla nedisciplinovaností řidičů. "Vjeli na úsek komunikace, kde to není v tomto ročním období možné. Je tam zákaz vjezdu pro vozidla s váhou nad 12 tun. Nerespektovali dopravní značení," řekla mluvčí.

Oba vozy v serpentinách u přehrady Šance uvízly. "Jeden se už podařilo odstranit ještě ráno. Na uvolnění druhého se pracovalo během dopoledne. Policisté na místě řídili dopravu kyvadlově. Vznikaly ale kolony," uvedl Štětínská.

Zdroj: ČTK
před 15 minutami

Praha rozšíří zákaz reklamy v centru, přibudou dvě nová pásma

Pražský magistrát rozšíří nařízení, kterým jsou zakázány plakáty, plachty a další reklamní nosiče v Pražské památkové rezervaci, na velkou část metropole. Ke stávajícímu nejpřísnějšímu omezení v historickém centru přibudou dvě pásma, první ve čtvrtích okolo rezervace a druhé sahající na jihu až na Nové Dvory, na severu do Troji, na východě do Malešic a na západě do Motola. Rozšíření by mělo začít platit v červenci příštího roku.

Rozšířením se podle schváleného dokumentu zvýší území podléhající regulaci ze zhruba devíti na více než 111 kilometrů čtverečních, tedy asi na dvanáctinásobek.

V Pražské památkové rezervaci se zákaz bude nově týkat i reklamních stojanů. V prvním novém pásu bude ze zákazu vyňata reklama šířená zvukem či obrazem, reklama na dopravních prostředcích, reklamní periodický tisk a reklamní převleky. V pásmu nejdále od centra budou zakázány pouze dodatečné konstrukce na dopravních prostředcích a reklamní plachty.

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

Kryštof přesouvá vánoční koncerty v O2 areně na prosinec 2021

Kvůli opatřením proti šíření koronaviru kapela Kryštof přeložila oba prosincové vyprodané koncerty v pražské O2 areně na příští rok. Prodáno bylo přes 30 tisíc vstupenek, které zůstávají v platnosti i na nové termíny. Lístky z pátku 4. prosince 2020 platí na nový termín 18. prosince příštího roku. Vstupenky ze soboty 5. prosince platí na 19. prosince 2021.

Na koncertě měla zaznít i píseň Vánoční, kterou Richard Krajčo a skupina Kryštof před dvěma lety nahráli s Karlem Gottem a po dohodě ji představili až nedávno, rok po Gottově loňském úmrtí. Skupina Kryštof kvůli opatřením proti šíření koronaviru vedle O2 areny již přeložila osm letních festivalů Kryštof Kemp.

Zdroj: ČTK
Další zprávy