Počítač místo pohybu. Tak vypadají prázdniny většiny dětí

Barbora Roubalová
30. 8. 2015 12:52
Průzkum ukazuje, že až 64 procent dětí se o letních prázdninách pravidelně nevěnuje sportu. Vliv na to mají i příjmy rodičů.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha – Volný čas o letních prázdninách netráví většina českých školáků aktivně, spíše ho prosedí před televizí nebo u počítače. Až 64 procent dětí nedělá pravidelně vůbec žádný sport, 32 procent jen nárazově, tedy jeden až dva týdny v průběhu prázdninových měsíců.

Podle odborníků si navíc nemají z koho brát příklad. Až 61 procent rodičů přiznává, že jejich rodinu nelze označit za sportovně aktivní. Vyplývá to ze studie, kterou vytvořila společnost NMS Market Research.

"V době prázdnin, která je speciálně určena k nabrání nových sil ke školní docházce, až dvě třetiny dětí tráví volný čas před obrazovkami. Tento čas činí během roku běžně i více než sedm hodin denně, o prázdninách však toto číslo může být ještě vyšší," říká primář Olivovy dětské léčebny Jan Šulc.

Pohyb v průběhu školního roku zajišťují dětem různé sportovní kroužky. Pravidelně tak sportuje 63 procent žáků prvního a druhého stupně základní školy. Nejoblíbenějšími aktivitami jsou tanec, fotbal a plavání.

Například tělovýchovné organizaci Sokol se v posledním roce mírně zvýšila členská základna žáků a žákyň. Dohromady jich chodí cvičit přes 54 tisíc. "V letních měsících mají pohybové aktivity specifickou podobu. Nekonají se pravidelné cvičební hodiny jako po zbytek roku, ale spíše různá soustředění. Snažíme se, aby děti byly venku v přírodě," říká Zdeněk Kubín ze Sokola.

I tak si rodiče 32 procent žáků myslí, že by se jejich ratolesti mohly sportu věnovat více. "Bohužel řada rodin s nižšími příjmy nakládá se svým volným časem neaktivně, ba dokonce nezdravě. Často tráví víkendový čas tzv. hypermarketovou turistikou, kde navíc v rámci úsporných opatření mnohdy nakupují nekvalitní potraviny. Na místo dojedou autem, nakoupí na týden, pak rodina navštíví fast food, dále kino, domů autem a večer televize. Výsledkem je nerovnováha mezi energetickým příjmem a výdejem," popisuje Šulc. Téměř čtvrtina starších školáků trpí nadváhou, 13 procent dokonce obezitou.

Zvýšit u školáků zájem o sport je jedním z cílů ministerstva školství pro rok 2016. „Mezi priority programu se řadí podpora zdravého životního stylu v oblasti výživy, pohybových aktivit i mentálního zdraví,“ uvádí zástupci resortu. S motivací k pohybu i mimo tělesnou výchovu podle nich počítá už rámcový vzdělávací program pro základní školy.

Přilákat děti ke sportování se snaží i společnost Sazka spolu s Českým olympijským výborem. Vymyslely projekt Olympijský víceboj, do kterého se zapojilo už 1200 škol.

"Primárně není důležité, aby děti dosahovaly vrcholných sportovních výkonů, ale chceme jim přinášet radost a motivaci k pohybu, která jim následně vydrží dlouhodobě," říká tiskový mluvčí Sazky Václav Friedmann. Společně vytvořili nadační fond, kde mohou sociálně slabší rodiny požádat o dar, jež zaplatí dítěti sportovní výstroj, výzbroj nebo členství v klubu. O příspěvek už požádali rodiče stovek školáků.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Indonéská sopka Merapi obnovila aktivitu, chrlí lávu

Nejaktivnější indonéská sopka Merapi ve středu vybuchla a do délky 1500 metrů po jejím svahu vytekla láva. Jde o její nejprudší aktivitu od listopadu, kdy úřady zvýšily stupeň nebezpečí v blízkosti sopky. Při jejím výbuchu v roce 2010 zemřelo 347 lidí.

Merapi leží na hustě obydleném ostrově Jáva, poblíž historického města Yogyakarta. Je nejaktivnější z desítek sopek na indonéském území a v nedávné době vybuchla několikrát.

Nebezpečí je nyní na druhém nevyšším stupni a úřady zakázaly vstup do pětikilometrového okruhu kolem kráteru. Merapi se zvedá do výšky 2968 metrů a vulkanologové na její zvýšenou aktivitu upozorňují od loňského listopadu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalista Wall v NBA zazářil proti bývalému týmu

První utkání proti bývalému týmu Washingtonu vyšlo v NBA rozehrávači Johnu Wallovi na výbornou. Jeho Houston přehrál Wizards jasně 107:88, přičemž třicetiletý basketbalista k vítězství pomohl 24 body a pěti asistencemi. Na druhé straně zápas nevyšel Russellu Westbrookovi, jenž sice nasbíral 19 bodů, 11 doskoků a sedm asistencí, ale prohrál v sezoně poosmé ze svých devíti vystoupení.

Výsledky NBA:

Atlanta - LA Clippers 108:99, Houston - Washington 107:88, Utah - New York 108:94.

Další zprávy