Zbavit bývalé agenty mlčenlivosti lze i dodatečně, rozhodl soud ve sporu o evidenci Babiše u StB

ČTK ČTK
6. 3. 2017 12:54
Slovenský nejvyšší soud odmítl zrušit rozhodnutí nižších soudů, že Andrej Babiš je v archivních svazcích StB veden jako její agent neoprávněně. Soud poznamenal, že výslech bývalých příslušníků československé tajné policie StB, aniž byli předtím zbaveni mlčenlivosti, je sice podstatným porušením zákona, lze ho ale dodatečně napravit. Podle nejvyššího soudu nic nebrání zmiňované pochybení kdykoliv během procesu napravit.
Andrej Babiš.
Andrej Babiš. | Foto: Economia

Bratislava - Výslech bývalých příslušníků československé tajné policie StB, aniž byli předtím zbaveni mlčenlivosti, je sice podstatným porušením zákona, lze ho ale dodatečně napravit. Slovenský nejvyšší soud to napsal v odůvodnění svého verdiktu, kterým v lednu odmítl zrušit rozhodnutí nižších soudů, že nynější český ministr financí Andrej Babiš je v archivních svazcích StB veden jako její agent neoprávněně. Právě nejvyšší soud dodatečně napravil pochybení okresní i krajské instance.

Nejvyšší slovenský soud na konci ledna zamítl mimořádný opravný prostředek slovenského Ústavu paměti národa (ÚPN), který chtěl tímto způsobem zvrátit spor s Babišem, v jehož prospěch rozhodl okresní i krajský soud. Ústav kromě jiného tvrdil, že rozhodnutí jsou nezákonná, protože bývalí příslušníci StB, kteří svědčili pro Babiše, nebyli před výpovědí zbaveni mlčenlivosti. Pochybnosti nad postupem nejvyššího soudu, ještě před publikací odůvodnění verdiktu, vyjádřili i někteří právníci.

Podle nejvyššího soudu nic nebrání zmiňované pochybení kdykoliv během procesu napravit. Dodal, že zrušení pravomocného rozhodnutí jen z důvodu zajištění dodatečného zbavení mlčenlivosti svědků představovalo přehnaný formalismus a proces by byl poznamenán jeho nehospodárností.

Soud při posuzování dovolání ÚPN sám požádal slovenského ministra vnitra o dodatečné zbavení mlčenlivosti tří příslušníků StB, kteří vypovídali v sporu Babiše s ÚPN. Žádosti ministr vyhověl.

"V posuzovaném případu opomenutí soudu zprostit svědky povinnosti mlčenlivosti (…) představuje primárně zásah do práva účastníka na spravedlivý proces, jiná práva účastníků řízení nebyla nezákonným postupem zasažena. Nelze ani předpokládat, že pokud by i svědkové byli v řízení před soudy nižších instancí zproštěni povinnosti mlčenlivosti, uvedli by něco jiného, než to, co dobrovolně uvedli v dosavadním řízení," napsal nejvyšší soud.

ÚPN v reakci na verdikt nejvyššího soudu v únoru uvedl, že další kroky zváží poté, co obdrží jeho písemného vyhotovení. Mluvčí ústavu Peter Juščák řekl, že rozhodnutí ústav zatím nedostal.

Vůči rozhodnutí nejvyššího soudu není přípustný již žádný opravný prostředek. Prozkoumat by ho mohl pouze ústavní soud z hlediska případného porušení práv.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Tenisté Evropy vedou v Laver Cupu po prvním dnu nad světem 3:1

Tenisté Evropy vedou po úvodním dnu Laver Cupu nad výběrem světa 3:1. Body výběru kapitána Björna Borga získali ve dvouhrách v Ženevě Dominic Thiem a Stefanos Tsitsipas, v týmu Johna McEnroea uspěl Jack Sock. Čtyřhru na závěr dnešního programu vyhrál domácí favorit Roger Federer s Alexandrem Zverevem nad Denisem Shapovalovem se Sockem 6:3, 7:5.

Rakušan Thiem v úvodním duelu třetího ročníku Laver Cupu odvrátil v duelu se Shapovalovem tři mečboly a nakonec Kanaďana porazil 6:4, 5:7 a 13:11. Američan Sock pak vyrovnal výhrou 6:1, 7:6 nad Italem Fabiem Fogninim a Evropu pak dostal znovu do vedení Tsitsipas, který v duelu debutantů přehrál dalšího Američana Taylora Fritze 6:2, 1:6, 10:7.

Úvodní ročník, který v roce 2017 hostila Praha, vyhrál tým Evropy a vloni v Chicagu trofej obhájil. V Ženevě bude vítěz znám v neděli.

Tenisový Laver Cup v Ženevě:

Evropa - Výběr světa 3:1 po prvním dnu

Thiem - Shapovalov 6:4, 5:7, 13:11, Fognini - Sock 1:6, 6:7 (3:7), Tsitsipas - Fritz 6:2, 1:6, 10:7, Federer, A. Zverev - Shapovalov, Sock 6:3, 7:5.

Další zprávy