Zády k Zemanovi, čelem k Masarykovi. Prahou prošel průvod Milionu chvilek

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 21. 8. 2019 21:35
Pochod Milionu chvilek vyšel z Václavského náměstí krátce po sedmé a krátce před devátou hodinou dorazil na Hradčanské náměstí. Tam zazněly písně Karla Kryla a také projev organizátora Mikuláše Mináře. Podle organizátorů se pochodu zúčastnilo asi deset tisíc lidí. Ti si mimo jiné připomněli 50 let staré události, kdy se na první výročí okupace Československa konaly občanské protesty. Rozehnaly je československé bezpečnostní složky. Zákrok si vyžádal pět mrtvých a mnoho zraněných.
Pochod pořádaný Milionem chvilek demokracie na připomenutí 21. srpna 1968 | Video: ČTK

Krvavé potlačení protestních akcí pořádaných na den přesně rok po zahájení okupace tehdejšího Československa sovětskými vojsky znamenalo podle dalšího z řečníků zlomení páteře národa, následovalo 20 let takzvané normalizace.

"Doba otevřela dveře lidem jako je Andrej Babiš," spojil další z řečníků nedávnou historii s kritikou premiéra Andreje Babiše, který čelí podezření ze spolupráce s StB. Někdejší redaktorka Kamila Moučková pak připomenula, že prezident Miloš Zeman v Lánech přijal předsedu KSČM Vojtěcha Filipa.

"Komunisti po třiceti letech radí vládě, jsou všude, je to nebezpečné. Nenechme si to líbit," uvedla.

Organizátoři pochodu se zastavili u sídla KSČM v ulici Politických vězňů, kde uctili památku obětí pěti minutami ticha. Na náměstí lidé volali hesla "Hanba vládě" a pískali. "Už jsme tady Babiši, Evropa to uslyší," skandovali pod velkou vlajkou EU.

Poté, co pochod krátce před devátou hodinou dorazil na Hradčanské náměstí, slova se opět ujal organizátor Mikuláš Minář a vyzval účastníky, aby symbolicky křídou obkreslili své stopy směrem k soše Masaryka. "Díky tomu tu po nás zbude jasný vzkaz: náměstí plné stop čelem k Masarykovi a zády k Miloši Zemanovi".

Před budovu KSČM namalovali účastníci pochodu obrysy obětí 1969

Před budovu KSČM namalovali účastníci pochodu obrysy obětí 1969 | Video: ČTK

Připomenutí roku 1969 se večer konala nejenom v Praze, ale i v dalších městech. Připomínaly se 50 let staré události, kdy se na první výročí okupace Československa vojsky zemí Varšavské smlouvy konaly občanské protesty. Rozehnaly je československé bezpečnostní složky. Zákrok si tehdy vyžádal podle nových informací sedm mrtvých a mnoho zraněných.

Tehdejší masové protesty začaly už 19. srpna, lidé při nich vyjadřovali nespokojenost s politikou nového komunistického vedení. Vyvrcholily 21. srpna. O den později přijalo předsednictvo Federálního shromáždění takzvaný pendrekový zákon, který legalizoval krvavé zásahy proti demonstrantům.

Spolek Milion chvilek pro demokracii letos uspořádal sérii demonstrací za nezávislost justice a proti Babišovi. Poslední akce se stala největší demonstrací po listopadu 1989. Další velkou demonstraci na pražské Letné spolek plánuje na 16. listopadu, tedy den před připomínkou Dne boje za svobodu a demokracii.

Pořadatelé akcí například vyčítají prezidentu Zemanovi, že záměrně rozděluje společnost, prosazuje zájmy Ruska a Číny nebo porušuje ústavu. Kritizují také podporu vlády od komunistů nebo střet zájmů, ve kterém je podle nich premiér Andrej Babiš.

 

Právě se děje

Další zprávy