Počet dětí s nadváhou a obezitou roste. Sladkostí přitom konzumují méně než dřív

ČTK ČTK
25. 6. 2019 14:16
V Česku přibývá dětí, které mají problémy se svou hmotností. Nadváhou či obezitou trpí zhruba pětina dětí ve věku mezi 11 a 15 lety, hůř jsou na tom chlapci. Asi pět procent dětí má podváhu. Oproti době před pěti lety jedí dospívající méně sladkostí a naopak víc ovoce a zeleniny. Vyplývá to z aktuálních dat výzkumu olomouckých vědců, který představili jeho autoři a zástupci ministerstva zdravotnictví. Podle nich je třeba víc podporovat přirozený pohyb dětí.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: iStock

"Z této studie vyplývá, že více než pětina populace dětí ve věku 11 až 15 let má buď nadváhu, nebo je obézní," uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. "Bohužel, pokud se podíváme na meziroční srovnání, tak to ukazuje, že počet dětí s nadměrnou hmotností roste," řekl.

Nadváhu má podle studie 15 procent dospívajících a šest procent z nich je obézních. Problémy s vyšší hmotností mají častěji chlapci než dívky.

Chlapci mají větší problémy s hmotností než dívky. Zvyšuje se jak počet  obézních, tak chlapců s nadváhou.
Chlapci mají větší problémy s hmotností než dívky. Zvyšuje se jak počet obézních, tak chlapců s nadváhou. | Foto: Health Behaviour in School-aged

Zatímco nyní trpí nadváhou 17 procent patnáctiletých hochů a obezitu jich má 8,1 procenta, před pěti lety jich mělo nadváhu zhruba 16 procent a obezitu pět procent.

Děvčat s nadváhou je nyní asi desetina a s obezitou zhruba 3,3 procenta, v roce 2014 jich mělo nadváhu zhruba sedm procent a obezitu 3,6 procenta. Oproti roku 2002 se situace zhoršila ještě výrazněji.

Počet dívek s nadváhou rok od roku roste. Počet bojujících s obezitou ale oproti roku 2014 klesl
Počet dívek s nadváhou rok od roku roste. Počet bojujících s obezitou ale oproti roku 2014 klesl | Foto: Health Behaviour in School-aged

Obézní si problém nepřipouští

Autoři výzkumu přitom zároveň zjistili, že 29 procent dívek s nadváhou či obezitou si problém se svou hmotností nepřipouští. U chlapců s nadměrnou váhou jde o dvě pětiny.

Naopak ale pětina dívek se považuje za tlusté, přestože je jejich hmotnost v normě. "Víme také, že negativně hodnotí vlastní hmotnost skoro třetina třináctiletých a patnáctiletých děvčat. Předpokládáme, že velký vliv zde hraje věkové období, citlivé na sebehodnocení, v kombinaci se všudypřítomným společenským tlakem na štíhlou postavu," podotkl vedoucí výzkumného týmu z Univerzity Palackého v Olomouci Michal Kalman.

Nejmenší problémy s nadváhou a obezitou mají podle výzkumu děti v Praze, největší na severu Čech. Nejvíc obézních dětí je však v Královéhradeckém kraji.

"Ale ve výzkumu jsme zaměřili pozornost i na druhý pól. Zjistili jsme, že pět procent dospívajících má podváhu. Když tedy ke dvaceti procentům s vyšší hmotností přidáme pět s podváhou, vychází nám, že čtvrtina dětské populace čelí nějaké abnormalitě týkající se vlastní hmotnosti," uvedl Kalman.

Stravovací návyky se zlepšují

Podle něj výzkum zároveň ukázal, že se zlepšují stravovací návyky české mládeže. Alespoň jeden kus ovoce sní zhruba polovina jedenácti- až patnáctiletých. V případě zeleniny se to týká 37 procent. Dospívající také konzumují přibližně o třetinu méně sladkostí než kolem roku 2010. Hůře jsou na tom ve všech ohledech děti z chudších rodin, dodal Kalman.

Třikrát větší riziko obezity hrozí dětem z chudých rodin.
Třikrát větší riziko obezity hrozí dětem z chudých rodin. | Foto: Health Behaviour in School-aged

K nadměrné hmotnosti dětí přispívá podle odborníků často nedostatek pohybu. Doporučují proto například, aby školy zpřístupnily žákům po výuce svá hřiště a aby rodiče co nejvíce podporovali sportování svých potomků, ale i například chození pěšky do školy a zpět či jiné běžné pohybové činnosti.

Výzkumu se v loňském roce zúčastnilo zhruba 13 tisíc školáků z 230 škol po celé ČR.

VIDEO: Cukr ze svých kil navíc neobviňuj, není to ďáblův nástroj, tvrdí Maršálek

Cukr je neprávem obviňován z obezity a jiných civilizačních chorob, zubního kazu či rakoviny, říká Josef Maršálek. | Video: DVTV
 

Právě se děje

Další zprávy