Počasí slibuje volbám dobrou účast. Bude jen proměnlivo

Dagmar Honsová, Meteopress
22. 5. 2010 13:00
Když byl v roce 2002 volební ten tropický, nepřišlo ani 60 procent voličů
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Pokud by se občané rozhodovali jen podle počasí, zda příjít k volbám, sliboval by konec příštího týdne solidní volební účast.

Podle předpovědi sestavené týden před volbami bude příští pátek a sobotu počasí zřejmě velmi proměnlivé s teplotami mezi 13 až 18 stupni. Ve srovnání s dlouhodobým normálem to je podprůměr.     

A když bylo počasí v roce 2006 při volebním víkendu chladné, přišlo volit téměř 64,5 procenta voličů. Když byla čtyři roky před tím sobota tropická se 30 stupni Celsia, činila účast 58 procent. Bylo to nejméně v historii sněmovních voleb České republiky. 

Jaké počasí má být letos na 28. a 29. května?

Jak bylo řečeno, nejspíš bude velmi proměnlivé. Bude oblačno až polojasno, odpoledne přechodně až zataženo a na většině území budou  přeháňky nebo bouřky.

Ranní teploty by měly klesnout na 8 až 3 °C, denní vystoupí na 13 až 17 °C, v krajích Jihomoravský, Středočeský a v Praze na 18 °C.

Ve zmíněném roce 2002 (volby se konaly 14. a 15.6.), kdy volební účast byla historicky nejnižší, bylo v pátek polojasno, odpoledne přišly slabé přeháňky na Liberecku. Odpolední maximální teploty se dostaly na 20 až 24 °C. V sobotu pak přišel tropický den, kdy na jižní Moravě bylo až 30 stupňů. Bylo slunenčeno, postupně postupně večer se objevily bouřky a déšť.

Za čtyři roky (volby 2. a 3. 6.) zasáhlo republiku studené severozápadní proudění. 

Ráno v první den voleb bylo jen 6 až 2 °C, odpoledne 10 až 14 °C, převážně oblačno beze srážek, slabé přeháňky se objevily až večer v Moravskoslezském kraji. Druhý den se oteplio, ale jen málo. Odpolední maxima se dotala na 14 až 18 °C, bylo oblačno až zataženo, ve východní polovině území s deštěm a přeháňkami - srážkové úhrny se někde dostaly až k 10 mm.

 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Adetokunbo v NBA dovedl Milwaukee k šesté výhře za sebou

Nejužitečnější hráč minulé sezony Janis Adetokunbo zaznamenal ve čtvrtečním utkání NBA proti Portlandu impozantní triple double za 24 bodů, 19 doskoků a 15 asistencí a byl strůjcem vítězství Milwaukee 137:129. Bucks se po šesté výhře za sebou osamostatnili v čele Východní konference.

Adetokunbo podruhé v sezoně dosáhl na dvojciferná čísla ve třech základních statistických ukazatelích a stal se prvním hráčem v historii klubu, který zaznamenal bilanci čítající alespoň 20+15+15. Jeho čtvrteční výkon v historii ligy předčili jen slavní Oscar Robertson, Wilt Chamberlain a Larry Bird.

Střelecky se přitom řecký basketbalista trápil a proměnil jen devět z 27 střel. V počtu finálních přihrávek ale ve své sedmé sezoně v lize dosáhl na osobní rekord. "Když mi to nepadalo, snažil jsem se nacházet spoluhráče. Udělal jsem ale jen půlku práce, to oni se trefovali," řekl Adetokunbo.

Další zprávy