Ze Šumavy až na Alpy. Ještě dnes budou k vidění štíty evropských velehor

ČTK Domácí ČTK, Domácí
13. 11. 2022 11:06
Současné inverzní počasí způsobilo, že z některých šumavských vrcholků je vidět na Alpy. Meteorologové tuto situaci zaznamenali v sobotu a očekávají ji i během neděle. Alpy jsou viditelné například z nejvyšší šumavské hory Velký Javor na bavorské straně pohoří.
Alpy jsou viditelné například z nejvyšší šumavské hory Velký Javor.
Alpy jsou viditelné například z nejvyšší šumavské hory Velký Javor. | Foto: Arber.de

"Jedná se o jev, který na Šumavě několikrát do roku nastane," uvedla Eva Plášilová z českobudějovické pobočky Českého hydrometeorologického ústavu.

Za zvýšenou viditelností podle meteorologů stojí výjimečně suchý vzduch nad inverzí. Jeho vlhkost se pohybuje jen kolem 20 až 30 procent. Vrcholky Alp jsou ze Šumavy vzdušnou čarou vzdálené přibližně 300 kilometrů. "Ovšem vzhledem k dnešnímu počasí je vidět opravdu daleko," uvedla Eva Plášilová z českobudějovické pobočky Českého hydrometeorologického ústavu.

Alpské vyhlídky patří k tradičním šumavským atrakcím. V horské krajině vznikaly během posledního století, místní obyvatelé je tu znali už dříve. Proslulé jsou na české i bavorské straně hor. Evropské velehory jsou k vidění například z Bučiny či Plechého, od pramenů Vltavy, nebo z nenápadné louky nedaleko Borových Lad. A také z Velkého Javoru na bavorské straně Šumavy.

Počasí na jihu Čech v těchto dnech ovlivňuje tlaková výše nad jihovýchodní Evropou. Proto se v regionu na řadě míst vyskytují mlhy. Nejvyšší denní teploty se budou pohybovat v rozmezí osmi až 11 stupňů, na horách mohou být o něco vyšší.

Video: Zhůří u Rejštejna patří k obcím, které na Šumavě zanikly po odsunu německých obyvatel (23. 5. 2021)

Zhůří u Rejštejna, Šumava | Video: Viktor Votruba
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 31 minutami

Sdruženář Pažout obsadil v Oberstdorfu životní 19. místo

Sdruženář Ondřej Pažout obsadil v závodě Světového poháru v Oberstdorfu 19. místo a nejlepší výsledek v kariéře mu vynesl první body v sezoně. Výbornou formu z poslední doby potvrdil dva týdny před začátkem mistrovství světa v Planici vítěz prestižní minisérie Seefeld Triple Johannes Lamparter, který si devátou výhrou v seriálu upevnil vedení v průběžném hodnocení.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pražští Piráti zahájili schvalování koaliční smlouvy se Spolu a STAN

Pražští Piráti zahájili schvalování koaliční smlouvy se Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL) a STAN pro pražskou radnici. Proces s diskusí členů krajského fóra ke znění dohody potrvá týden. Hlasování o vstupu do koalice zabere poslední dva dny, sdělili Piráti v tiskové zprávě. Pirátská strana má mít v radě čtyři zástupce.

Končící primátor Zdeněk Hřib by se měl stát prvním náměstkem primátora pro dopravu, zastupitelka Jana Komrsková náměstkyní pro životní prostředí a klimatický plán, zastupitel Daniel Mazur radním mimo jiné pro informační a komunikační technologie a pro vědu výzkum a inovace a dosavadní radní Adam Zábranský radním pro majetek, transparentnost a legislativu.

Ostatní strany budoucí koalice projednají smlouvu příští týden. V případě pirátského hlasování se pro vstup do koalice musí vyslovit nadpoloviční většina všech hlasujících. Proces vnitrostranického schvalování dohody je u Pirátů nejdelší. Strany Spolu ještě budou schvalovat i rozložení míst v radě města. Dohoda by měla být podepsaná před jednáním pražského zastupitelstva v polovině února, na kterém budou členové volit nové vedení hlavního města v čele s primátorem Bohuslavem Svobodou (ODS).

Zdroj: ČTK
Další zprávy