reklama
 
 

Počasí: Kdy se vrátí sníh a kdy slavíme vodní silvestr

1. 11. 2012 13:57
Předpověď počasí v České republice na měsíc listopad 2012

Česká republika - Výhled z okna se po minulém týdnu, kdy připomínal spíš chumelenici na horách, vrátí zase tam, kam v listopadu patří - zpočátku to opět bude sychravý a větrný podzim. Již ve druhé třetině měsíce má však znovu začít sněžit i ve středních polohách.

V nejbližších dnech i ve vyšších polohách vystřídá sněhové přeháňky déšť a teploty neklesnou pod nulu.

Na horách bude dosahovat rychlost větru až 30 metrů za sekundu, tedy 110 kilometrů za hodinu. Takový vítr se již stává vichřicí.

Již na závěr první třetiny listopadu se pak znovu ochladí a hranice sněžení se postupně opět posune i do středních poloh.

Přesto bude listopad měsícem teplotně i srážkově průměrným. Dlouhodobý teplotní normál pro Česko je 4,6 °C a napadne přibližně 43 mm srážek.

Sluníčka si příliš neužijeme, z pohledu slunečního svitu bude listopad měsícem podprůměrným. Průměrná délka svitu je přitom 49 hodin.

Historické rekordy z pražského Klementina:

 • Nejteplejší listopad (průměrné teploty):
  • 1963 (8,6 °C)
  • 1994 (8,1 °C)
  • 1926 (7,6 °C)
  • 2000 (7,4 °C)
  • 2006 a 1951 (7,3 °C)
 • Nejstudenější listopad (průměrné teploty):
  • 1958 (-3 °C)
  • 1771 (-1 °C)
  • 1786 (-0,9 °C)
  • 1902 (0,7 °C)
  • 1921 (0,9 °C)

Období od 1. do 10. listopadu

Začátek listopadu bude převážně oblačný, místy se může objevit déšť nebo přeháňky. V horských oblastech mohou být postupně sněhové nebo smíšené a ke konci týdne se přesunou i do středních poloh.

Polojasno bude jen přechodně, místy se navíc mohou objevit mlhy nebo nízká oblačnost. Ranní teploty se budou pohybovat od 6 do -1 °C, ke konci období klesnou až na -3 °C.

Přes den se pak můžeme těšit na 6 až 14 °C, postupně jen na maximálních 10 °C. Koncem týdne již pak pocítíme další ochlazování.

Období od 11. do 20. listopadu

I nadále nás bude trápit velká oblačnost a po ránu i mlhy. Občas se objeví srážky, které mohou být dokonce i v nížinách sněhové.

Ranní teploty se budou pohybovat kolem 3 až -4 °C, ty denní pak stoupnou na 3 až 9 °C.

Období od 21. do 30. listopadu

Závěr listopadu bude převážně oblačný, místy s přeháňkami. Ty budou zpočátku sněhové od středních poloh, postupně se přesunou i do nížin. Polojasno bude jen přechodně.

Nejnižší ranní teploty klesnou na 0 až -6 °C, přes den se bude rtuť teploměru naopak pohybovat mezi 1 až 6 °C.

Hydrologický Silvestr

A ještě zajímavost na závěr. Včera, v poslední říjnový den, "oslavili" hydrologové tzv. hydrologický silvestr a konec hydrologického roku.

Na konec října je načasován proto, že v listopadu již může napadnout větší množství sněhu, který může přetrvat až do následujícího kalendářního roku.

Pro hydrology je ale důležité, nehledě na kalendářní rok, aby se sníh, který napadne od listopadu do jara, držel v jednom "roce", ve kterém napadne a postupně i odteče. Proto si k začátku "nového roku" vybírají právě konec října.

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Jaké bude počasí?

autor: Dagmar Honsová, Meteopress | 1. 11. 2012 13:57

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama