Po zátahu na taxikáře obvinila policie sedm lidí. I úředníka, který je varoval

Vojtěch Blažek Domácí Vojtěch Blažek, Domácí
Aktualizováno 27. 11. 2015 18:23
Policie po úterním zásahu proti pražským taxikářům obvinila sedm lidí. Taxikáři údajně ve velkém okrádali turisty. Kromě samotných řidičů je mezi nimi i úředník pražského magistrátu. Podle informací Aktuálně.cz dával taxikářům varování, když se na ně chystala magistrátní kontrola, jestli nepředražují jízdy.
ilustrační snímek
ilustrační snímek | Foto: DVTV

Praha - Po úterním zásahu proti pražským taxikářům, kteří údajně ve velkém okrádali turisty, policisté obvinili sedm lidí. Kromě taxikářů je mezi nimi i úředník pražského magistrátu, který byl před dvěma týdny propuštěn.

Podle informací Aktuálně.cz dával taxikářům varování, když se na ně chystala magistrátní kontrola, jestli nepředražují jízdy. A za to mu taxikáři platili. "Jednalo se o vynášení informací," řekl v pátek k úředníkovu obvinění státní zástupce Jan Lelek. 

Mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman odmítl sdělit podrobnosti a odkázal na státní zastupitelství. "Mohu pouze konstatovat, že podle našich informací nebyl zadržen žádný současný pracovník magistrátu," uvedl. Krnáčová později na Twitteru uvedla, že "špióna propustili před dvěma týdny".

Taxikáři tak byli chráněni před prověrkami z města, kdy figuranti převlečení za cizince testují cenu jízd, ale ne před detektivy. Policisté skupinu taxikářů ze Staroměstského náměstí sledovali několik měsíců. Nyní je stíhají pro podvod a část z nich také kvůli podplácení úředníka. To vše navíc jako takzvanou organizovanou skupinu, což znamená, že mohou dostat až osm let.

Státní zástupce Lelek v pátek nechtěl mluvit o tom, kolik turistů a o kolik peněz taxikáři okradli. Paragraf, podle nějž jsou taxikáři obviněni, ale hovoří o škodě od pěti do padesáti tisíc.

Žalobce Lelek jen potvrdil, že šlo o předražování jízd: Buď tak, že se taxikáři s turisty na přemrštěné ceně předem dohodli, nebo používali známé a zakázané turbo - zařízení, po jehož zapnutí se taxametr "točí" rychleji.

První zátah

Je to zřejmě vůbec poprvé, co policie takhle zasáhla proti pražským taxikářům, dnes už světově proslulým kvůli nepoctivým praktikám. A tuhle pověst nezlepšily ani kontroly z magistrátu - zjistily, že loni bylo předražených asi 10 procent jízd.

Za posledních třináct let uložil magistrát taxikářům více než dva a půl tisíce pokut za 213 milionů korun. Podle statistik ke konci loňského roku ale vymohl jen čtvrtinu a vybral 28 milionů. Pokuty za dalších zhruba 122 milionů dostali na starosti exekutoři.

V hlavním městě jsou necelé dva tisíce aktivních provozovatelů taxislužeb, přes 4600 evidovaných vozidel a téměř 5500 řidičů. "V současné době jsou nejproblémovější provozovatelé právnickými osobami - společnostmi s ručením omezeným, které ručí od roku 2014 pouze do výše jedné koruny. Pokud se jedná o fyzické osoby, pak tyto osoby obvykle nemají žádný majetek," napsali letos radní do připomínek k novele silničního zákona.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Pašinjan se prohlásil vítězem arménských voleb, počítá s většinou v parlamentu

Arménský premiér Nikol Pašinjan se prohlásil vítězem nedělních předčasných parlamentních voleb, ve kterých podle dílčích výsledků s velkým náskokem vede jeho strana Občanská smlouva. Její hlavní soupeř ve volbách, koalice Arménská aliance exprezidenta Roberta Kočarjana podle tiskových agentur zpochybnila důvěryhodnost těchto předběžných výsledků.

"Už víme, že jsme dosáhli přesvědčivého vítězství a že v parlamentu budeme mít přesvědčivou většinu, i když ještě nebyly sečteny všechny hlasy," prohlásil Pašinjan v projevu zveřejněném na facebooku. "Lid nám dal mandát, abychom nastolili diktaturu právního státu, a musíme jej hned uplatnit," uvedl podle agentury AFP. Vyzval své stoupence, aby dnes večer přišli do centra Jerevanu. "Lid dal naší straně Občanská smlouva mandát, aby spravovala zemi a mně osobně, abych ji řídil jako předseda vlády," dodal.

Pašinjanova strana vítězí ve volbách se ziskem 58 procent hlasů, zatímco Kočarjanovo uskupení získalo přibližně 19 procent hlasů, uvedl TASS s odvoláním na údaje ústřední volební komise po sečtení hlasů z téměř poloviny volebních místností. Ostatních strany a koalice podle těchto dílčích výsledků dosud zůstávají pod volebním prahem pro vstup do parlamentu. Účast ve volbách činila 49,4 procenta z 2,6 milionu oprávněných voličů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy