Nechci, aby moje děti šly žít do Vídně, protože Praha bude drahá, odpovídá pirát Hřib

Aktualizováno 21. 9. 2018 13:11
Zdeněk Hřib by se chtěl zaměřit na dopravu, kulturu nebo moderní město. Mimo jiné chce také výsadbu jednoho milionu stromů v hlavním městě v rámci ochrany před horkem. 
Rozhovor se Zdeňkem Hřibem
Dotazovaný právě odpovídá
Zdeněk Hřib odpovídal od 10 hodin.
Přejít k dotazům

PrahaPiráti do boje o pražský magistrát vysílají jako svou jedničku lékaře Zdeňka Hřiba. Ve volbách by chtěl získat takový výsledek, aby nebylo možné v povolebním vyjednávání piráty obejít. "ANO a ODS mají koalici neschopných a všehoschopných," řekl.

Hřib už také vyjmenoval několik pražských politiků z jiných stran, s nimiž piráti po volbách nechtějí spolupracovat. Kromě KSČM a SPD piráti vylučují spolupráci s ODS, kterou do voleb vede Bohuslav Svoboda, který je stíhaný v kauze Opencard.

Spolupráce s Čižinským a Pospíšilem je možná v případě, že si nechají pouze funkci na pražském magistrátu a z ostatních veřejných postů odstoupí. "Jiří Pospíšil jasně deklaroval, že by se v případě členství v radě Prahy vzdal mandátu europoslance, takže tam žádný problém není. Jan Čižinský se v případě zájmu o koalici s piráty bude muset rozhodnout, čemu se chce reálně věnovat. Praha 7 i magistrát si zaslouží všechny radní na plný úvazek," vysvětluje kandidát pirátů.

Hřib dále říká, že investice do dopravní infrastruktury by měly zohledňovat, jak jsou využívány. "Když se postaví tunel Blanka za 40 miliard, tak by se měly postavit také vyhrazené cyklostezky za 400 milionů, kde se nebudou setkávat automobilisté a cyklisté," popisuje Hřib.

Také systém parkovacích zón by si podle kandidáta na primátora zasloužil revizi. "Preferujeme model dynamických parkovacích zón, kdy by každý řidič dostal parkovací oprávnění, které by platilo v určité vzdálenosti od domu," vysvětluje. Přesný rádius je podle Hřiba k diskuzi, ale mělo by to být minimálně 2 kilometry od bydliště.

Svůj vstup do politiky Hřib vysvětluje tím, že se nechce dožit toho, že se lidé budou kvůli cenově nedostupnému bydlení stěhovat pryč z Prahy. "Nechci, aby mi moje děti za 30 let řekly, že odcházejí žít do Vídně, protože v Praze je tak drahé bydlení, že si ho nemohou dovolit," uzavírá Hřib.

Ve volbách chceme takový výsledek, aby nebylo možné nás obejít a vrátit se k tomu, co se tu dělo, říká kandidát Pirátů na primátora Zdeněk Hřib. | Video: Emma Smetana

Rozhovor se Zdeňkem Hřibem

Dotazovaný právě odpovídá
Zdeněk Hřib odpovídal od 10 hodin.
Aktualizovat reportáž
21. 9. 2018
Ptá se: Pavel Bedla

Dobrý den,

chtěl bych se zeptat, zda nějak budete řešit situaci na Václavské náměstí ve večerních hodinách, kdy je pro normálního člověka hazarderství zde projít.

Díky za odpověď.

Odpovídá: Zdeněk Hřib

Je nutné personální posílení městské policie, která má dlouhodobý podstav. Bohužel v posledních letech počet strážníků trvale klesal.

21. 9. 2018
Ptá se: Felix

Dobrý den pane Hřibe,
Chtěl bych se zeptat, jestli máte v plánu řešit drogovou problematiku města. To že jsou naháněči na Václavském náměstí dealeři je vlastně veřejné tajemství a nikdo s tím nic nedělá. Také by mě zajímalo, jestli máte nějaký plán ohledně drogově závislých, kteří se například pohybují v centru, například kolem hlavního nádraží.
Děkuji.

Odpovídá: Zdeněk Hřib

viz náš program https://praha.pirati.cz/program/2018/praha2018/zdravi-a-bezpectost/

21. 9. 2018
Ptá se: Jan

Chcete z Prahy udělat digitální metropoli. Myslíte, že k tomu bude stačit Ctrl-C, Ctrl-V?

Odpovídá: Zdeněk Hřib

Ctrl-C, Ctrl-V je doménou ministrů za ANO a ČSSD, kteří opisovali diplomové práce.

náš program k digitalizaci je zde:

https://praha.pirati.cz/program/2018/praha2018/moderni-mesto/

Moderní služby občanům

Poplatky městu i městským firmám sjednotíme do jednoho portálu. Vznikne Prague market, kde na jednom místě bude možné koupit parkovací kartu, kupón do MHD či zaplatit poplatky. Tento portál propojíme s portálem občana provozovaným MVČR.
Sjednotíme postup žádostí a získávání dotací tak, aby bylo jasné, kolik který subjekt dostává od magistrátu a kolik od městských částí. Také budeme evidovat podporu od městských firem.
Zdigitalizujeme úřední procesy a odlehčíme tím občanům i úředníkům. Vylepšíme informační servis pro občany tak, aby měli snadný přístup k relevantním informacím ze svého okolí. Budeme například včas informovat o údržbě komunikací, aby se na ni mohli občané připravit. Dále také umožníme přihlášení k odběru relevantních zpráv na úředních deskách městských částí i magistrátu. Je na občanovi, zda chce být informován e-mailem, mobilní aplikací, SMS či prostřednictvím RSS.

Sdílení vědomostí

Díky principu open source budeme už jednou zakázkově vyvinutý software lépe sdílet s městskými částmi. Např. není potřeba, aby každá městská část platila za rozklikávací rozpočet. Tím dojde ke snížení nákladů na IT služby.
Stejně tak chceme naše investice sdílet s dalšími obcemi v ČR, proto vstoupíme do spolku Otevřená města, který se specializuje na sdílení IT nákladů a podporu open source software.
Do strategie města jsme již prosadili otevřené vzdělávací zdroje. Princip open access budeme i nadále rozvíjet.

21. 9. 2018
Ptá se: Martin Houba

Dobrý den pane Zdeňku,

ráno tady byl dotaz, zda v případě, že budete zvolen do rady města složíte svou funkci ve VZP?Asi byl smazán, nebo ho nemůžu najít. Můžete mi ještě jednou odpovědět prosím.

Díky.

Odpovídá: Zdeněk Hřib

Ano. To jsem avizoval už v rámci primárních voleb. Jde nejen o nemožnost stíhat tyto funkce souběžně, ale také o střet zájmů. Praha provozuje záchranku a ta posílá faktury do VZP.

21. 9. 2018
Ptá se: Ivana

Taky si doma topíte těžbou Bitcoinů? :D

Odpovídá: Zdeněk Hřib

Ne. Na sídlišti máme normální ústřední topení.

21. 9. 2018
Ptá se: Eliška

Nerozumim Vasi paralele mezi auty a cyklisty. To jedno procento cyklist;, kterym chcete poskytnout 1% dopravnich investic snad nevyuziva silnice (at uz autem nebo MHD), a zaroven tech 99% ridicu, snad vyuziva ve vetsine cyklostezky?

Podpora cyklodopravy v hornatem terenu Prahy mi prijde jako splneny sen marginalni skupinky, ktere bude vyuzivat marginalni skupina Prazanu, ale stoji ta sranda stovky milionu a prujezdnost v Praze to zhorsujne a naopak to zvysuje rizikovost cestovani po Praze, protoze stale je vice kilometru v pruzich pro auta nez cyklostezek, ktere napr. v centru prakticky nejde delat.

Odpovídá: Zdeněk Hřib

Vést cyklostezku po kraji silnici je nevhodné, protože je to nebezpečné pro cyklisty a sama jste říkala, že to omezuje auta. Takže o toto řešení vlastně nikdo nestojí. Je nutné budovat vyhrazené cyklostezky.

Praha není hornatá a kopcovitost terénu není reálný problém. Mnoho tras vede zcela po rovině a kopcovitost není ani zmiňována v průzkumech mezi zájemci o cyklistiku jako problém. Navíc v době elektrokol jízda do kopce opravdu problém není. Zásadní je naopak bezpečnost a proto je právě nutné budovat ty vyhrazené cyklostezky.

21. 9. 2018
Ptá se: Jan Bláha

Dobrý den,

jak se stavíte k budoucí stavbě nové linky metra a dostavbě linky A k letišti?

Díky
Bláha Jan

Odpovídá: Zdeněk Hřib

Metro D Praha jednoznačně potřebuje. U letiště preferujeme rychlodráhu do Kladna se zastávkou na letišti a s možností přestupu na všech linkách metra. Tato varianta je připravena pak chceme jezdit na letiště jinak než autobusem, tak bychom ji měli realizovat co nejdříve

21. 9. 2018
Ptá se: Petra

Dobrý den,
máte prosím propracovaný plán, jak dostat vodu do města (např. závlahy usychajicích stromů)?

Děkuji.

Odpovídá: Zdeněk Hřib

https://www.youtube.com/watch?v=uWjGGvY65jk

21. 9. 2018
Ptá se: Petr Novák

Dobrý den.
Měl jste něco společného s projektem sběru tzv. nežádoucích událostí ve zdravotnických zařízeních?
Děkuji
Novák

Odpovídá: Zdeněk Hřib

Ano. Šlo o projekt, kterým Ministerstvo zdravotnictví splnilo doporučení EU ve vztahu ke kvalitě zdravotní péče a bezepčnosti pacientů. Poskytovali jsme podporu pro nemocnice a léčebny, které chtěli eliminovat pochybení při poskytování zdravotních služeb.

21. 9. 2018
Ptá se: Eliška

Dobrý den, budete taky podporovat rozmáhající se cyklofašismus marginální skupiny cyklistů oproti zlepšení průjezdnosti Prahou autem (okruh, stavba dalsich mostu, synchronizace semaforů, chytré semaforu, ...)

Eliška

Odpovídá: Zdeněk Hřib

Chceme investovat do všech způsobů dopravy rovnoměrně, tak jak jsou využívány. Pokud tedy kolo používá 1 procento obyvatel, tak by do cyklistické infrastrktury mělo jít 1 procento dopravních investic. Tedy když se postaví Blanka za 40 mld, tak by se měly postavit také vyhrazené cyklostezky za 400 mil Kč, kde se nebudou setkávat automobilisté a cyklisté. A to se nyní neděje.

21. 9. 2018
Ptá se: Tadeáš

Dobrý den,
Můžete vyloučit spolupráci s Ano 2011 a ODS? Pro mě je priotirou, aby tyto strany nebyly u moci a budu volit tu stranu, která to zaručí, zatím jediný kdo se texativně takto vysolvil je Jan Čižinský. Jinak bych si přál, aby vznikla koalice Piráti+Praha sobě+Spojené síly.
Děkuji

Odpovídá: Zdeněk Hřib

Máme jasnou a transparentní povolební strategii. Chceme ve vedení města bezúhonné lidi, kteří se budou věnovat Praze naplno. Demokratické strany mají na v Praze kandidátkách dost lidí na to, aby těmto požadavkům vyhověly, pokud budou mít zájem o koalici s Piráty. Ze subjektů odmítáme jako extremistické KSČM a SPD. O programu pak chceme vyjednávat se všemi ostatními demokratickými stranami. Někde budeme určitě programový průnik nacházet obtížněji. Jde například o transparenci, která je pro nás zásadní, zatímco ODS a ANO ve sněmovně odmítají zrušit výjimku ze zveřejňování smluv pro ČEZ z registru smluv. Pro nás je zásadní aby nás kmotři neobešli. Chceme zabránit koalici ODS a ANO, tedy koalici "neschopných a všehoschopných".

21. 9. 2018
Ptá se: Martin Kolar

Dobry den,
s kym chcete spolupracovat,
aby v povolebnich jednanich
nebylo mozne, doufam, vitezne Piraty obejit?
Dekuji

Odpovídá: Zdeněk Hřib

Máme jasnou a transparentní povolební strategii. Chceme ve vedení města bezúhonné lidi, kteří se budou věnovat Praze naplno. Demokratické strany mají na v Praze kandidátkách dost lidí na to, aby těmto požadavkům vyhověly, pokud budou mít zájem o koalici s Piráty. Ze subjektů odmítáme jako extremistické KSČM a SPD. O programu pak chceme vyjednávat se všemi ostatními demokratickými stranami. S některými budeme určitě programový průnik nacházet obtížněji. Jde například o transparenci, která je pro nás zásadní, zatímco ODS a ANO ve sněmovně odmítají zrušit výjimku ze zveřejňování smluv pro ČEZ z registru smluv. Pro nás je zásadní, aby nás kmotři neobešli. Chceme zabránit koalici ODS a ANO, tedy koalici "neschopných a všehoschopných".

21. 9. 2018
Ptá se: Oldrich Valek

Dobry den
Chtel bych se zeptat, proc se tak vymezujete proti vsem? Vzdyt v komunalni politice by melo byt jednodussi se domluvit i pres stranicke rozdily.
Zaroven se vymezujete napr. proti panu Cizinskemu kvuli tzv. kumuilaci funkci. Nebylo by se ale treba lepsi podivat na to, co uz pan Cizinsky (a jeho kolegove na radnici) dokazal na Praze 7, jak ji posunul o mile dopredu? Vzdyt jeho prace hovori lepe nez bulvarni titulek o kumulaci...
Diky

Odpovídá: Zdeněk Hřib

Máme jasnou a transparentní povolební strategii. Chceme ve vedení města bezúhonné lidi, kteří se budou věnovat Praze naplno. Demokratické strany mají na v Praze kandidátkách dost lidí na to, aby těmto požadavkům vyhověly, pokud budou mít zájem o koalici s Piráty. Ze subjektů odmítáme jako extremistické KSČM a SPD. O programu pak chceme vyjednávat se všemi ostatními demokratickými stranami. S některými budeme určitě programový průnik nacházet obtížněji. Jde například o transparenci, která je pro nás zásadní, zatímco ODS a ANO ve sněmovně odmítají zrušit výjimku ze zveřejňování smluv pro ČEZ z registru smluv. Pro nás je zásadní, aby nás kmotři neobešli. Chceme zabránit koalici ODS a ANO, tedy koalici "neschopných a všehoschopných".

Jan Čižinský se v případě zájmu o koalici s Piráty bude muset rozhodnout, čemu se chce reálně věnovat. Praha 7 i magistrát si zaslouží všechny radní na plný úvazek. Střet zájmů v radě magistrátu u osob navázaných těsně na nějakou městskou část navíc brání celopražskému rozvoji. To říká i ředitel Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy.

21. 9. 2018
Ptá se: Lenka

Proč nechcete spolupracovat s Janem Čižinským potažmo hnutím Praha Sobě? Děkuju

Odpovídá: Zdeněk Hřib

Máme jasnou a transparentní povolební strategii. Chceme ve vedení města bezúhonné lidi, kteří se budou věnovat Praze naplno. Demokratické strany mají na v Praze kandidátkách dost lidí na to, aby těmto požadavkům vyhověly, pokud budou mít zájem o koalici s Piráty. Ze subjektů odmítáme jako extremistické KSČM a SPD. O programu pak chceme vyjednávat se všemi ostatními demokratickými stranami. S některými budeme určitě programový průnik nacházet obtížněji. Jde například o transparenci, která je pro nás zásadní, zatímco ODS a ANO ve sněmovně odmítají zrušit výjimku ze zveřejňování smluv pro ČEZ z registru smluv. Pro nás je zásadní, aby nás kmotři neobešli. Chceme zabránit koalici ODS a ANO, tedy koalici "neschopných a všehoschopných".

Jan Čižinský se v případě zájmu o koalici s Piráty bude muset rozhodnout, čemu se chce reálně věnovat. Praha 7 i magistrát si zaslouží všechny radní na plný úvazek. Střet zájmů v radě magistrátu u osob navázaných těsně na nějakou městskou část navíc brání celopražskému rozvoji. To říká i ředitel Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy.

21. 9. 2018
Ptá se: jan

Dobrý den,
aspoň jste mi ulehčil moje rozhodování zda váš volit či ne. Vaše důvody proč nechcete jít do koalice s panem Svobodou jsou opravdu komické, zvlášť když pár dní po vašem rozhovoru soud zrušil rozsudek kvůli Opencard. Nepopírám, že Opencard byla zlodějna, ale někoho jiného a ne těch co jsou obviněni. Nebo vy byste že dne na den nechal vypnout všechny tramvajenky v Praze?
Velmi vám děkuji za to, že jste odhalil ty, se kterými jsem ochoten vládnout:
s ANO v čele s lichvářem
s nácky SPD
se stalinisti KSČMs umírněnými komunisty ČSSD

Odpovídá: Zdeněk Hřib

Piráti navrhovali přejít dočasně na papírové kupony. Problém by s tím žádný nebyl a Praha by nebyla vydíratelná.

Máme jasnou a transparentní povolební strategii. Chceme ve vedení města bezúhonné lidi, kteří se budou věnovat Praze naplno. Demokratické strany mají na v Praze kandidátkách dost lidí na to, aby těmto požadavkům vyhověly, pokud budou mít zájem o koalici s Piráty. Ze subjektů odmítáme jako extremistické KSČM a SPD. O programu pak chceme vyjednávat se všemi ostatními demokratickými stranami. S některými budeme určitě programový průnik nacházet obtížněji. Jde například o transparenci, která je pro nás zásadní, zatímco ODS a ANO ve sněmovně odmítají zrušit výjimku ze zveřejňování smluv pro ČEZ z registru smluv. Pro nás je zásadní, aby nás kmotři neobešli. Chceme zabránit koalici ODS a ANO, tedy koalici "neschopných a všehoschopných".

Jinak od počátku říkám, že nemám pocit, že se doc.Svoboda nějak na OpenCard obohatil, ale my opravdu nemůžeme přehodnocovat rozhodnutí nezávislého soudu. Navíc nemám křišťálovou kouli, abych věděl, jak rozhodne druhá instance za pár dní.

21. 9. 2018
Ptá se: Jarka

Skutečně odmítáte spolupráci s Prahou sobě a Spojenými silami pro Prahu? Nebo jenom s jejich lídry (což je více méně totéž)? V takovém případě bychom vás nemohli volit a pro Prahu by to byla celkově velká ztráta, všichni se těšíme právě na tuto koalici.

Odpovídá: Zdeněk Hřib

Máme jasnou a transparentní povolební strategii. Chceme ve vedení města bezúhonné lidi, kteří se budou věnovat Praze naplno. Demokratické strany mají na v Praze kandidátkách dost lidí na to, aby těmto požadavkům vyhověly, pokud budou mít zájem o koalici s Piráty. Ze subjektů odmítáme jako extremistické KSČM a SPD. O programu pak chceme vyjednávat se všemi ostatními demokratickými stranami. S některými budeme určitě programový průnik nacházet obtížněji. Jde například o transparenci, která je pro nás zásadní, zatímco ODS a ANO ve sněmovně odmítají zrušit výjimku ze zveřejňování smluv pro ČEZ z registru smluv. Pro nás je zásadní, aby nás kmotři neobešli. Chceme zabránit koalici ODS a ANO, tedy koalici "neschopných a všehoschopných".

Jiří Pospíšil jasně deklaroval, že by se v případě členství v radě Prahy vzdal mandátu europoslance, takže tam žádný problém není. Pouze někdo udělal clickbaitový titulek k tomuto článku, protože potřebuje prodat noviny.

Jan Čižinský se v případě zájmu o koalici s Piráty bude muset rozhodnout, čemu se chce reálně věnovat. Praha 7 i magistrát si zaslouží všechny radní na plný úvazek. Střet zájmů v radě magistrátu u osob navázaných těsně na nějakou městskou část navíc brání celopražskému rozvoji. To říká i ředitel Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy.

21. 9. 2018
Ptá se: Jaroslav

Dobrý den pane Hřibe,
máte úmysl nebo podpořil by jste zavedení rozhodování občanů v závazných referendech o hospodaření s majetkem HMP a městských částí, aby to bylo způsobem nejvíce podobným, jaký je pro to praktikován ve Švýcarsku ?
Děkuji Vám za odpověď.
J.

Odpovídá: Zdeněk Hřib

viz náš program https://praha.pirati.cz/program/2018/praha2018/otevrena-radnice/

Všechno to zveřejníme

Ukážeme data veřejnosti. Přehled faktur a nájemních smluv, analýzy, které si město nechává zpracovat - to vše a mnohé další údaje budou na portálu otevřených dat.
Zavedeme rozklikávací rozpočet až na úroveň faktur. Občané tak budou mít dokonalý přehled o tom, za co město utrácí jejich peníze.
Zveřejníme majetková přiznání politiků. Každý bude moci kontrolovat, že zastupitelé nezískávají v souvislosti se svou funkcí neoprávněné výhody.

Odpovědné hospodaření

Vypovíme nevýhodné nájemní smlouvy na nebytové prostory v centru Prahy. Praha na nich ztrácí desítky milionů korun ročně. Pronájmy budeme inzerovat na realitních webech, aby se přihlásilo co nejvíce uchazečů.
Zajistíme větší konkurenci u veřejných zakázek. Pomocí otevřených řízení, dostatečných lhůt pro přihlášení a nepřemrštěných požadavků pro účast umožníme účast ve výběrových řízení všem zájemcům. Tím dosáhneme lepších cen i kvalitnějších služeb.
Zavedeme osobní odpovědnost úředníků i politiků, zprůhledníme úřední procesy. Nastavíme na Magistrátu projektové řízení tak, aby bylo jasné, kdo je odpovědný za jednotlivé kroky. Na jednání Rady zavedeme jmenovité hlasování - aby občané věděli, jak kdo hlasoval.

Fungující městské firmy

Stop politickým trafikám. Funkce v městských firmách budeme obsazovat transparentním způsobem, funkcionáři budou muset prokazovat, že odvádějí reálnou práci.
Schválíme vlastnickou politiku města. Vedení firem bude hodnoceno a odměňováno podle schopnosti naplňovat předem stanovené cíle.
Ztransparentníme městské firmy​, které hospodaří s desítkami miliard korun ročně. Zajistíme, aby aktivně zveřejňovaly všechny důležité informace, které nespadají pod obchodní tajemství. Už se nebudou účelově vyhýbat zveřejňování smluv.

Participace – spoluúčast občanů na rozhodování

Agenda občanských podnětů. Občanské podněty nezůstanou bez odpovědi. Veřejné vedení agendy umožní i ostatním občanům vidět všechny podněty včetně jejich řešení. Zásadní podněty budou zařazovány na jednání výborů, komisí i zastupitelstva.
Ankety. Ankety a dotazníky umožní analyzovat skutečné potřeby občanů města.
Veřejné besedy. K aktuálním problémům nebo záměrům metropole budeme pořádat veřejné besedy za účasti odborné i laické veřejnosti.
Participativní rozpočty. Část městských peněz bude rozdělena na projekty iniciované občany.

21. 9. 2018
Ptá se: adam

Zdravím s kým chcete v případě volebního úspěchu spolupracovat?

Odpovídá: Zdeněk Hřib

Máme jasnou a transparentní povolební strategii. Chceme ve vedení města bezúhonné lidi, kteří se budou věnovat Praze naplno. Demokratické strany mají na v Praze kandidátkách dost lidí na to, aby těmto požadavkům vyhověly, pokud budou mít zájem o koalici s Piráty. Ze subjektů odmítáme jako extremistické KSČM a SPD. O programu pak chceme vyjednávat se všemi ostatními demokratickými stranami. S některými budeme určitě programový průnik nacházet obtížněji. Jde například o transparenci, která je pro nás zásadní, zatímco ODS a ANO ve sněmovně odmítají zrušit výjimku ze zveřejňování smluv pro ČEZ z registru smluv. Pro nás je zásadní, aby nás kmotři neobešli. Chceme zabránit koalici ODS a ANO, tedy koalici "neschopných a všehoschopných".

Jiří Pospíšil jasně deklaroval, že by se v případě členství v radě Prahy vzdal mandátu europoslance, takže tam žádný problém není. Pouze někdo udělal clickbaitový titulek k tomuto článku, protože potřebuje prodat noviny.

Jan Čižinský se v případě zájmu o koalici s Piráty bude muset rozhodnout, čemu se chce reálně věnovat. Praha 7 i magistrát si zaslouží všechny radní na plný úvazek. Střet zájmů v radě magistrátu u osob navázaných těsně na nějakou městskou část navíc brání celopražskému rozvoji. To říká i ředitel Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy.

21. 9. 2018
Ptá se: Filip

Dobrý den,
jsem dlouholetý volič Pirátů a moc mě mrzí, že odmítáte povolební spolupráci s Honzou Čižinským, když si ponechá svůj starostenský mandát. Je to jeden z mála slušných lidí, za kterým jsou konkrétní výsledky a chápu, že lidem na Praze 7 slíbil, že tam jako starosta zůstane - jinak by jej totiž na velkou Prahu ani nevolili.

Přehodnoťte to, prosím. Přijde mi, že kvůli tomuto kádrování slušných lidí se může velmi lehce stát, že to opět složí kmotři dohromady.
Diky.
Filip

Odpovídá: Zdeněk Hřib

Máme jasnou a transparentní povolební strategii. Chceme ve vedení města bezúhonné lidi, kteří se budou věnovat Praze naplno. Demokratické strany mají na v Praze kandidátkách dost lidí na to, aby těmto požadavkům vyhověly, pokud budou mít zájem o koalici s Piráty. Ze subjektů odmítáme jako extremistické KSČM a SPD. O programu pak chceme vyjednávat se všemi ostatními demokratickými stranami. S některými budeme určitě programový průnik nacházet obtížněji. Jde například o transparenci, která je pro nás zásadní, zatímco ODS a ANO ve sněmovně odmítají zrušit výjimku ze zveřejňování smluv pro ČEZ z registru smluv. Pro nás je zásadní, aby nás kmotři neobešli. Chceme zabránit koalici ODS a ANO, tedy koalici "neschopných a všehoschopných".

Jiří Pospíšil jasně deklaroval, že by se v případě členství v radě Prahy vzdal mandátu europoslance, takže tam žádný problém není. Pouze někdo udělal clickbaitový titulek k tomuto článku, protože potřebuje prodat noviny.

Jan Čižinský se v případě zájmu o koalici s Piráty bude muset rozhodnout, čemu se chce reálně věnovat. Praha 7 i magistrát si zaslouží všechny radní na plný úvazek. Střet zájmů v radě magistrátu u osob navázaných těsně na nějakou městskou část navíc brání celopražskému rozvoji. To říká i ředitel Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy.

21. 9. 2018
Ptá se: Hedvika

Jak by Piráti řešili "problém" cyklistů v Praze? Starosta Lomecký z TOP 09 jim na Praze 1 namaloval bílé čáry, takže se nedá centrem Prahy projet a postoj starostů ODS k cyklistům je též spíše takový, že jen překáží automobilové dopravě. Jaký máte recept vy na dopravu kolem po městě?

Odpovídá: Zdeněk Hřib

viz náš program https://praha.pirati.cz/program/2018/praha2018/doprava/

Cyklisté jsou náš respektovaný partner

Prosadíme budování nových cyklistických magistrál, které umožní bezpečný a rychlý provoz cyklistů beze strachu, že se střetnou s auty. Důležité je, aby cyklostezky byly osvětlené veřejným osvětlením, což umožní jejich využívání i mimo sezónu.
Připravíme stojanový program a budeme rozvíjet spolupráci města s poskytovateli sdílení kol. V oblasti bikesharingu je třeba zajistit, aby odstavená kola neobtěžovala chodce.
Budeme budovat nová propojení na místě historických polních cest. Tím zajistíme pohodlné propojení i okrajových městských částí.

a taky viz https://praha.pirati.cz/cyklistika.html

21. 9. 2018
Ptá se: Barbora

Dobrý den,

Myslela jsem si, že piráti jsou pro mě jasná volba, už si ale nejsem jistá - že nechcete spolupracovat s ODS a ANO, to chápu, ale ti ostatní? S kým tedy ano - ČSSD? Komunisty? SPD ? Např. Čižinský má jako jeden z mála za sebou opravdu výsledky v městské části, má tedy na čem stavět. Říkala jsem si, že má Praha po letech šanci mít rozumné, mladé a nezkorumpované vedení, ale vidím, že to zas bude jen handrkování a vymezování se vůči sobě navzájem.

Děkuji za Vaši reakci.

Odpovídá: Zdeněk Hřib

Máme jasnou a transparentní povolební strategii. Chceme ve vedení města bezúhonné lidi, kteří se budou věnovat Praze naplno. Demokratické strany mají na v Praze kandidátkách dost lidí na to, aby těmto požadavkům vyhověly, pokud budou mít zájem o koalici s Piráty. Ze subjektů odmítáme jako extremistické KSČM a SPD. O programu pak chceme vyjednávat se všemi ostatními demokratickými stranami. S některými budeme určitě programový průnik nacházet obtížněji. Jde například o transparenci, která je pro nás zásadní, zatímco ODS a ANO ve sněmovně odmítají zrušit výjimku ze zveřejňování smluv pro ČEZ z registru smluv. Pro nás je zásadní, aby nás kmotři neobešli. Chceme zabránit koalici ODS a ANO, tedy koalici "neschopných a všehoschopných".

Jiří Pospíšil jasně deklaroval, že by se v případě členství v radě Prahy vzdal mandátu europoslance, takže tam žádný problém není. Pouze někdo udělal clickbaitový titulek k tomuto článku, protože potřebuje prodat noviny.

Jan Čižinský se v případě zájmu o koalici s Piráty bude muset rozhodnout, čemu se chce reálně věnovat. Praha 7 i magistrát si zaslouží všechny radní na plný úvazek. Střet zájmů v radě magistrátu u osob navázaných těsně na nějakou městskou část navíc brání celopražskému rozvoji. To říká i ředitel Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy.

21. 9. 2018
Ptá se: Zdenka Pacáková

Proč kandidujete za ANO? Vy plně souzníte s politikou této strany?

Odpovídá: Zdeněk Hřib

Kandiduji za Piráty a nikoliv za ANO :-)

21. 9. 2018
Ptá se: Maru

Trenky nebo slipy:)

Odpovídá: Zdeněk Hřib

Trenky. Ale nechci nikoho nediskriminovat :-)

21. 9. 2018
Ptá se: Jakub B.

Dobry den pane doktor,
Proc nechcete spolupracovat s panem Cizinskym? On jediny s z “nepiratskych” politiku v Praze jevi rozumne.

Odpovídá: Zdeněk Hřib

Máme jasnou a transparentní povolební strategii. Chceme ve vedení města bezúhonné lidi, kteří se budou věnovat Praze naplno. Demokratické strany mají na v Praze kandidátkách dost lidí na to, aby těmto požadavkům vyhověly, pokud budou mít zájem o koalici s Piráty. Ze subjektů odmítáme jako extremistické KSČM a SPD. O programu pak chceme vyjednávat se všemi ostatními demokratickými stranami. S některými budeme určitě programový průnik nacházet obtížněji. Jde například o transparenci, která je pro nás zásadní, zatímco ODS a ANO ve sněmovně odmítají zrušit výjimku ze zveřejňování smluv pro ČEZ z registru smluv. Pro nás je zásadní, aby nás kmotři neobešli. Chceme zabránit koalici ODS a ANO, tedy koalici "neschopných a všehoschopných".

Jiří Pospíšil jasně deklaroval, že by se v případě členství v radě Prahy vzdal mandátu europoslance, takže tam žádný problém není. Pouze někdo udělal clickbaitový titulek k tomuto článku, protože potřebuje prodat noviny.

Jan Čižinský se v případě zájmu o koalici s Piráty bude muset rozhodnout, čemu se chce reálně věnovat. Praha 7 i magistrát si zaslouží všechny radní na plný úvazek. Střet zájmů v radě magistrátu u osob navázaných těsně na nějakou městskou část navíc brání celopražskému rozvoji. To říká i ředitel Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy.

21. 9. 2018
Ptá se: Jaroslav Hemerka

Dobrý den,

proslýchá se, že své angažmá ve VZP jste započal podobně, jako předvolební kampaň – vymezil jste se vůči všem a nepřekvapivě se pak s Vámi přestali bavit. Co k tomu můžete říct?

Díky.

Odpovídá: Zdeněk Hřib

Problém s VZP je ten že je ovládána skupinou vládních trafikantů. Piráti tam mají 2 hlasy z 30, oba vybraneé transparentním výběrovým řízení, jako zástupce pojištěnců. Naší rolí je tedy kontrola. Já se soustřeďuji zejména na IT ve VZP, do kterého by se teď mělo investovat několik miliard. To samozřejmě vyžaduje dohled.

Samozřejmě máme problém v tom, že část dalších "zástupců pojištěnců" z jiných stran posílá VZP faktury ze svých nemocnic a ordinací. Flagrantní je například případ jednoho zástupce za ODS (MUDr. Zimmermann), který spoluvlastní holding nemocnic a posílá každý rok faktury za stovny milionů. Prostý selským rozum přitom dá, že nemůžete zároveň řídit veřejnou instituci a zároveň být jejím dodavatelem. Tento problém je mimochodem aktuální i u doc.Svobody, kterému platí VZP faktury za jeho gynekologickou ordinaci a on je zároveň místopředsedou správní rady.

Viz https://www.pirati.cz/assets/pdf/stret-zajmu-vzp.pdf

21. 9. 2018
Ptá se: Marek, Praha

Dobrý den,
jste pro mě absolutně neznámý člověk, který najednou kandiduje na primátora bez předchozí politické zkušenosti. Nevidím žádný rozdíl mezi vámi a panem Stuchlíkem. Co mě záráží, že si ještě před volbami diktujete s kým půjdete do koalice? Jak byste mě přesvědčil, abych vás volil, když se již před volbami profilujete jako absolutně nesystémová strana?

Děkuji

Odpovídá: Zdeněk Hřib

doc. Svoboda také neměl v roce 2010, kdy se stal primátorem. žádné předchozí politické zkušenosti s komunálem. A známost není žádné relevantní kvalifikační předpoklad pro to, že někdo bude vykonávat nějakou funkci dobře.

Pokud si se mnou o tom chcete promluvit a poznat mě naživo, tak budu napříkald a na akci Pirátů na Praze 10 s názvem VyOsení tuto sobotu a také na další akci na Chodovské tvrzi.

21. 9. 2018
Ptá se: Stáňa F.

Pocházíte ze stejně angažované komunistické rodiny jako Váš předseda Ivan Bartoš? Co říkáte na jeho veřejně prezentovanou tragikomickou snahu zavděčit se iluminátům?

Odpovídá: Zdeněk Hřib

Má rodina byla komunisty perzekvována. Praděda byl mlynář a rolník a zabavili mu majetek. Rodiče nikdy nebyli v žádné straně.

21. 9. 2018
Ptá se: Jan Kučera

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat proč nechcete spolupracovat s panem Pospíšilem nebo Svobodou? Vždyť právě Piráti ve spolupráci s TOP 09 a ODS by mohli sestavit akceschopné vedení města. Piráti mohou pomoci v IT, zatímco pravicové strany by mohly rozhýbat výstavbu dopravní infrastruktury. Chápu že kumulace funfcí není dobrá, ale obávám se, že tento přístup je cestou do opozice. A přece nechcete, aby se do vedení Prahy opět dostalo hnutí ANO s ČSSD (pokud se vůbec dostane do zastupitelstva) a Praha měla před sebou další 4 roky všeobecného úpadku.

Odpovídá: Zdeněk Hřib

Máme jasnou a transparentní povolební strategii. Chceme ve vedení města bezúhonné lidi, kteří se budou věnovat Praze naplno. Demokratické strany mají na v Praze kandidátkách dost lidí na to, aby těmto požadavkům vyhověly, pokud budou mít zájem o koalici s Piráty. Ze subjektů odmítáme jako extremistické KSČM a SPD. O programu pak chceme vyjednávat se všemi ostatními demokratickými stranami. S některými budeme určitě programový průnik nacházet obtížněji. Jde například o transparenci, která je pro nás zásadní, zatímco ODS a ANO ve sněmovně odmítají zrušit výjimku ze zveřejňování smluv pro ČEZ z registru smluv. Pro nás je zásadní, aby nás kmotři neobešli. Chceme zabránit koalici ODS a ANO, tedy koalici "neschopných a všehoschopných".

Jiří Pospíšil jasně deklaroval, že by se v případě členství v radě Prahy vzdal mandátu europoslance, takže tam žádný problém není. Pouze někdo udělal clickbaitový titulek k tomuto článku, protože potřebuje prodat noviny.

Jan Čižinský se v případě zájmu o koalici s Piráty bude muset rozhodnout, čemu se chce reálně věnovat. Praha 7 i magistrát si zaslouží všechny radní na plný úvazek. Střet zájmů v radě magistrátu u osob navázaných těsně na nějakou městskou část navíc brání celopražskému rozvoji. To říká i ředitel Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy.

21. 9. 2018
Ptá se: Eliška

Líbí se mi vaše zásadová protikorupční politika. Jaké si dáváte šance, že uspějete a nedočkáme se opět toho, že město řídí šíbři jako Svoboda, Hrdlička, Březina, Poche, Kleslová, Vávra? Tito kmotři a jejich loutky jsou nalezlí ve všech stranách, takže je prakticky jedno koho občané volí, protože se pak po volbách stejně spojí, aby mohli dál dělat své kšefty.

Odpovídá: Zdeněk Hřib

Já myslím že šance jsou vysoké a my jsme zásadoví. Naši povolební strategii dodržíme, stejně jako jsme ji dodrželi po palamentních volbách.

21. 9. 2018
Ptá se: Dagmar

Dobrý den, jaký máte plány pro rozvoj mateřských a základních škol? Kromě sítě a míst v nich, mám na mysli zejména váš postoj k alternativní výuce a podpoře škol typu Montessori či Hejného metodě výuky matematiky? To že se děti učí stejně jako za Marie Terezie mi přijde neuvěřitelné.

Odpovídá: Zdeněk Hřib

Jako otce tří dětí se mě toho téma dotýká velmi intenzivně. Magistrát provozu víceletá gymnázia, takže tam bych si dokázal představit například model problémově orientované výuky po vzoru ScioČkoly. ZŠ a MŠ zřizují městské části a já jsem leaderem kandidátky na magitrát. Chceme nicméně městské části podpořit v budování chybějících kapacit a také v nabídce alternativ i na jejich veřejných MŠ a ZŠ.

21. 9. 2018
Ptá se: Miroslav Janča

Jaké jsou Vaše praktické zkušenosti z komunální politiky? Máme čerstvou zkušenost s Krnáčovou, která na komunále nikdy nepracovala, najednou se stala primátorkou a dopadlo to tragicky. Napište prosím v zastupitelstvu které městské části nebo dokonce v které radě jste pracoval, nedaří se mi to totiž u Vás dohledat. Předem děkuji.

Odpovídá: Zdeněk Hřib

Chodím na magistrátní výbor pro zdravotnictví a bydlení a jsem tzv "stínovým zastupitelem" za Piráty. Tedy řeším to co řeší zastupitelé, vyjma hlasování na magistrátu. Tedy vyjařuji se k tiskům na zastupitelstvo, účastním se otveřených porad našich zastupitelů, sleduju jednání magistrátního zastupitelstva na online přenosu.

Kormě toho jsem například pomohl například zachránit pražskou Nemocnici na Františku před skyrtou privatizací nevýhodnou pro město, připravovanou vedením MČ Praha 1.

21. 9. 2018
Ptá se: Marcel K.

Proč jste se rozhodl vstoupil do politiky? Ostatní kandidátky vedou známé tváře, nemůže být nevýhoda, že vás příliš lidí nezná?

Odpovídá: Zdeněk Hřib

Nechci, aby mi moje děti za 30 let řekly, že odcházejí žít do Vídně, která vede žebřížek kvaity života světových metropolí, protože v Praze je tak drahé bydlení že si ho nemohou dovolit.

Známost není relevantním kvafilikačním kritériem pro výkon jakékoliv funkce. Piráti nepotřebují doping v podobě známých tváří. Jsem důveryhodní sami o sobě a nemusíme si takto pomáhat. Plníme program a dodržujeme sliby.

21. 9. 2018
Ptá se: Marek

Kritizujete ostatní za souběh funkcí. Kdy rezignujete na svojí funkci ve VZP?

Odpovídá: Zdeněk Hřib

V případě zvolení primátorem neprodleně. To jsem avizoval už v primárních volbách.

21. 9. 2018
Ptá se: Pan Pavel

Dobrý den, z jakého důvodu Pan Hřib nechce spolupracovat s panem Čižinským?

Odpovídá: Zdeněk Hřib

Máme jasnou a transparentní povolební strategii. Chceme ve vedení města bezúhonné lidi, kteří se budou věnovat Praze naplno. Demokratické strany mají na v Praze kandidátkách dost lidí na to, aby těmto požadavkům vyhověly, pokud budou mít zájem o koalici s Piráty. Ze subjektů odmítáme jako extremistické KSČM a SPD. O programu pak chceme vyjednávat se všemi ostatními demokratickými stranami. S některými budeme určitě programový průnik nacházet obtížněji. Jde například o transparenci, která je pro nás zásadní, zatímco ODS a ANO ve sněmovně odmítají zrušit výjimku ze zveřejňování smluv pro ČEZ z registru smluv. Pro nás je zásadní, aby nás kmotři neobešli. Chceme zabránit koalici ODS a ANO, tedy koalici "neschopných a všehoschopných".

Jiří Pospíšil jasně deklaroval, že by se v případě členství v radě Prahy vzdal mandátu europoslance, takže tam žádný problém není. Pouze někdo udělal clickbaitový titulek k tomuto článku, protože potřebuje prodat noviny.

Jan Čižinský se v případě zájmu o koalici s Piráty bude muset rozhodnout, čemu se chce reálně věnovat. Praha 7 i magistrát si zaslouží všechny radní na plný úvazek. Střet zájmů v radě magistrátu u osob navázaných těsně na nějakou městskou část navíc brání celopražskému rozvoji. To říká i ředitel Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy.

21. 9. 2018
Ptá se: Michal. G

Nasimi danemi jsme Vam zaplatili studium mediciny. Kdyz bychom Vas ted volili.tak bychom nase dane vyhodili a na Vase misto prijde nekdo z vychodu bez vzdelani.jake jsme Vam zaplatili. Jak chcete ridit nase mesto.kdyz ignorujete zdravi jeho obyvatel?

Odpovídá: Zdeněk Hřib

Já bych pracoval jako lékař, ale bohužel mi to nebylo umožněno. Nebyl mi nabídnut plný úvazek a samozřejmě z něčeho člověk musí žít a platit účty. Nemám žádné bohaté sponzory.

Já se do zdravotnictví rád vrátím neprodleně poté, co ministerstvo vyřeší vleklé problémy ve specializačním vzdělávání, které znemožnují v tom systému normálně fungovat. Místo toho bohužel ministerstvo vymýšlí pouze nesmysly.

Do té doby se zabývám zlepšení systému zdravotnictví jako celku. Ne všichni lékaři přicházejí do styku přímo s pacienty.

21. 9. 2018
Ptá se: Tomáš Borák

Ahoj Zdeňku,

jelikož žiji už několik let v zahraničí a Praha se mě tím pádem přímo netýká nemám žádný dotaz. Jen Ti chci jako spolužákovi popřát hodně štěstí a vytrvalosti při povolebních vyjednáváních s politickými dinosaury v ČR.

pěkný den
Tomáš

Odpovídá: Zdeněk Hřib

Díky

21. 9. 2018
Ptá se: Dominik

Dobrý den, nebude lepší vybudovat metro na letiště než rychlodráhu? Co plánujete udělat s magistrálou, aby tolik nerozdělovala náměstí s muzeem. Děkuji.

Odpovídá: Zdeněk Hřib

U letiště preferujeme rychlodráhu do Kladna se zastávkou na letišti a s možností přestupu na všech linkách metra. Tato varianta je připravena pak chceme jezdit na letiště jinak než autobusem, tak bychom ji měli realizovat co nejdříve. Metro je projekt na podstatně delší dobu.

Podporujeme humanizaci magistrály. Představené plány počítají se zachováním stávajícího počtu tří pruhů pro řidiče a týkají se především nejbližšího okolí magistrály. Chceme změnit magistrálu v živý bulvár, kde se člověk nemusí bát o život. Je vhodné přemýšlet o městě komplexně, nepřehlížet chodce, cestující MHD ani řidiče a cyklisty, vycházet ze skutečných dat namísto dojmů a respektovat veřejný prostor.

21. 9. 2018
Ptá se: Boďa

Dobrý den pane doktore,

u každé kandidující strany bych našel dobré i z mého pohledu pochybné nápady. Myslím si ale, že jakýkoli dobrý nápad je těžké protlačit tou magistrátní mašinou a když už se to podaří, je to často strašně zpožděné, zdeformované a předražené. Proto chci dát hlas někomu, kdo je schopen zprůchodnit procesy na magistrátu tak, aby výsledek měl maximální kvalitu, vycházející z toho, že nikomu nebude upřeno právo se k danému problému vyjádřit, odstraní se zbytečné administrativní překážky a zkrátí se lhůty. Proč by se dopravní stavby nemohly realizovat i o víkendech a v noci? Proč by se k různorodým problémům našeho města nemohlo pravidelně vyjadřovat široké plénum a světoví odborníci jako v případě architekta Jana Gehla? Proč už dávno nestojí rychlý spoj na letiště, pražský okruh, tedy stavby, jejichž ekvivalent jsou Číňané schopni realizovat v řádu měsíců?

Myslíte si, že je možné přimět politiky, se kterými budete nuceni spolupracovat, k tomu, aby dali přednost hrdosti na své město a vytvořili kvalitně něco kvalitního? Nebo si myslíte, že egoismus, touha stavět si osobní pomníky, pomníky domovské straně, případně lenost stavět cokoli, navzdory skutečným a odborně ověřeným potřebám obyvatel vždy převládne?
Děkuji

Odpovídá: Zdeněk Hřib

Doufám že se nám podaří prosadit změny pro Prahu. Piráti prosazují participaci s občany a nestranickými odborníky. Navrhujeme pro to i konkrétní nástroje v našem programu https://praha.pirati.cz/program/2018/praha2018/otevrena-radnice/

Participace – spoluúčast občanů na rozhodování

Agenda občanských podnětů. Občanské podněty nezůstanou bez odpovědi. Veřejné vedení agendy umožní i ostatním občanům vidět všechny podněty včetně jejich řešení. Zásadní podněty budou zařazovány na jednání výborů, komisí i zastupitelstva.
Ankety. Ankety a dotazníky umožní analyzovat skutečné potřeby občanů města.
Veřejné besedy. K aktuálním problémům nebo záměrům metropole budeme pořádat veřejné besedy za účasti odborné i laické veřejnosti.
Participativní rozpočty. Část městských peněz bude rozdělena na projekty iniciované občany.

21. 9. 2018
Ptá se: Miky. P.

Primátor by měl všechny strany spojovat. Jak chcete vyřešit odpor českých Pirátů proti jejich kolegům z Moravy a Slezska?

Odpovídá: Zdeněk Hřib

Česká pirátská strana je ze své podstaty otevřenou platformou respektující názorovou rozdílnost. Každý může ve straně kandidovat v primárních volbách a v případě úspěchu reprezentovat stranu na venek a účastnit se voleb. Stejného principu využil i registrovaný příznivec strany Karel Světnička. Při snaze získat nominaci na senátní kandidátku za Piráty v Moravskoslezském kraji však obdržel 0 hlasů z 20. I tento zcela jasný neúspěch patrně vedl k jeho údajné aktivitě či spíše manipulativní snaze o založení jakési moravské odnože Pirátské strany. Česká pirátská strana se tímto distancuje od těchto aktivit zmíněného Karla Světničky a dementuje veškerá jeho smyšlená vyjádření.

21. 9. 2018
Ptá se: Mgr. et Bc.Karel Světnička

Jak se díváte Vy osobně na cenzuru a na pomluvy v rozporu s myšlenkami a programem pirátského hnutí, které členové a příznivci Vaší pirátské strany vyvíjejí na sociálních sítích vůči Moravské a Slezské pirátské straně a jejím kandidátům ve volbách do Senátu?

Odpovídá: Zdeněk Hřib

Česká pirátská strana je ze své podstaty otevřenou platformou respektující názorovou rozdílnost. Každý může ve straně kandidovat v primárních volbách a v případě úspěchu reprezentovat stranu na venek a účastnit se voleb. Stejného principu využil i registrovaný příznivec strany Karel Světnička. Při snaze získat nominaci na senátní kandidátku za Piráty v Moravskoslezském kraji však obdržel 0 hlasů z 20. I tento zcela jasný neúspěch patrně vedl k jeho údajné aktivitě či spíše manipulativní snaze o založení jakési moravské odnože Pirátské strany. Česká pirátská strana se tímto distancuje od těchto aktivit zmíněného Karla Světničky a dementuje veškerá jeho smyšlená vyjádření.

21. 9. 2018
Ptá se: Marie M

S kým tedy chcete spolupracovat? Nevymezujete se proti ANO, SPD, komunistům,to jsou vaši potenciální partneři? Ti vám nevadí?

Odpovídá: Zdeněk Hřib

Máme jasnou a transparentní povolební strategii. Chceme ve vedení města bezúhonné lidi, kteří se budou věnovat Praze naplno. Demokratické strany mají na v Praze kandidátkách dost lidí na to, aby těmto požadavkům vyhověly, pokud budou mít zájem o koalici s Piráty. Ze subjektů odmítáme jako extremistické KSČM a SPD. O programu pak chceme vyjednávat se všemi ostatními demokratickými stranami. S některými budeme určitě programový průnik nacházet obtížněji. Jde například o transparenci, která je pro nás zásadní, zatímco ODS a ANO ve sněmovně odmítají zrušit výjimku ze zveřejňování smluv pro ČEZ z registru smluv. Pro nás je zásadní, aby nás kmotři neobešli. Chceme zabránit koalici ODS a ANO, tedy koalici "neschopných a všehoschopných".

Jiří Pospíšil jasně deklaroval, že by se v případě členství v radě Prahy vzdal mandátu europoslance, takže tam žádný problém není. Pouze někdo udělal clickbaitový titulek k tomuto článku, protože potřebuje prodat noviny.

Jan Čižinský se v případě zájmu o koalici s Piráty bude muset rozhodnout, čemu se chce reálně věnovat. Praha 7 i magistrát si zaslouží všechny radní na plný úvazek. Střet zájmů v radě magistrátu u osob navázaných těsně na nějakou městskou část navíc brání celopražskému rozvoji. To říká i ředitel Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy.

21. 9. 2018
Ptá se: Tomáš M.

Dobrý den. Jak se stavíte jako potencionální pražský primátor za české Piráty k nedávným návrhům vaší sesterské nově registrované Moravské a Slezské pirátské strany na deprivatizaci vodáren do majetku měst

Odpovídá: Zdeněk Hřib

Česká pirátská strana je ze své podstaty otevřenou platformou respektující názorovou rozdílnost. Každý může ve straně kandidovat v primárních volbách a v případě úspěchu reprezentovat stranu na venek a účastnit se voleb. Stejného principu využil i registrovaný příznivec strany Karel Světnička. Při snaze získat nominaci na senátní kandidátku za Piráty v Moravskoslezském kraji však obdržel 0 hlasů z 20. I tento zcela jasný neúspěch patrně vedl k jeho údajné aktivitě či spíše manipulativní snaze o založení jakési moravské odnože Pirátské strany. Česká pirátská strana se tímto distancuje od těchto aktivit zmíněného Karla Světničky a dementuje veškerá jeho smyšlená vyjádření.

21. 9. 2018
Ptá se: Chlupatá moucha

Dobrý den, moc jste se posunuli doprava. V řadě měst a obcí kandidujete s ultrapravicovými Svobodnými, a někteří Vaši současní kandidáti i členové jsou také ultrapravičáci. Tento trend by Vás pohřbil. Prosím, že to ultrapravičatění nedotáhnete až do konce?

Odpovídá: Zdeněk Hřib

Nevím o nikom ultrapravicovém na naší kandidátce na magistrát Prahy. SPD se za nás tedy určitě nikdy nestane. Svobodné najdete letos v Praze na kandidátce ODS.

Takže tohle vám určitě slíbit můžu :-)

21. 9. 2018
Ptá se: Luna Luna

Zdravím, zklamaly mě Vaše Pirátské kandidátky v Praze i v Brně. Máte málo žen, a nás, muže, na kandidátce zastupuje převážně parta sucharoidních informatiků. Mnoho mladých i starších kandidátů jsou myši se šedými kožíšky. Chtělo to činorodější spektrum lidí, víc občansky aktivních, víc komunálních politiků bez skandálu, třeba i z jiných stran. Na místě Pirátů bych se modlil, aby uspěli hodně i Zelení, bez nichž koalici ani v Praze, ani v Brně zkrátka nesestavíte, nebo s rozervanýma ušima postavíte, jenže ti ostatní budou politici starého, pokleslého typu. V mém městě Zelení nekandidují, takže volím Vás, jenže Praha a Brno jsou klíčové z hlediska množství liberálních městských voličů a Piráti je potřebují. A prosím pěkně, neútočte na Vám blízké strany. Ani na TOP 09 a Starosty.S pranim,at restartujete OS české politiky. PS: Jsem rovněž informatik.

Odpovídá: Zdeněk Hřib

Ve skutečnosti na volitelných místech magistrátní kandidátky mám asi jen tři IT pracovníky.

V našem týmu jsou odborníci a politiky se skandály nemáme žádné.

viz https://praha.pirati.cz/pirati-predstavili-svoji-povolebni-strategii.html

Neútočíme na nikoho. Jen chceme ve vedení Prahy bezúhonné osoby, kteří se budou městu věnovat na plný úvazek.

21. 9. 2018
Ptá se: Barbora

Jaký je váš postoj k vytvoření jedné modré parkovací zóny v celé Praze?

Odpovídá: Zdeněk Hřib

Preferujeme model dynamických parkovacích zón, kdy by každý řidič dostal parkovací oprávnění, které by platilo v určité vzdálenosti od domu (minimálně 2 km, nicméně přesný radius je k diskuzi). Vyřešil by se tak problém parkování na hranicích městských částí. Parkovací oprávnění by nemělo být vázané na konkrétní vůz - rezident by tedy měl mít možnost kdykoliv v systému změnit RZ vozu pro podporu carsharingu a parkování návštěv. Nedostatek parkovacích míst v nočních hodinách lze vyřešit jedině navýšením počtu parkovacích míst například stavbou parkovacích domů. Dále chceme uplatnit principy reálného SmartCity a umožnit například navádění řidičů do aktuálně volné zóny pomocí mobilní aplikace.

21. 9. 2018
Ptá se: Josef Šimůnek

Dobrý den,
říkáte, že se chcete zaměřit mimo jiné na kulturu.
Jak tomu věřit, když Vaše strana projevila kulturní barbarství svým odmítnutím obnovy prvotřídní sochařské, historické i technické památky - mariánského sloupu, který Praha mohla získat jako dar zcela zdarma?
Jste ochoten tuto věc znovu zvážit?

Odpovídá: Zdeněk Hřib

Nepodporuji obnovu Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí, stejně jako ji nepodporovali zastupitelé Pirátů v roce 2017. Jedná se o symbol porážky myšlenky tolerance, která je stále aktuální. Připomíná násilné prosazování jedněch ideí na úkor jiných. Jako takový je tedy zosobněním zbytečného konfliktu. Připomínám, že stržení sloupu podpořil i Tomáš Garrigue Masaryk a Ferdinand Peroutka, protože sloup byl tehdy vnímán jako symbol habsburské nadvlády. Replika sloupu může být nepochybně vystavena někde v muzeu s odpovídajícím výkladem, který události kolem něj zasadí do historického kontextu. Jinak bychom brzo mohli čelit pokusům komunistů o obnovu monstrózního pomníku Stalina na Letné (tzv. "Fronty na maso"), coby celoevropsky unikátní připomínky tehdejšího výtvarného vyjádření.

21. 9. 2018
Ptá se: Petr

cože...??? Nepraktikující vystudovaný lékař....??? Pouze rádobypolitik ! Vraťte se k lékařství a hybaj z politiky -:(((. (peníze za studium zřejmě vrátit nemůžete -:().

Odpovídá: Zdeněk Hřib

Já bych pracoval jako lékař, ale bohužel mi to nebylo umožněno. Nebyl mi nabídnut plný úvazek a samozřejmě z něčeho člověk musí žít a platit účty. Nemám žádné bohaté sponzory.

Já se do zdravotnictví rád vrátím neprodleně poté, co ministerstvo vyřeší vleklé problémy ve specializačním vzdělávání, které znemožnují v tom systému normálně fungovat. Místo toho bohužel ministerstvo vymýšlí pouze nesmysly.

Do té doby se zabývám zlepšení systému zdravotnictví jako celku. Ne všichni lékaři přicházejí do styku přímo s pacienty.

21. 9. 2018
Ptá se: Anna

Dobrý den, Zdeňku,
zaujal mě váš projekt "Digitální metropole" :) Opravdu nechápu, proč musím kvůli každé drobnosti běhat na úřad a pak pro jistotu ještě na 5 dalších, přitom by šlo vše snadno vyřešit elektronicky. Jak přesně to bude fungovat, co všechno bude tento projekt umět a kdy se na něj můžeme těšit? :)

Odpovídá: Zdeněk Hřib

viz náš program

https://praha.pirati.cz/program/2018/praha2018/moderni-mesto/

Moderní služby občanům

Poplatky městu i městským firmám sjednotíme do jednoho portálu. Vznikne Prague market, kde na jednom místě bude možné koupit parkovací kartu, kupón do MHD či zaplatit poplatky. Tento portál propojíme s portálem občana provozovaným MVČR.
Sjednotíme postup žádostí a získávání dotací tak, aby bylo jasné, kolik který subjekt dostává od magistrátu a kolik od městských částí. Také budeme evidovat podporu od městských firem.
Zdigitalizujeme úřední procesy a odlehčíme tím občanům i úředníkům. Vylepšíme informační servis pro občany tak, aby měli snadný přístup k relevantním informacím ze svého okolí. Budeme například včas informovat o údržbě komunikací, aby se na ni mohli občané připravit. Dále také umožníme přihlášení k odběru relevantních zpráv na úředních deskách městských částí i magistrátu. Je na občanovi, zda chce být informován e-mailem, mobilní aplikací, SMS či prostřednictvím RSS.

Sdílení vědomostí

Díky principu open source budeme už jednou zakázkově vyvinutý software lépe sdílet s městskými částmi. Např. není potřeba, aby každá městská část platila za rozklikávací rozpočet. Tím dojde ke snížení nákladů na IT služby.
Stejně tak chceme naše investice sdílet s dalšími obcemi v ČR, proto vstoupíme do spolku Otevřená města, který se specializuje na sdílení IT nákladů a podporu open source software.
Do strategie města jsme již prosadili otevřené vzdělávací zdroje. Princip open access budeme i nadále rozvíjet.

21. 9. 2018
Ptá se: Martin C.

Dobrý večer, jak to vidíte s infrastrukturou pro cyklisty? Podpoříte cyklozóny nebo třeba cykopruhy na některých silnicích? Nemyslíte si, že je na čase aby se začal počet aut redukovat? Díky moc.

Odpovídá: Zdeněk Hřib

Chceme investovat do všech způsobů dopravy rovnoměrně, tak jak jsou využívány. Pokud tedy kolo používá 1 procento obyvatel, tak by do cyklistické infrastrktury mělo jít 1 procento dopravních investic. Tedy když se postaví Blanka za 40 mld, tak by se měly postavit také vyhrazené cyklostezky za 400 mil Kč, kde se nebudou setkávat automobilisté a cyklisté. A to se nyní neděje.

21. 9. 2018
Ptá se: Jiří K.

Dobrý den,
četl, že jste nepraktikující vystudovaný lékař , který odmítl se nechat "vydírat" daným systémem.
Toto mne dost vytočilo, když pominu, že jste obsadil místo pro jiného studenta, který by se nechal "vydírat", k jakému lékaři byste chodil, když to udělají všichni. Co stojí výuka mediků? Odhaduji, že hodně přes 1 mil. Takže rozbijte prasátko a pošlete 1 mil. Kč na účet UK . Potom se teprve ucházejte o veřejnou funkci. Co Vy na to?

Odpovídá: Zdeněk Hřib

Já bych pracoval jako lékař, ale bohužel mi to nebylo umožněno. Nebyl mi nabídnut plný úvazek a samozřejmě z něčeho člověk musí žít a platit účty. Nemám žádné bohaté sponzory.

Já se do zdravotnictví rád vrátím neprodleně poté, co ministerstvo vyřeší vleklé problémy ve specializačním vzdělávání, které znemožnují v tom systému normálně fungovat. Místo toho bohužel ministerstvo vymýšlí pouze nesmysly.

Do té doby se zabývám zlepšení systému zdravotnictví jako celku. Ne všichni lékaři přicházejí do styku přímo s pacienty.

21. 9. 2018
Ptá se: Honza M

Dobrý den,
Zaprvé bych chtěl vyjádřit podporu vám, i jakýmkoliv dalším čestným uskupením, kteří to alespoň trochu "myslí upřímě" -nekradou.
Mám dvě otázky:
1) Piráti rádi brojí proti Airbnb a podobným službám. Prý je to na úkor bydlení Pražanů. V centru ovšem bylo za posledních dvacet pět let přstavěno neuvěřitelné množství činžovních domů na hotely, kanceláře, obchody. Neslyšel jsem nikdy, že by to někomu vadilo. Mám pocit, že s Airbnb, jste tak trošku skočili na mantru lobistů hoteliérů. Těm je práve trnem v oku Airbnb nejvíce. Budete se nějak zabývat i jinými ubytovacími kapacitami než Airbnb, které jsou také na úkor bydlení (dokonce v případě přestaveb s většími následky než Airbnb)?

2) Velmi podporuji bezemisní zónu a placenou zónu pro auta v centru. Obávám se však, že bude mnoho vyjímek pro Taxi zásobování a podobně. I když znečišťují podobně, a možná i více (jezdí celý den, pravidelně) . Už má váš plán konkrétní obrysy? Jaké budou vyjímky?Dekuji za odpovědi

Odpovídá: Zdeněk Hřib

My proti nikomu nebrojíme. Chceme pouze jasná pravidla pro záležitostí, které přináší moderní technologie, pokud mají nějaké negativní dopady. Airbnb a podobné platformy řeší většina zahraničních metropolí, protože přispívají k růstu nájmů a vylidňování centra. Je nutné jasně oddělit sdílenou ekonomiku od normálního podnikání. Dali jsme už návrh zákona do sněmovny, k diskusi je 60 dní ročně jako strop. Pak jsou tam i další opatření. Úprava výběru turistických poplatků - aby to bylo pro město i majitele nemovitosti co nejméně administrativně náročné. Nebo započítání krátkodobých pronájmů do počtu osob v bytě pro rozpočítání poplatků v rámci SVJ. Naše lobystické kontaktny jsou uvedeny v našem registru.

Nemáme v programu nízkoemisní zónu ani mýto. Diskuzi ale bude nutné zahájit, protože je to podmínka EIA pro pokračování okruhu. Nízkoemisní zóna je z našeho pohledu nevhodné opatření, protože stará auta jezdí málo. U mýta bychom preferovali dynamický systém s možností změny sazby například při smogové situaci.

21. 9. 2018
Ptá se: Zdeněk

A jste si jistá, že s vámi někdo chce spolupracovat? Pokud vyloučíte všechny volební strany, tak proč kandidujete? Jste za šaška.

Odpovídá: Zdeněk Hřib

Máme jasnou a transparentní povolební strategii. Chceme ve vedení města bezúhonné lidi, kteří se budou věnovat Praze naplno. Demokratické strany mají na v Praze kandidátkách dost lidí na to, aby těmto požadavkům vyhověly, pokud budou mít zájem o koalici s Piráty. Ze subjektů odmítáme jako extremistické KSČM a SPD. O programu pak chceme vyjednávat se všemi ostatními demokratickými stranami. S některými budeme určitě programový průnik nacházet obtížněji. Jde například o transparenci, která je pro nás zásadní, zatímco ODS a ANO ve sněmovně odmítají zrušit výjimku ze zveřejňování smluv pro ČEZ z registru smluv. Pro nás je zásadní, aby nás kmotři neobešli. Chceme zabránit koalici ODS a ANO, tedy koalici "neschopných a všehoschopných".

Jiří Pospíšil jasně deklaroval, že by se v případě členství v radě Prahy vzdal mandátu europoslance, takže tam žádný problém není. Pouze někdo udělal clickbaitový titulek k tomuto článku, protože potřebuje prodat noviny.

Jan Čižinský se v případě zájmu o koalici s Piráty bude muset rozhodnout, čemu se chce reálně věnovat. Praha 7 i magistrát si zaslouží všechny radní na plný úvazek. Střet zájmů v radě magistrátu u osob navázaných těsně na nějakou městskou část navíc brání celopražskému rozvoji. To říká i ředitel Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy.

 

Právě se děje

před 2 minutami

O zlato budou na MS osmnáctek hrát hokejisté Kanady a Ruska

Hokejisté Kanady a Ruska budou na mistrovství světa hráčů do 18 let v americkém Friscu bojovat o zlato. Čtvrtfinálový přemožitel českého týmu Kanada deklasoval v semifinále obhájce titulu z roku 2019 Švédsko 8:1. Rusové zdolali Finsko 6:5 a zahrají si podruhé za sebou ve finále, které se hraje v noci na pátek ve 3:00 SELČ. Boj o bronz startuje dnes od 23:00 SELČ.

před 43 minutami

Embiid v NBA pomohl Philadelphii 34 body, nováček Edwards sbíral rekordy

Basketbalisté Philadelphie v NBA vyhráli 135:115 v Houstonu a upevnili si první příčku ve Východní konferenci. K výhře nejvíc pomohl kandidát na nejužitečnějšího hráče soutěže Joel Embiid, jenž zaznamenal 34 bodů a 12 doskoků.

Anthony Edwards z Minnesoty sice nastřílel 42 bodů včetně osmi trojek a překonal několik nováčkovských rekordů, ani to však Timberwolves nestačilo a prohráli 135:139 s Memphisem.

Výsledky NBA:

Atlanta - Phoenix 135:103, Cleveland - Portland 105:141, Denver - New York 113:97, Houston - Philadelphia 115:135, Indiana - Sacramento 93:104, Milwaukee - Washington 135:134, Minnesota - Memphis 135:139, Orlando - Boston 96:132, Utah - San Antonio 126:94.

Tabulka:

Východní konference:

Atlantická divize:

1. x-Philadelphia 66 45 21 68,2
2. x-Brooklyn 66 43 23 65,2
3. New York 66 37 29 56,1
4. Boston 66 35 31 53,0
5. Toronto 66 27 39 40,9

Centrální divize:

1. x-Milwaukee 66 42 24 63,6
2. Indiana 65 30 35 46,2
3. Chicago 65 26 39 40,0
4. Cleveland 66 21 45 31,8
5. Detroit 66 19 47 28,8

Jihovýchodní divize:

1. Atlanta 67 37 30 55,2
2. Miami 66 35 31 53,0
3. Charlotte 65 32 33 49,2
4. Washington 66 30 36 45,5
5. Orlando 66 21 45 31,8

Západní konference:

Jihozápadní divize:

1. Dallas 65 37 28 56,9
2. Memphis 65 33 32 50,8
3. San Antonio 65 31 34 47,7
4. New Orleans 66 30 36 45,5
5. Houston 66 16 50 24,2

Severozápadní divize:

1. x-Utah 66 48 18 72,7
2. x-Denver 66 44 22 66,7
3. Portland 66 37 29 56,1
4. Oklahoma City 66 21 45 31,8
5. Minnesota 66 20 46 30,3

Pacifická divize:

1. x-Phoenix 66 47 19 71,2
2. x-LA Clippers 66 44 22 66,7
3. LA Lakers 65 37 28 56,9
4. Golden State 66 33 33 50,0
5. Sacramento 66 29 37 43,9

Poznámka: Týmy označené "x" mají jistý postup do play off.

Další zprávy