Obleva zkazila lyžařům prodloužený víkend na horách, nejlepší podmínky byly v sobotu

ČTK ČTK
1. 1. 2018 18:43
Čeští lyžaři využili novoroční prodloužený víkend k návštěvě českých a moravských hor. Největší zájem provozovatelé zimních středisek zaznamenali v sobotu, na Silvestra a kvůli oteplení opadl.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Praha - V prodlouženém novoročním víkendu vyrazily do českých a moravských hor lyžovat tisíce lidí. Největší zájem provozovatelé zimních středisek zaznamenali v sobotu, na Silvestra a kvůli oteplení opadl. Sjezdovky ale zůstávají díky technickému sněhu v provozu a vlekaři spoléhají na nový přírodní sníh, který by měl na horách napadnout v polovině týdne. Pro běžkaře zůstávají upraveny desítky kilometrů stop.

Rekordní návštěvnost měla největší střediska Krkonoš v pátek 29. prosince. Ve Špindlerově Mlýně lyžovalo téměř 10 tisíc lidí, v pěti střediscích SkiResortu Černá hora - Pec pod Sněžkou více než 15 tisíc lidí.

U lanovek a vleků museli stát fronty, ubytovací místa i parkoviště ve střediscích byla plná. Po mírném sobotním poklesu zájem o lyžování výrazně snížila obleva s deštěm na Silvestra. Podobné to bylo v Harrachově a skiareálech Orlických hor.

Na Ještěd zamířilo od pátku bezmála 5 tisíc lyžařů, z toho téměř polovina v pátek, pak návštěvnost klesala. V lyžařských areálech SKI Bižu v Bedřichově, na Severáku a Tanvaldském Špičáku v Jizerských horách po slabém Silvestru bylo dnes na svazích rušno. "Hlavně na Severáku a Špičáku jsme spokojeni," řekl ředitel SKI Bižu Pavel Bažant.

Tisíce lidí lyžovaly také na Šumavě. Do Skiareálu Lipno na Českokrumlovsku přijelo za prodloužený víkend zhruba 7 tisíc lidí, Zadov přilákal za poslední tři dny téměř 3 tisíce lyžařů. Tisíce lidí vyrazily na sjezdovky také do Hochfichtu na česko-rakouské hranici Šumavy. Na Železné Rudě a v okolí byly v provozu všechny větší areály, Špičák, Nad nádražím, Belveder i Pancíř nebo Weissova louka.

V největším středisku v Krušných horách na Klínovci jezdí čtyři lanovky, dva vleky a pojízdné koberce v dětských parcích. Na Božím Daru fungují areály Novako a Neklid, mají ale po oteplení na sjezdovkách těžký mokrý sníh. Provoz v Zadní Telnici na Ústecku, Klínech na Mostecku a ve středisku Alšovka na Chomutovsku je kvůli nedostatku sněhu omezený.

Víkendový nápor lyžařů v Jeseníkách přetrhl deštivý Silvestr, také dnes již kvůli odjezdu většiny hostů bylo na svazích lidí méně. I tak jsou však provozovatelé středisek spokojeni, obleva zatím sjezdovky nezasáhla. Podobné to bylo v Beskydech a v lyžařských areálech ve Zlínském kraji.

Do pěti lyžařských středisek na Vysočině během prodlouženého víkendu zamířily stovky lidí, podobně jako jinde se lyžovalo hlavně v sobotu. Zájem dnes ve srovnání s předchozími dvěma dny opadl také v zimních areálech ve středních Čechách.

"Když bude na Nový rok zima, tak přijede vždycky hodně lidí. Když je teplo, jdou na procházku. Což je přirozené, nechoval bych se jinak," řekl správce největšího středočeského areálu Monínec u Sedlce-Prčice na Příbramsku Jaroslav Krejčí.

Podmínky pro běžkaře jsou nadále výborné na hřebenech Jeseníků, na šumavském Zadově mohli po silvestrovské úpravě stále využít 20 kilometrů stop. V šumavském areálu Schöneben za hraničním přechodem Zadní Zvonková je připravena 78,9 kilometru dlouhá síť běžeckých tras se 60 centimetry přírodního sněhu.

Desítky kilometrů stop jsou stále k dispozici v Jizerských horách. Na hřebenech Krkonoš nyní leží asi metr sněhu a platí druhý nejnižší lavinový stupeň z pětibodové stupnice. Na hřebeni Orlických hor je asi čtvrt metru sněhu.

 

Právě se děje

Další zprávy