Po slunci přichází o státní podporu i proud z bioplynu

Pavel Baroch
11. 8. 2011 20:31
Ministr Kocourek už nedá ani korunu na bioplynové stanice, 40 žadatelů má smůlu
Plynový motor z Rakouska pohání elektrogenerátor. Chladící vodou se vytápí obec
Plynový motor z Rakouska pohání elektrogenerátor. Chladící vodou se vytápí obec | Foto: Aktuálně.cz, Ludvík Hradilek

Praha - Poté, co ministerstvo zemědělství zastavilo dotace na podporu bioplynových stanic, přistoupilo ke stejnému kroku i ministerstvo průmyslu.

Na úřadě ministra Martina Kocourka sice nyní leží 40 žádostí o podporu za více než miliardu korun, žádná z nich ovšem nedostane ani korunu. Kocourek tvrdí, že chce zamezit tomu, aby se opakovala situace se slunečními elektrárnami, jejichž rozvoj stát nezvládl.

Zmrazení dotací pro biomasu a bioplynové stanice, které slouží též jako výrobny elektřiny, je jen prvním krokem k tomu, jak chce ministerstvo průmyslu držet jejich další rozvoj pod kontrolou.

"Poučili jsme se ze solárního boomu. Zajistíme, že se nic podobného již nikdy nebude v České republice opakovat," řekl ministr Kocourek.

Proč tedy stát peníze nabízel?

Předsedu uznávané organizace CZ Biom Jana Habarta rozhodnutí ministra Kocourka překvapilo.

Podívejte se na bioplynovou stanici ve středočeské obci Kněžice:

"Úplně tomu nerozumím. Ministerstvo napřed vyhlásí dotační program, do něhož se přihlásí zájemci o příspěvek a teď ho zruší?" konstatoval Habart. Dodal, že zájemci o dotaci už investovali do svého projektu nemalé peníze a se státní pomocí počítali.

"Je to nekoncepční nesmysl, rušení olympiády ještě před startem," poznamenal Habart. Ministr Kocourek poznamenal, že průměrná návratnost investice do biostanice s podporou je asi 5,5 roku, bez podpory necelých deset let, takže stavba se vyplatí i bez podpory.

Foto: Ludvík Hradilek

Zdraží proud, hrozí Kocourek

Ministr Kocourek tvrdí, že bez razantnějšího přístupu k bioplynovým stanicím hrozí, že kvůli dotacím zdraží elektřina pro domácnosti i firmy.

Výkupní cena proudu z bioplynových stanic je totiž zvýhodněná, je několikanásobně vyšší než třeba elektřina z klasických uhelných elektráren.

Pokud by biostanic rychle přibývalo, elektřina pro domácnosti by mohla kvůli tomu zdražit o 1,7 procent.

V červenci byly k síti připojené bioplynové stanice o celkovém výkonu 128 megawattů, přičemž distribuční společnosti evidují další žádosti, takže příští rok by už výkon mohl dosáhnout 424 megawattů. To je podle Kocourka hodnota, s níž vládní Národní akční plán pro obnovitelné zdroje počítá až v roce 2020.

Pokus o osvícení ministra Kocourka:

"Dodržíme vyjednané 'eurohujerské' závazky v oblasti obnovitelných zdrojů, ale nedopustíme jejich sebemenší překročení," sdělil Kocourek.

Podle Jana Habarta ovšem takový enormní nárůst biostanic není reálný. Do značné míry jde o spekulace, o blokování místa v elektrizační soustavě, stejně jako to bylo před časem u fotovoltaických elektráren.

Podle Edvarda Sequense z hnutí Calla a člena někdejší Pačesovy energetické komise jde o další krok proti čistým energetickým zdrojům. "Je to ideologie této vlády zarazit obnovitelné zdroje ze všech stran," řekl Aktuálně.cz Sequnes.

Foto: Solar HK

Chybí centrální registr

Podle ministra Kocourka je příčinou současného stavu to, že neexistuje centrální registr plánovaných energetických zdrojů, křížení a nekoordinace dotačních ekologických programů nebo snaha o podporu zemědělství prostřednictvím energetiky.

To všechno chce Kocourek změnit a začít o tom jednat s dalšími příslušnými úřady a institucemi, případně ještě upravit nový zákon o podporovaných druzích energie, který je nyní ve sněmovně.

Kocourek nevyloučil ani to, že se od nového roku sníží výkupní cena proudu z biostanic. O tom ovšem podle nej musí rozhodnout nezávislý Energetický regulační úřad.

 

Právě se děje

Další zprávy