Vlivný člen ČSSD Březina přichází na ministerstvo školství. Má radit Valachové

Lucie Stuchlíková Lukáš Prchal Markéta Hronová Lucie Stuchlíková, Lukáš Prchal, Markéta Hronová
28. 7. 2016 15:00
Karel Březina, vlivný člen sociální demokracie a pražský zastupitel, nastupuje na ministerstvo školství jako poradce. Oficiálně bude radit v oblasti komunikace s regiony, Březina ale tvrdí, že jeho agenda bude širší. Věnovat se bude také například sportu, se kterým má zkušenost jako fanoušek pražských Bohemians, aktivní fotbalista či místopředseda Středočeského krajského fotbalového svazu. Březina přichází jen krátce poté, co z postu náměstka pro sport na ministerstvu školství odešla další vlivná osobnost ČSSD, Petr Hulinský. Březinu, který byl v minulosti odsouzen za podvod, pojí osobní přátelství s premiérem Bohuslavem Sobotkou.
Karel Březina, zastupitel pražského magistrátu a vlivný člen ČSSD.
Karel Březina, zastupitel pražského magistrátu a vlivný člen ČSSD. | Foto: Economia

Praha - Je to měsíc, kdy z ministerstva školství odešel náměstek pro sport Petr Hulinský, člověk s velkým vlivem v sociální demokracii a ve sportu. Jen krátce po jeho konci na ministerstvo nastupuje další vlivná figura ČSSD, pražský zastupitel Karel Březina.

"Pan Březina bude externí poradce, součást politického kabinetu paní ministryně. Jeho agenda bude komunikace s regiony," potvrdilo informace Aktuálně.cz tiskové oddělení ministerstva.

Co přesně bude náplní práce "poradce pro regiony", není jasné. Březina má vzhledem ke své minulosti kompetenci působit spíš v oblasti sportu, kterou nyní opustil Hulinský. Hráč fotbalu a dlouholetý fanoušek Bohemians má ve fotbalovém prostředí kontakty - je místopředsedou Středočeského krajského fotbalového svazu a před lety se o něm dokonce spekulovalo jako o možném šéfovi Českomoravského fotbalového svazu.

Podle Březiny bude oblast, ve které bude na ministerstvu pomáhat, širší. "Budu poradce pro celou agendu ministerstva školství, ve které je i sport. Patří tam samozřejmě také regiony, protože mám zkušenosti z největšího regionu v Česku, hlavního města Prahy," uvedl Březina.

Jako externí poradce ale bude zastávat funkci jen na poloviční úvazek. "Paní ministryně mě oslovila a dohodli jsme se," doplnil Březina.

Kamarád s premiérem

Březina je v sociální demokracii významným hráčem. Osobně se přátelí s premiérem a předsedou Bohuslavem Sobotkou, se kterým se sblížili v Mladých sociálních demokratech. Vzájemně na sebe spoléhají.

Březina Sobotku podržel například na stranickém sjezdu v roce 2011, kdy Sobotka jen těsně porazil svého politického rivala Michala Haška, nebo při pokusu o takzvaný lánský puč po sněmovních volbách v roce 2013.

Stále má také velký vliv v pražské organizaci, ačkoli ji formálně nevede a z politických funkcí si ponechal pouze post v pražském zastupitelstvu. Stáhl se poté, co byl před několika lety odsouzen za spáchání podvodu v pražském dopravním podniku. Proti rozsudku letos podal ústavní stížnost.

 

Právě se děje

Další zprávy