Po odvolání z ministerstva odešel Rovenský i z Klementina

ČTK ČTK
22. 4. 2015 14:10
Ministr kultury Daniel Herman ho minulý pátek odvolal z funkce náměstka ministra, nyní sám končí i jako dočasný ředitel Národní knihovny.
Národní knihovna
Národní knihovna | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Bývalý náměstek ministra kultury Miroslav Rovenský v úterý rezignoval na svou funkci dočasného ředitele Národní knihovny, kterou vykonával jen krátce přes měsíc.

"Důvodem rezignace je ztráta podpory a důvěry ze strany zřizovatele," řekl Rovenský. Národní knihovnu zřizuje ministerstvo kultury, jemuž v úterý Rovenský rezignaci předal.

Ministr kultury Daniel Herman sdělil, že rozhodnutí Rovenského bere na vědomí. Situací v knihovně se hodlá přednostně zabývat.

Rovenský nechtěl bližší informace ke svému odstoupení sdělovat předtím, než o svém kroku informuje celostátní výbor KDU-ČSL. Členem strany je on i ministr kultury Herman.

Měl se plně soustředit na knihovnu

Ten Rovenského ještě jako svého náměstka počátkem března jmenoval pověřeným ředitelem NK, minulý pátek jej ale odvolal z funkce náměstka ministra.

Zdůvodňoval to tím, že Rovenský se má plně soustředit na problémy knihovny. Rovenského odvolání překvapilo, neboť do té doby neměl Herman výhrady k jeho působení ani v knihovně, ani na ministerstvu.

Rovenský, sám aktivní hudebník, měl na ministerstvu v gesci oblast živého umění. Tato oblast ale od 1. dubna spadá pod první náměstkyni Kateřinu Kalistovou (ČSSD).

Národní knihovna v rekonstrukci

Herman při odvolání Rovenského řekl, že jeho úvazek jako náměstka byl od začátku jeho působení v knihovně už jen poloviční, neboť vedení knihovny je náročná funkce, je třeba instituci stabilizovat a pokračovat v revitalizaci Klementina.

Rovenský uvedl, že řádnou smlouvu na údajné snížení úvazku nedostal.

Národní knihovna je v současné době jedním z velkých investorů mezi veřejnými institucemi. Několikaletá revitalizace Klementina bude stát celkem 1,88 miliardy, zatím se prostavělo 600 milionů.

Letos bude NK zadávat zakázku na poslední etapu revitalizace, která je z podstatné části stavební.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Adetokunbo v NBA dovedl Milwaukee k šesté výhře za sebou

Nejužitečnější hráč minulé sezony Janis Adetokunbo zaznamenal ve čtvrtečním utkání NBA proti Portlandu impozantní triple double za 24 bodů, 19 doskoků a 15 asistencí a byl strůjcem vítězství Milwaukee 137:129. Bucks se po šesté výhře za sebou osamostatnili v čele Východní konference.

Adetokunbo podruhé v sezoně dosáhl na dvojciferná čísla ve třech základních statistických ukazatelích a stal se prvním hráčem v historii klubu, který zaznamenal bilanci čítající alespoň 20+15+15. Jeho čtvrteční výkon v historii ligy předčili jen slavní Oscar Robertson, Wilt Chamberlain a Larry Bird.

Střelecky se přitom řecký basketbalista trápil a proměnil jen devět z 27 střel. V počtu finálních přihrávek ale ve své sedmé sezoně v lize dosáhl na osobní rekord. "Když mi to nepadalo, snažil jsem se nacházet spoluhráče. Udělal jsem ale jen půlku práce, to oni se trefovali," řekl Adetokunbo.

Další zprávy