Po nehodě ve Studénce zůstává v nemocnici poslední pacientka

ČTK ČTK
18. 8. 2015 17:45
Ze tří pacientů, kteří původně leželi na jednotce intenzivní péče ostravské nemocnice, dva už nemocnici opustili.
Havarované pendolino
Havarované pendolino | Foto: Ludvík Hradilek

Praha/Ostrava  - Po červencové srážce pendolina s kamionem ve Studénce na Novojičínsku zůstává ve Fakultní nemocnici Ostrava už jediná pacientka. České dráhy (ČD) zatím na zálohách odškodnění vyplatily 1,7 milionu, v této věci se na ně dosud obrátilo 19 lidí. Vyplývá to z informací nemocnice a ČD.

Havárie se stala 22. července. Vyžádala si tři oběti na životech a skoro 20 zraněných. Stala se na železničním přejezdu ve Studénce. Řidič kamionu vjel na koleje v době, kdy už svítila červená světla. Vůz zůstal zavřený mezi závorami.

Ze tří pacientů, kteří původně leželi na jednotce intenzivní péče ostravské nemocnice, byla už dřív jedna žena propuštěna do domácího léčení a strojvedoucí byl přeložen na doléčení do Prahy.

Zdravotní stav ženy, která jako poslední v nemocnici zůstává, je podle mluvčího zdravotnického zařízení Tomáše Oborného stabilizovaný.

Dráhy již dříve uvedly, že budou v souladu s evropskou legislativou vyplácet poškozeným zálohu odškodného, která bude v případě příbuzných obětí činit minimálně 21.000 eur (téměř 570 tisíc korun). U zraněných částka stanovena není, bude ale přiměřená. Dráhy následně budou peníze vymáhat od viníka nehody.

Mluvčí drah Petr Šťáhlavský v úterý nechtěl komentovat informace některých médií, podle kterých pojistka polského řidiče nebude stačit na pokrytí materiálních škod způsobených na vlaku, které podle předchozích informací dosahují 150 milionů korun.

"S pojišťovnou pravděpodobného viníka nehody na přejezdu ve Studénce úzce spolupracujeme a na jednání, které proběhlo v první polovině srpna, jsme se ujistili, že veškeré nároky pozůstalých a zraněných budou vypořádány v plném rozsahu," uvedl Štáhlavský.

České dráhy podle něj postupně vyplácejí poškozeným zálohy a budou jim nápomocny i při dalším jednání s pojišťovnou.

Skutečnou výši škody, která vznikla drahám, budou ČD podle mluvčího teprve upřesňovat, je třeba započítat například i náklady na odškodnění cestujícím, na náhradní autobusovou dopravu v době nehody, navýšené mzdové náklady za mimořádné nasazení vyššího počtu personálu a podobně.

"Také finální škoda způsobená na jednotce pendolino bude známa na podzim, po předložení nabídky výrobce na její opravu. Další postup uplatnění náhrady škody způsobené Českým drahám na pojišťovně, případně na viníkovi, pak projedná vedení společnosti," dodal mluvčí.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Pokud bude před volbami pandemický či nouzový stav, lidé v karanténě budou moci hlasovat do přenosných schránek či z auta. Návrh schválila vláda

před 57 minutami

Potíže v kontejnerové dopravě mohou trvat až do Vánoc, varují experti

Problémy v globální kontejnerové dopravě zřejmě jen tak nezmizí, naopak je pravděpodobné, že se udrží minimálně do konce roku. To znamená, že v rušné předvánoční sezoně se mohou objevovat i prodlevy v zásobování. Tvrdí to experti z odvětví, na které se odvolává BBC. Výskyt nákazy novým koronavirem v jihočínské provincii Kuang-tung, která je klíčová pro mezinárodní obchod, způsobil akutní problémy v místních přístavech. Nakládka i vykládka zboží se tak zpožďuje. Znamená to, že potíže v globálních dodavatelských řetězcích, které začaly být citelnější loni po vypuknutí pandemie, se ještě zhoršily. A než se následný dominový efekt vyřeší, to zřejmě potrvá měsíce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy