Na D1 havarovala cisterna s kyselinou fosforečnou. Dálnice byla zavřená osm hodin

ČTK ČTK
Aktualizováno 18. 4. 2020 19:09
Na 66. kilometru dálnice D1 ve směru na Brno v sobotu ráno havaroval kamion, který převážel kyselinu fosforečnou. Převrátil se na bok a kyselina z něj unikala, popsal mluvčí středočeských hasičů Petr Svoboda. Dálnice byla kvůli tomu zavřená osm hodin, provoz byl obnoven kolem páté odpoledne. Při nehodě se nikdo nezranil.
Dálnice D1 směr Brno, ilustrační foto
Dálnice D1 směr Brno, ilustrační foto | Foto: ČTK

Hasiči zasahovali v plné protichemické ochraně, měli skafandry i dýchací přístroje. "Vytvořili několik hrází, aby se kyselina nešířila do okolní půdy," řekl Svoboda.

Policie dopravu odkláněla na 56. kilometru na Soutice, zpět na dálnici se mohli řidiči vracet na 66. kilometru u Lokte.

Havárie se stala v blízkosti vodního zdroje Želivka, která zajišťuje pitnou vodu nejen pro Prahu, ale i pro další přilehlé oblasti hlavního města. Na místo byly povolány společnosti Pretol a Purum, které havárii ve spolupráci s hasiči likvidovaly.

Společnost Purum z havarované cisterny přečerpala kyselinu a následně převezla k ekologickému odstranění do vlastní neutralizační stanice v Letově.

"Kyselina fosforečná je nebezpečná nejen při přímém kontaktu, ale v teple se rozkládá a vytváří leptavé a toxické plyny. Používá se zejména při zpracování ropy a k úpravě kovů. Využívá se také při výrobě nealkoholických nápojů, mimo jiné nápoje Coca-Cola," řekl chemik společnost Purum Tomáš Palán.

Společnost Purum v tiskové zprávě uvedla, že se podařilo zamezit rozsáhlé ekologické havárii, při které hrozilo, že se kontaminuje Želivka, uvedl vedoucí sanačního zásahu Jan Demský. Kyselina fosforečná podle firmy neunikla na D1 poprvé, stalo se tomu také v květnu 2017 při srážce dvou nákladních vozidel.

Podle portálu krizového řízení jihomoravských hasičů je kyselina nehořlavá, ale v teple se může rozkládat a vytvářet leptavé a toxické plyny. Toxická je požitím, při styku s kůží, při zasažení očí, ale i vdechováním.

 

Právě se děje

před 37 minutami

Cyklista Řepa vyhrál závod Kolem Malopolska

Cyklista Vojtěch Řepa vyhrál závod Kolem Malopolska. Bronzový medailista z mistrovství Evropy jezdců do 23 let skončil druhý v závěrečné královské etapě o jedenáct sekund za Norem Torsteinem Träenem. V konečné klasifikaci závodu druhé kategorie kalendáře UCI bylo pořadí opačné, Řepa zvítězil s náskokem tří sekund.

Člen stáje Topforex Lapierre se stal druhým českým vítězem během 58 ročníků závodu. V roce 2004 Kolem Malopolska vyhrál Ondřej Fadrný.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Ve Varšavě mají nový kostel, nese jméno istanbulského chrámu

Ve Varšavě byl dnes slavnostně vysvěcen nový pravoslavný kostel, první po více než 100 letech. Nazván byl chrám Boží moudrosti, Hagia Sofia, tedy stejně jako istanbulský chrám, který novostavbě posloužil jako předloha. Představený polské pravoslavné církve, varšavský metropolita Sawa při obřadu připomněl, že istanbulský chrám, který po staletí býval nejvýznamnější křesťanskou svatyní na světě, byl letos v létě přeměněn z muzea v mešitu. Píše o tom list Gazeta Wyborcza na svém webu. 

Varšavský chrám se vypíná jen do výše dvou desítek metrů, protože leží na trase příletů letadel na varšavské letiště, ale i tak podle deníku dělá dojem. Vlastní stavba začala před pěti lety. Farnost odhaduje, že se chrám podaří zcela dokončit na jaře příštího roku a zhotovení fresek v interiéru může zabrat další dva roky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy