Po maturitě na náměstí. Studenti jdou znovu stávkovat za klima, přidají se i rodiče

Matěj Pur
2. 5. 2019 18:56
Středoškoláci v pátek opět vyjdou do ulic stávkovat za lepší ochranu klimatu. Jejich březnový protest neměl očekávanou odezvu u politiků - místo záruky řešení klimatické krize se jim dostává podle jejich slov akorát „výsměchu a ignorace“. Chtějí proto být znovu slyšet. Zapojí se většina krajských měst, ale nově třeba i pražští vysokoškoláci a v neděli se do ulic chystají i rodiče - pochodovat za lepší klima pro jejich děti v budoucnu.
Foto: Jakub Plíhal

Požadavky studentů zůstávají stále stejné: "Chceme, aby politici naslouchali vědcům a začali řešit klimatickou krizi a aby se začalo pracovat na co nejrychlejším snížení emisí skleníkových plynů," řekl Aktuálně.cz mluvčí hnutí Fridays for Future Petr Doubravský.

Účast očekávají organizátoři obdobnou jako posledně. Do protestu se zapojí studenti ze všech krajských měst kromě Ústí nad Labem a Jihlavy, na Vysočině se přidají žáci alespoň v Pelhřimově, kde budou místo průvodu městem sázet stromky.

Poprvé uspořádají stávku také ve Zlíně, kde ji organizuje Martin Hronek z Gymnázia Zlín - Lesní čtvrť. Podle něj je potřeba se zaměřit hlavně na osvětu mladých lidí: "Preferoval bych zorganizování různých diskusí, besed a podobně. Už se mi také podařilo domluvit některé vědce, kteří si pro nás v následujících týdnech připraví něco na toto téma, případně uspořádáme promítání nějakých osvětových dokumentů."

Novinkou druhého kola protestů je větší zapojení vysokoškoláků, kteří se v Praze plánují sejít na Klárově a chtějí se připojit k průvodu středoškoláků v průběhu akce. "Momentálně se snažíme přes páteční stávku hlavně zmobilizovat, abychom věděli, kolik se nás najde na vysokých školách, a poté v tomto budeme určitě pokračovat," říká jejich zástupce Vavřinec Vaněk.

Svou vlastní protestní akci plánují také rodiče, kteří se inspirovali britským hnutím Mothers rise up! a v neděli na Den matek uspořádají pochody "Rodiče za klima - pochod pro budoucnost dětí" v Praze, Brně a Ostravě. V  dalších dnech se sejdou také v Liberci či v Hranicích na Moravě.

Přípravu zkomplikovaly maturity

Jak dodává Petr Doubravský, přípravy tentokrát zkomplikovaly maturity - studenti v pátek píšou didaktický test z češtiny: "Stávky jsme naplánovali tak, aby byly až po skončení státních maturit, proto také začínají převážně až od desíti hodin. Komplikací bylo, že se čtvrťáci a čtvrťačky kvůli přípravám na maturity nemohli zapojit do organizace."

Organizátorka liberecké stávky, studentka maturitního ročníku Gymnázia a SOŠPg Jeronýmova Markéta Košková k tomu uvádí: "Přestože většina organizátorek minulé stávky maturuje, měli jsme velké štěstí, že se nám ozvalo několik studentů z nižších ročníků, kteří chtěli s organizací pomoci."

A na častou námitku, že se žáci účastní, jen aby nemuseli do školy, dodává: "Osobně si nemyslím, že by tato akce byla využita k tomu, abychom se ulili, alespoň dle mé zkušenosti z předešlé stávky. Studenti si přinesli vlastní transparenty a i po skončení akce nás zastavovali a chtěli si promluvit o celé problematice změn klimatu. Nebyli to lidi, kteří se o toto téma nezajímají a nic o něm nevědí, proto si nemyslím, že přišli, jen aby nemuseli do školy."

Ředitel tohoto gymnázia Jaroslav Šťastný se ale ke stávce staví skepticky: "Snažíme se se žáky mluvit a vysvětlovat jim vše v širších souvislostech. Účasti žákům nebráníme. Chceme ale, aby si uvědomili, že to podle zákona není stávka. Po minulé akci v Liberci jsem viděl, že někteří byli dost zklamaní, někteří to celé nepochopili a opravdu to brali jako možnost jít si sednout do některé z kaváren kolem náměstí a tam nadávat, jak jim to nepřejeme."

Vláda prostřednictvím ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) informovala sněmovnu o svém postoji ke změně klimatu ve středu 27. března, ale polovina poslanců tehdy odešla a z debaty podle zástupců studentů nevyplynulo nic konkrétního. 16. dubna navrhla poslankyně za piráty Dana Balcarová pevné zařazení bodu do programu jednání, ale většina poslanců za hnutí ANO, ODS, SPD a KSČM se zdržela hlasování a návrh tak byl zamítnut.

Politikům dochází výmluvy, nám čas. Studenty štve ignorování změn klimatu

Politikům dochází výmluvy, nám dochází čas. Studentům vadí ignorování změn klimatu | Video: Jakub Zuzánek
 

Právě se děje

před 2 minutami

Aerolinky Air France-KLM se propadly do miliardových ztrát, kvůli pokračující krizi se bojí dalšího zhoršení

Francouzsko-nizozemská letecká společnost Air France-KLM se ve třetím čtvrtletí propadla do provozní ztráty 1,05 miliardy eur (28,8 miliardy Kč) ve srovnání se ziskem 909 milionů eur ve stejném období loni. Firma v pátek také varovala před dalším zhoršením, neboť rostoucí počet případů nákazy novým koronavirem přináší v mnoha zemích další cestovní omezení.

Ztráta za uplynulé čtvrtletí ale byla nižší, než čekali analytici. Ti ji odhadovali na 1,24 miliardy eur, uvedla agentura Reuters. Výnosy klesly o 67 procent na 2,52 miliardy eur (69 miliard Kč), zatímco analytici počítali s poklesem pouze na 2,79 miliardy eur.

Zdroj: ČTK
před 7 minutami

HDP ve třetím čtvrtletí zmírnil navzdory koronaviru meziroční pokles

Česká ekonomika v letošním třetím čtvrtletí zmírnila propad. Hrubý domácí produkt klesl meziročně klesl o 5,8 procenta. Ve druhém čtvrtletí se přitom kvůli koronaviru snížil o 10,9 procenta, což byl nejhorší výsledek od vzniku samostatné České republiky. Mezičtvrtletně HDP ve 3. čtvrtletí vzrostl o 6,2 procenta. Vyplývá to z předběžného odhadu, který v pátek zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

"Meziroční vývoj ekonomiky nejvíc ovlivnil významný pokles domácí poptávky, a to jak investic, tak spotřeby domácností. Oživení zahraniční poptávky po českém zboží nedokázalo vykompenzovat pokles vývozu služeb," uvedl ředitel odboru národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V konfliktu na východě Ukrajiny dochází k porušování příměří, dva vojáci zabiti

Situace na frontě v Donbasu na východě Ukrajiny, částečně ovládaném proruskými separatisty, se zhoršila. Během uplynulých 24 hodin separatisté pětkrát porušili příměří, dvakrát pak během pátku. Dva ukrajinští vojáci byli zabiti a další dva utrpěli zranění, hlásí ukrajinská média s odvoláním na velení ukrajinské armády. Separatisté naopak obviňují z porušování příměří ukrajinské jednotky.

"Během uplynulého dne ukrajinské jednotky zaznamenaly pět porušení příměří ze strany ozbrojených uskupení Ruské federace," uvedla armáda podle agentury Interfax-Ukrajina. "V důsledku nepřátelské palby utrpěli dva ukrajinští vojáci zranění neslučitelná se životem," dodalo armádní komuniké.

Kyjev obviňuje Rusko z vojenské podpory separatistů, což Moskva popírá. Ukrajinské úřady a média běžně označují nepřátelské vojáky za "ruské žoldnéře" a "okupanty". Konflikt si od jara 2014 vyžádal více než 13 000 mrtvých. Velké boje ustaly po uzavření mírových dohod v Minsku v únoru 2015, ale přestřelky čas od času propukají bez ohledu na nově uzavíraná příměří a v politickém urovnání konfliktu se dosud žádného průlomu nedosáhlo.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Na Novém Zélandu schválili v referendu eutanazii a odmítli rekreační marihuanu

Novozélanďané schválili v referendu legalizaci eutanazie, odmítli ale legalizovat marihuanu pro rekreační účely. Vyplývá to z předběžných výsledků, které dnes zveřejnila místní volební komise. Konečné výsledky budou k dispozici až příští týden. Podle listu The New Zealand Herald je ale možnost, že budou příznivci marihuany nakonec přece jen slavit vítězství, nepatrná.

Obyvatelé Nového Zélandu v obou referendech hlasovali 17. října, kdy se konaly i parlamentní volby. V nich zvítězila Strana práce dosavadní premiérky Jacindy Ardernové.

Podle předběžných výsledků, které dnes zveřejnila volební komise, se pro legalizaci eutanazie vyslovilo 65,2 procenta voličů. Legalizaci marihuany pro rekreační účely odmítlo 53,1 procenta hlasujících.

Nyní zbývá sečíst ještě asi 17 procent odevzdaných hlasů. Jedná se z velké části o hlasy Novozélanďanů žijících v zahraničí. Konečné výsledky obou referend by měly být k dispozici 6. listopadu.

Podle novozélandských médií je výsledek v případě hlasování o eutanazii prakticky jistý. Dodatečný téměř půlmilion hlasů by ještě mohl změnit výsledek referenda o marihuaně, šance je ale podle médií relativně nízká.

Mluvčí novozélandské premiérky k výsledkům referend uvedla, že Ardernová v obou případech hlasovala pro legalizaci. Před samotným hlasováním předsedkyně vlády odmítla říci, jak bude sama hlasovat. "Po zveřejnění konečných výsledků příští týden bude postupovat v souladu s vůlí lidu," řekla premiérčina mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy