Za řádění v nejcennějších částech Krkonoš hrozí pětici jezdců až stotisícová pokuta

ČTK ČTK
2. 4. 2020 12:08
Strážci Krkonošského národního parku a policisté přistihli ve středu skupinu jezdců na čtyřech pásových terénních motocyklech a jednom sněžném skútru. Projeli téměř celé Krkonoše, pohybovali se především v nejpřísněji chráněné zóně parku mezi Horními Mísečkami a Obřím dolem. S pěti jezdci začalo již správní řízení, ve kterém jim hrozí pokuta až do 100 000 korun.
Pásový terénní motocykl v Krakonošově zahrádce v Obřím dole
Pásový terénní motocykl v Krakonošově zahrádce v Obřím dole | Foto: Správa KRNAP

"Rozjezdili ty nejcennější lokality národního parku. Hrubě narušili ochranu první zóny KRNAP a ohrožovali mimo jiné i hnízdiště sokola stěhovavého a zimoviště tetřívka obecného," uvedl ředitel Správy Krkonošského národního parku Robin Böhnisch.

Strážci s policisty jednoho pachatele zastihli u hřebenové Luční boudy, zbytek skupiny v okamžiku, když přijížděli do cíle jízdy na parkoviště na Horních Mísečkách.

Skupina jezdců na Vysokém Kole
Skupina jezdců na Vysokém Kole | Foto: Správa KRNAP

"Vyrazili z Horních Míseček, dojeli až do Obřího dolu a vrátili se zpět. Na ledacos jsme zvyklí, ale tohle jsme v Krkonoších ještě nezažili. Pomohli nám také místní boudaři, turisté, kteří nám v průběhu celého dne volali na pohotovostní telefonní číslo Správy KRNAP a hlásili jejich pohyb. Díky tomu máme jejich pohyb po horách velmi dobře zdokumentovaný. Chytili jsme je při činu," řekl mluvčí parku Radek Drahný.

Správa parku předává podnět Policii ČR pro podezření porušení podmínek nouzového stavu a zákazu překračovat státní hranici.

Správa řešila vjezd aut i lyžování v první zóně

Přestože platí po celém Česku kvůli šíření nákazy koronavirem nouzový stav, v Krkonoších se pohybuje nezvykle hodně lidí. Někteří nerespektují vládní nařízení, a navíc porušují návštěvnický řád KRNAP. Správa parku letos řešila několik nelegálních vjezdů auty do nejpřísněji chráněné první zóny KRNAP a pohyb lidí tam, kde nemají co dělat.

"Desítky lyžařů si ve středu z nejpřísněji chráněných lokalit Krkonoš, z Kotle a Obřího dolu, vytvořily lyžařský areál. Máme informaci, že v Kotli lyžovalo asi 40 lidí. Také v Obřím dole nešlo o jednotlivce. I v těchto případech shromažďujeme důkazy pro zahájení správních řízení," řekl Drahný.

Na hřebenech Krkonoš je stále dost sněhu, podle horské služby 50 až 130 centimetrů sněhu, ještě více ho je na závětrných svazích a žlebech. V Krkonoších nadále platí druhý mírný stupeň lavinového nebezpečí z pěti. Lavinovými lokalitami v Krkonoších jsou Kotelní jámy, údolí Bílého Labe od Boudy u Bílého Labe, Kozí hřbety a Labský, Obří, Dlouhý a Modrý důl.

Před riskantním chováním v Krkonoších varují zvláště nyní, v době šířící se epidemie nového koronaviru, také záchranáři a horská služba. Zásahy vzhledem k mimořádné situaci v zemi jsou náročnější než kdykoliv jindy. V sobotu 28. března záchranáři zasahovali u zraněného skialpinisty, který se zřítil v extrémním terénu na úbočí Studniční hory, v první zóně KRNAP, tedy v místě, kde neměl co dělat. Pohyboval se ve skupině.

Na horách skončila zimní sezona kvůli nařízením vlády v souvislosti s koronavirem předčasně v polovině března. Také v Krkonoších zavřely lyžařské areály, ale i hotely, penziony a atrakce.

 

Právě se děje

před 9 hodinami

Papež zrušil kvůli bolesti nohy obřady

Papež František kvůli bolesti nervů v noze zrušil dva náboženské obřady plánované na 24. a 25. ledna a každoroční projev pro diplomaty sloužící u Svatého stolce, který měl přednést v pondělí. Svou tradiční nedělní modlitbu Anděl páně ale přednese. Podobné zdravotní potíže trápily hlavu katolické církve již na přelomu roku. Nové problémy vznáší otazníky nad jeho cestou do Iráku plánovanou na začátek března, kterou už tak ohrožovala pandemie covidu-19. Papežovy zahraniční cesty jsou většinou velmi náročné, hlava církve se při nich setkává s velkým množstvím lidí, slouží dlouhé mše a hodně cestuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy