Za řádění v nejcennějších částech Krkonoš hrozí pětici jezdců až stotisícová pokuta

ČTK ČTK
2. 4. 2020 12:08
Strážci Krkonošského národního parku a policisté přistihli ve středu skupinu jezdců na čtyřech pásových terénních motocyklech a jednom sněžném skútru. Projeli téměř celé Krkonoše, pohybovali se především v nejpřísněji chráněné zóně parku mezi Horními Mísečkami a Obřím dolem. S pěti jezdci začalo již správní řízení, ve kterém jim hrozí pokuta až do 100 000 korun.
Pásový terénní motocykl v Krakonošově zahrádce v Obřím dole
Pásový terénní motocykl v Krakonošově zahrádce v Obřím dole | Foto: Správa KRNAP

"Rozjezdili ty nejcennější lokality národního parku. Hrubě narušili ochranu první zóny KRNAP a ohrožovali mimo jiné i hnízdiště sokola stěhovavého a zimoviště tetřívka obecného," uvedl ředitel Správy Krkonošského národního parku Robin Böhnisch.

Strážci s policisty jednoho pachatele zastihli u hřebenové Luční boudy, zbytek skupiny v okamžiku, když přijížděli do cíle jízdy na parkoviště na Horních Mísečkách.

Skupina jezdců na Vysokém Kole
Skupina jezdců na Vysokém Kole | Foto: Správa KRNAP

"Vyrazili z Horních Míseček, dojeli až do Obřího dolu a vrátili se zpět. Na ledacos jsme zvyklí, ale tohle jsme v Krkonoších ještě nezažili. Pomohli nám také místní boudaři, turisté, kteří nám v průběhu celého dne volali na pohotovostní telefonní číslo Správy KRNAP a hlásili jejich pohyb. Díky tomu máme jejich pohyb po horách velmi dobře zdokumentovaný. Chytili jsme je při činu," řekl mluvčí parku Radek Drahný.

Správa parku předává podnět Policii ČR pro podezření porušení podmínek nouzového stavu a zákazu překračovat státní hranici.

Správa řešila vjezd aut i lyžování v první zóně

Přestože platí po celém Česku kvůli šíření nákazy koronavirem nouzový stav, v Krkonoších se pohybuje nezvykle hodně lidí. Někteří nerespektují vládní nařízení, a navíc porušují návštěvnický řád KRNAP. Správa parku letos řešila několik nelegálních vjezdů auty do nejpřísněji chráněné první zóny KRNAP a pohyb lidí tam, kde nemají co dělat.

"Desítky lyžařů si ve středu z nejpřísněji chráněných lokalit Krkonoš, z Kotle a Obřího dolu, vytvořily lyžařský areál. Máme informaci, že v Kotli lyžovalo asi 40 lidí. Také v Obřím dole nešlo o jednotlivce. I v těchto případech shromažďujeme důkazy pro zahájení správních řízení," řekl Drahný.

Na hřebenech Krkonoš je stále dost sněhu, podle horské služby 50 až 130 centimetrů sněhu, ještě více ho je na závětrných svazích a žlebech. V Krkonoších nadále platí druhý mírný stupeň lavinového nebezpečí z pěti. Lavinovými lokalitami v Krkonoších jsou Kotelní jámy, údolí Bílého Labe od Boudy u Bílého Labe, Kozí hřbety a Labský, Obří, Dlouhý a Modrý důl.

Před riskantním chováním v Krkonoších varují zvláště nyní, v době šířící se epidemie nového koronaviru, také záchranáři a horská služba. Zásahy vzhledem k mimořádné situaci v zemi jsou náročnější než kdykoliv jindy. V sobotu 28. března záchranáři zasahovali u zraněného skialpinisty, který se zřítil v extrémním terénu na úbočí Studniční hory, v první zóně KRNAP, tedy v místě, kde neměl co dělat. Pohyboval se ve skupině.

Na horách skončila zimní sezona kvůli nařízením vlády v souvislosti s koronavirem předčasně v polovině března. Také v Krkonoších zavřely lyžařské areály, ale i hotely, penziony a atrakce.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Brémy podlehly Frankfurtu 0:3, Pavlenka inkasoval po 342 minutách

Fotbalisté Brém v dohrávce 24. kola německé ligy podlehli Frankfurtu 0:3 a zůstali na předposledním místě tabulky. Brankář Jiří Pavlenka byl v bundeslize překonán po 342 minutách, celý zápas za domácí Werder odehrál i krajní obránce Theodor Gebre Selassie.

Brémy prohrály poprvé po třech ligových zápasech a ztrácí dva body na šestnáctý Düsseldorf, který drží barážovou pozici. Eintracht zvítězil podruhé za sebou a poskočil na 11. příčku.

Domácí si v úvodním poločase vytvořili víc nebezpečných šancí než soupeř, ale brankář Trapp zneškodnil dalekonosnou ránu Klaasena nebo Selkeho pokus z úhlu.

Druhé dějství jasně patřilo Frankfurtu. V 61. minutě si na Kostičův centr naskočil Silva a přesnou hlavičkou překonal Pavlenku. Reprezentační gólman podruhé inkasoval v 81. minutě z rohu od nepokrytého Ilsankera a hostující náhradník ještě v poslední minutě uzavřel skóre hlavou.

Hráči Werderu potvrdili pozici nejhoršího domácího týmu německé ligy, v aktuální sezoně na Weserstadionu ze 14 utkání získali pouhých šest bodů a vyhráli jen v září nad Augsburgem (3:2).

před 4 hodinami

V případě Maddie McCannové, jež zmizela před třinácti lety, je podezřelý Němec

Němečtí vyšetřovatelé podezřívají z vraždy britské dívky Maddie McCannové, která zmizela před 13 lety při rodinné dovolené v Portugalsku, 43letého muže z Německa. Vyšetřování otevřelo státní zastupitelství v Braunschweigu, informoval dnes Spolkový kriminální úřad. Podezřelý, který byl už v minulosti podle agentury DPA vícekrát trestán kvůli sexuálním deliktům i na dětech, si v současnosti odpykává víceletý trest ve vězení.

Tehdy tříletá Madeleine McCannová zmizela v květnu 2007 z apartmánu v turistickém komplexu v Praia da Luz u jihoportugalského města Lagos v regionu Algarve. Její rodiče byli tehdy na večeři v blízké restauraci. O osud dívenky se zajímala média na celém světě. 

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Anderson, Ozon, McQueen. Festival v Cannes zveřejnil výběr filmů pro letošní ročník

Nové filmy amerického režiséra Wese Andersona, francouzského Françoise Ozona či britského Steva McQueena jsou součástí oficiálního výběru 56 snímků pro letošní ročník mezinárodního filmového festivalu v Cannes. Filmový svátek se letos v květnu nekonal kvůli koronavirové pandemii, pro snímky je ale zařazení na jeho program prestižním oceněním, uvedla agentura AFP. Žádný český film se do výběru neprobojoval.

Na seznamu oficiálního výběru se nachází Andersonův film The French Dispatch (Francouzská spojka), Ozonův Eté 85 (Léto 85), britský filmař Steve McQueen má ve výběru snímky hned dva - Lovers Rock (Skála milenců) a Mangrove (Mangrovník).

Žádný český film v letošním oficiálním výběru festivalu nefiguruje. Ze zemí střední a východní Evropy zde mají své zástupce pouze Litva (film Soumrak režiséra Šarunase Bartase) a Bulharsko (snímek Únor od režiséra Kamena Kaleva).

Zdroj: ČTK
Další zprávy