Za řádění v nejcennějších částech Krkonoš hrozí pětici jezdců až stotisícová pokuta

ČTK ČTK
2. 4. 2020 12:08
Strážci Krkonošského národního parku a policisté přistihli ve středu skupinu jezdců na čtyřech pásových terénních motocyklech a jednom sněžném skútru. Projeli téměř celé Krkonoše, pohybovali se především v nejpřísněji chráněné zóně parku mezi Horními Mísečkami a Obřím dolem. S pěti jezdci začalo již správní řízení, ve kterém jim hrozí pokuta až do 100 000 korun.
Pásový terénní motocykl v Krakonošově zahrádce v Obřím dole
Pásový terénní motocykl v Krakonošově zahrádce v Obřím dole | Foto: Správa KRNAP

"Rozjezdili ty nejcennější lokality národního parku. Hrubě narušili ochranu první zóny KRNAP a ohrožovali mimo jiné i hnízdiště sokola stěhovavého a zimoviště tetřívka obecného," uvedl ředitel Správy Krkonošského národního parku Robin Böhnisch.

Strážci s policisty jednoho pachatele zastihli u hřebenové Luční boudy, zbytek skupiny v okamžiku, když přijížděli do cíle jízdy na parkoviště na Horních Mísečkách.

Skupina jezdců na Vysokém Kole
Skupina jezdců na Vysokém Kole | Foto: Správa KRNAP

"Vyrazili z Horních Míseček, dojeli až do Obřího dolu a vrátili se zpět. Na ledacos jsme zvyklí, ale tohle jsme v Krkonoších ještě nezažili. Pomohli nám také místní boudaři, turisté, kteří nám v průběhu celého dne volali na pohotovostní telefonní číslo Správy KRNAP a hlásili jejich pohyb. Díky tomu máme jejich pohyb po horách velmi dobře zdokumentovaný. Chytili jsme je při činu," řekl mluvčí parku Radek Drahný.

Správa parku předává podnět Policii ČR pro podezření porušení podmínek nouzového stavu a zákazu překračovat státní hranici.

Správa řešila vjezd aut i lyžování v první zóně

Přestože platí po celém Česku kvůli šíření nákazy koronavirem nouzový stav, v Krkonoších se pohybuje nezvykle hodně lidí. Někteří nerespektují vládní nařízení, a navíc porušují návštěvnický řád KRNAP. Správa parku letos řešila několik nelegálních vjezdů auty do nejpřísněji chráněné první zóny KRNAP a pohyb lidí tam, kde nemají co dělat.

"Desítky lyžařů si ve středu z nejpřísněji chráněných lokalit Krkonoš, z Kotle a Obřího dolu, vytvořily lyžařský areál. Máme informaci, že v Kotli lyžovalo asi 40 lidí. Také v Obřím dole nešlo o jednotlivce. I v těchto případech shromažďujeme důkazy pro zahájení správních řízení," řekl Drahný.

Na hřebenech Krkonoš je stále dost sněhu, podle horské služby 50 až 130 centimetrů sněhu, ještě více ho je na závětrných svazích a žlebech. V Krkonoších nadále platí druhý mírný stupeň lavinového nebezpečí z pěti. Lavinovými lokalitami v Krkonoších jsou Kotelní jámy, údolí Bílého Labe od Boudy u Bílého Labe, Kozí hřbety a Labský, Obří, Dlouhý a Modrý důl.

Před riskantním chováním v Krkonoších varují zvláště nyní, v době šířící se epidemie nového koronaviru, také záchranáři a horská služba. Zásahy vzhledem k mimořádné situaci v zemi jsou náročnější než kdykoliv jindy. V sobotu 28. března záchranáři zasahovali u zraněného skialpinisty, který se zřítil v extrémním terénu na úbočí Studniční hory, v první zóně KRNAP, tedy v místě, kde neměl co dělat. Pohyboval se ve skupině.

Na horách skončila zimní sezona kvůli nařízením vlády v souvislosti s koronavirem předčasně v polovině března. Také v Krkonoších zavřely lyžařské areály, ale i hotely, penziony a atrakce.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Airbus reorganizuje výrobu, ve Francii závody spojí, v Německu naopak rozdělí

Evropský výrobce letadel Airbus ohlásil největší reorganizaci svých výrobních závodů ve Francii a Německu za více než deset let. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž Airbus výrobu uskupí do tří celků. Ve Francii výrobu sloučí, v Německu rozdělí. O provozu ve Španělsku se vede debata.

Ve Francii výrobce letadel spojí výrobu aerostruktur do jednoho subjektu. Závody v Saint-Nazaire a Nantes, kde se montují trupy letounů, se tak sloučí s divizí Stelia s globální působností.

V Německu Airbus rozdělí divizi Premium Aerotec. Část z ní sloučí se závody ve městech Stade a Hamburk, z části vznikne samostatná divize, která se bude zabývat výrobou detailních součástek v omezeném množství.

"Posuzujeme různé vlastnické struktury s cílem najít to nejlepší řešení," uvedl mluvčí společnosti ohledně naposledy zmíněné divize. Ta produkuje jak jednoduché součástky za pár dolarů, tak i ty složitě obráběné, co stojí desítky tisíc dolarů. Spadat by pod ní měla i část továrny v Augsburgu a rumunský závod v Brašově.

Šéf podniku Guillaume Faury před dvěma měsíci označil výrobu aerostruktur, do nichž se řadí i trupy letadel, za hlavní předmět podnikání Airbusu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy