Po Klausovi uzavře dohodu o restutici na Hradě i Zeman

ČTK ČTK
Aktualizováno 12. 12. 2013 18:15
Hrad odmítá vydat církvi devět budov, o jejich výměně se dohodl už Klaus s Dukou.
Pražský hrad.
Pražský hrad. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Stát církvi v restituci nevydá budovy a pozemky na Pražském hradě. Podle Kanceláře prezidenta republiky by jejich vydání mohlo ohrozit bezpečnost sídla hlavy státu. Církev žádala po státu vydání celkem devíti budov v areálu Hradu.

"Tato žádost odporuje dikci zákona o narovnání s církvemi a dohodě uzavřené mezi prezidentem Václavem Klausem a kardinálem Dominikem Dukou," řekl České televizi mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček.

Dohodu uzavřel bývalý prezident s kardinálem Dukou a považoval tím otázku církevních restitucí v rámci areálu Pražského hradu ze vyřešenou.

Církev se kvůli odmítavému postoji Hradu soudit nehodlá a chce uzavřít novou dohodu. "Myslím si, že žádný soud nepřipadá v úvahu.

Chystá se dohoda, která by měla problém vyřešit," řekl šéf odboru vnějších vztahů Arcibiskupství pražského Milan Badal. Dohoda, tentokrát mezi Dukou a Zemanem, by měla být hotová do poloviny příštího roku.

Smlouva by měla podle Badala obsahovat text o tom, že požadované nemovitosti budou vydány za účelem směny.

Pražské arcibiskupství požádalo stát o navrácení devíti budov na Hradě a pozemků pod nimi letos v létě a plánovalo je vyměnit za dva objekty, které vlastní Správa Pražského hradu.

Arcibiskupství tvrdí, že to vycházelo z dohody mezi Klausem a Dukou. Zeman ale letos prohlásil, že církev žádala o některé domy v rozporu s dohodou.

Církve, které se státem uzavřely dohodu, mají podle schváleného zákona dostat nemovitý majetek v hodnotě přibližně 75 miliard korun.

Během třiceti let jim stát vyplatí také celkem 59 miliard korun navýšených o inflaci. Současně se až na nulu bude snižovat státní dotace církvím.

Při současných jednáních o nové vládě se ale vede debata o změně rozsahu restitucí.

K úterku evidoval Státní pozemkový úřad 2911 výzev na vydání 63 644 pozemků a 814 staveb církvím.

Kolem církevních restitucí na Hradě a dohod mezi církví, prezidentskou kanceláří a Správou pražského hradu panují nejasnosti.

Proti způsobu narovnání s církvemi dlouhodobě protestuje sociální demokracie, změny restitucí nevylučuje ani ANO.

Naopak třetí pravděpodobný partner v příští vládě - lidovci - považuje věc za uzavřenou. V příštím týdnu se mají zástupci církví se sociálními demokraty a lidmi z ANO setkat a probrat několik možných variant změn restitucí.

ČSSD vedle snížení výplaty usiluje o vyjmutí Pražského hradu z restitucí a omezení účelu, na který mohou být peníze vyplacené církvím použity.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Trump předčasně zveřejnil záznam rozhovoru s televizí CBS

Bílý dům dnes zveřejnil nesestříhaný záznam interview mezi prezidentem Donaldem Trumpem a reportérkou pořadu 60 Minutes (60 minut) Lesley Stahlovou, z něhož Trump při natáčení předčasně odešel kvůli údajné zaujatosti novinářky, které pohrozil blíže nespecifikovanou odvetou. Podle agentury Reuters tím prezidentská kancelář porušila dohodu s televizí CBS, podle níž měl rozhovor vyjít až o víkendu v rámci zvláštního předvolebního dílu, v němž bude také interview s demokratickým kandidátem Joem Bidenem.

"Podívejte se na tu zaujatost, nenávist a drzost, kterou předvádí (pořad) 60 minut a CBS," napsal Trump na twitteru. Dodal přitom, že moderátorka dnešní (páteční SELČ) druhé a poslední předvolební debaty s Bidenem Kristen Welkerová bude "daleko horší".

Trump sdílel v příspěvku odkaz na video, v němž je pouze jeden záběr na prezidenta. V záznamu jsou však slyšet otázky moderátorky a občas i dalších lidí v místnosti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy