Po dvou pivech na kolo? Sněmovna možná podpoří mírnou toleranci alkoholu u cyklistů

ČTK ČTK
23. 4. 2019 20:39
Sněmovna možná v prvním kole podpoří senátní návrh na zavedení mírné tolerance alkoholu u cyklistů. Předloha počítá s tím, že cyklisté by na cyklostezkách a místních silnicích směli řídit i v případě, pokud by před jízdou vypili například dva decilitry vína nebo dvě desetistupňová piva. Dolní komora v březnu schválila podobnou normu, která se týká vodáků. Senát o ní rozhodne počátkem května.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Obě předlohy ale mají ve sněmovně své odpůrce. Poslankyně ANO Zuzana Ožanová navrhovala senátní předlohu zamítnout s poukazem na to, že cyklista pod vlivem alkoholu bude nebezpečný ostatním účastníkům provozu a "může i zabít". Většina dalších poslanců, především za piráty, ale její výhrady relativizovala. Sněmovna v závěru úterního dne projednávání předlohy nedokončila. Vrátí se k ní nejdříve ve středu.

Senátní předloha má uzákonit, že cyklisté by na cyklostezkách a silnicích třetích tříd směli bez hrozby sankce řídit i v případě, pokud by měli v krvi maximálně 0,5 promile alkoholu. Podobnou toleranci k alkoholu mají například v Německu nebo v Rakousku.

Je to naprosto běžné, říká Ferjenčík

Novela tak má podle svých zastánců zabránit absurdní situaci, kdy v Rakousku smějí cyklisté popít víno, ale po přejetí hranice do Česka se vystavují finančnímu postihu. Cílem novely je mimo jiné umožnit lidem využívat vinařských cyklostezek, které cíleně vedou vinohrady a v okolí vinných sklepů, a přispět tak k rozvoji turistiky. Popotahováni policií by podle předkladatelů neměli být ani ti, kdo si dají pivo při vyjížďce na kole po venkově.

"Je naprosto běžné, že lidé si dají pivo a jedou na kole. Přestaňme kriminalizovat úplně normální chování, které nikoho neohrožuje," uvedl pirátský poslanec Mikuláš Ferjenčík. "Opravdu nám stojí podpora vinařů za ztráty na lidských životech," dotazovala se komunistická poslankyně Květa Matušovská.

Senátní návrh také počítá se snížením maximální pokuty pro cyklisty za porušení pravidel na 500 korun. Nyní jim hrozí až 20 000 korun.

Jedno dvě piva k výletu na kole patří, říká propagátor zrušení nulové tolerance alkoholu u cyklistů

Cyklostezky jsou místem relaxace a všichni očekávají, že se tam můžou i občerstvit. Není důvod, proč by pak za to měli být lidé sankcionováni, říká poslanec Junek. Chce povolit 0,5 promile alkoholu | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Polská PiS žádá přepočítání hlasů senátních v šesti obvodech, kde její kandidáti neuspěli

Polská vládní strana Právo a spravedlnost (PiS) v pondělí požádala polský nejvyšší soud o přepočítání hlasů v několika volebních obvodech, kde předminulou neděli neuspěli její kandidáti na senátory poměrně malým rozdílem hlasů. PiS podle televize TVN 24 zatím požádala o přepočítání hlasů v šesti obvodech, kde údajně byla jako neplatná vyřazena část hlasů. V Polsku o půlnoci vyprší čas na námitky stran vůči volbám. PiS si v parlamentních volbách 13. října udržela většinu v dolní komoře parlamentu, Sejmu, ale přišla o většinu právě v senátu, což jí může komplikovat další vládnutí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy