Pitrův případ po dvaadvaceti letech definitivně končí, Ústavní soud zamítl jeho stížnost

ČTK ČTK
22. 2. 2016 9:50
Ústavní soud odmítl stížnost podnikatele Tomáše Pitra v kauze daňových úniků z roku 1994. Vleklý případ tak definitivně končí. Justice Pitra poslala na čtyři roky do vězení. Část si odpykal ve vazbě a později dosáhl přeměny zbytku na podmínku. Neúspěšně se domáhal abolice, tedy zastavení stíhání na základě amnestijního rozhodnutí exprezidenta Václava Klause. Odůvodnění soud nově zpřístupnil v justiční databázi.
Podnikatel Tomáš Pitr už dříve u soudu.
Podnikatel Tomáš Pitr už dříve u soudu. | Foto: Vojtěch Marek

Brno - Po dvaadvaceti letech končí případ podnikatele Tomáše Pitra, odsouzeného v roce 1994 v kauze daňových úniků ke čtyřem letům vězení. Pitr si část trestu odpykal ve vazbě, zbytek mu soud změnil na podmínku. Podnikatel se ale domáhal abolice, tedy zastavení stíhání na základě amnestijního rozhodnutí exprezidenta Václava Klause. Vleklý případ ukončilo rozhodnutí Ústavního soudu.

Senát Ústavního soudu se zpravodajem Josefem Fialou potvrdil názor justice, podle kterého se abolice Pitra netýkala, protože stíhání netrvalo déle než osm let. Do lhůty zmiňované amnestijním rozhodnutím totiž nelze započítávat dobu mezi prvním pravomocným verdiktem a následnou obnovou řízení ani období mezi vydáním mezinárodního zatykače a dopadením Pitra ve Švýcarsku. Odůvodnění soud nově zpřístupnil v justiční databázi.

Pitr měl také další výhrady, poukazoval na domnělou svévoli při rozhodování soudů, vytýkal jim porušení rovnosti stran i extrémní rozpor mezi skutkovými zjištěními a provedenými důkazy. "Stěžovateli se zásah do ústavně zaručených základních práv nebo svobod doložit nezdařilo," uzavřeli ústavní soudci.

První soud byl v roce 2004

Obžaloba tvrdila, že se Pitr s komplicem Miroslavem Provodem jako zástupci společnosti Centrum dopustili zkrácení daně pomocí fiktivních faktur na reklamní a zprostředkovatelskou činnost. Údajně tak připravili stát o 23,4 milionu korun.

Před soudem kvůli tomu poprvé stanuli v roce 2004. V roce 2013 do případu zasáhla prezidentská amnestie, kvůli které už Provodovi nebylo možné uložit trest. Provod ale paradoxně trval na projednání kauzy, shodně jako Pitr totiž vinu popíral.

Podnikatel Pitr byl už dříve pravomocně odsouzen ke tříletému trestu vězení za vyvedení akcií potravinářských společností Setuza a Milo Surovárny ze společnosti Agrocredit a jeden daňový únik. V roce 2007 utekl ze země, v roce 2010 byl zadržen ve Svatém Mořici a strávil přes dva roky ve vazbě a následně ve vězení.

Zbytek souhrnného trestu si měl Pitr odpykat ve věznici s dozorem. Obvodní soud pro Prahu 6 však předloni v únoru přeměnil trest odnětí svobody na čtyřletou zkušební dobu.

 

Právě se děje

Další zprávy