Tenista Kodeš vysoudil na státu odškodné za pomalou justici

Bára Roubalová
Aktualizováno 1. 7. 2015 15:23
Městský soud celkem přiznal Kodešovi po několikátém odvolání 530 tisíc z požadovaných 8,4 miliónů korun. Tenista se soudí se státem kvůli pomalé práci justice během jeho rozvodu.
Jan Kodeš
Jan Kodeš | Foto: CPA Eduard Erben

Praha – Legendární tenista, wimbledonský vítěz a držitel tří grandslamů Jan Kodeš dostane od státu celkem 530 tisíc korun jako odškodné za nečinnost soudů ve vleklém soudním sporu o majetek s jeho bývalou ženou. Kodešovi již dříve obvodní soud přiznal za majetkovou i nemajetkovou újmu 236 tisíc, k nim se po středečním rozsudku připočítá ještě 294 tisíc korun.

Kodešův spor se táhl několik let a dostal se až k Ústavnímu soudu, původně požadoval 8,4 miliónu. Na nich trval i po novém rozsudku obvodního soudu z loňského podzimu, který mu přiznal jen část peněz. Městský soud rozhodnutí nižší instance potvrdil, a zvýšil odškodnění o téměř tři sta tisíc. Kodeš se může dovolat u Nejvyššího soudu.

Na spis čekal soud pět let

Tenista se začal s manželkou Lenkou soudit o vypořádání majetku v roce 1988. O sedm let později podala jeho žena dovolání proti pravomocnému rozsudku k Nejvyššímu soudu. Ten musel téměř pět let čekat na spis, který mu až do roku 2001 nebyl Obvodní soud pro Prahu 6 schopen poslat.

Následně Nejvyšší soud nařídil nové projednání. Tři roky pak případ ležel na obvodním soudu, spor se rozhýbal až po zásahu Ústavního soudu. V červenci 2008 vleklý spor o majetkové vypořádání manželů končí po 19 letech a sedmi měsících.

Rozvod trval dvacet let, ceny mezitím stouply

Dvacet let soudních sporů se bývalý tenista rozhodl nenechat jen tak, a zažaloval stát za nepřiměřeně dlouhé řízení. Za tu dobu se podle Kodeše závratně zvýšila hodnota majetku, o který se manželé soudili. Cena pražské vily, z níž měl manželku vyplatit, stoupla dvaapůlkrát, u ostatních věcí šlo až o čtyřnásobek.

V průběhu řízení se měnila také cena soudních poplatků, tlumočníka či znaleckých posudků, které se musely provádět znovu a znovu. Když k tomu Kodeš připočetl ještě nemajetkovou újmu, kterou mu vleklý spor způsobil, rozhodl se požadovat po státu odškodnění ve výši 8,4 miliónů.

Žalobu na stát podal v roce 2008. Obvodní soud mu z požadované částky přiznal 182 tisíc. Následovalo odvolání k Městskému soudu v Praze, a poté i k Nejvyššímu soudu, který věc vrátil znovu k projednání.

Nakonec byla Kodešovi přiznána celková částka 360 tisíc. Soudy tak neuznaly, že kvůli průtahům zaplatil manželce více, než kdyby spor býval skončil dříve.

Soudy nehledaly spravedlnost důsledně

Wimbledonský vítěz podal stížnost k Ústavnímu soudu, který se postavil na Kodešovu stranu. Ve svém odůvodnění soudkyně Kateřina Šimáčková napsala, že soudy nehledaly spravedlnost důsledně, protože Kodešovi škoda prokazatelně vznikla. Třeba jen v tom, že musel vilu, o níž se dvacetiletý spor vedl, po celou dobu udržovat.

Kromě změn cen nemovitostí, aut či uměleckých děl, poukázal Ústavní soud i na nespravedlnost způsobenou placením soudních poplatků. "V zásadě neměl jinou možnost než v řízení setrvat až do konce," upozornila Šimáčková. Vypořádání bezpodílového vlastnictví se totiž po rozvodu udělat musí.

Ústavní soud předchozí rozsudky zrušil a vrátil věc Obvodními soudu pro Prahu 2 s tím, že odškodnění má být vyšší. Nový rozsudek padl v říjnu loňského roku a přiznal bývalému tenistovi dalších 236 tisíc. I proti němu se Kodeš odvolal.

 

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Trump omilostnil exporadce Flynna, zapleteného do ruského vlivu na přechozí volby

Americký prezident Donald Trump na Twitteru oznámil, že omilostnil svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Ten ho vyslýchal v rámci vyšetřování údajného vlivu Ruska na prezidentské volby v roce 2016. Informovala o tom agentura Reuters.

Udělení milosti Flynnovi je vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry. O chystané milosti pro Flynna psal už dříve dnes server Axios s odvoláním na nejmenované zdroje. Udělení milosti Flynnovi podle něj znamená, že do záležitosti už dál nebudou moci promluvit soudy ani ministerstvo spravedlnosti poté, co se v lednu podle všeho stane prezidentem demokrat Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Maďarský zákon, který zakazuje úřední změnu pohlaví, přezkoumá ústavní soud

Soud v Miskolci (Miškovci) požádal maďarský ústavní soud o přezkoumání zákona, jenž zakazuje transgenderovým osobám změnit si v oficiálních dokladech jméno a pohlaví. Informuje o tom agentura AP s odvoláním na maďarskou nevládní organizace Háttér, která se zabývá ochranou práv LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob).

Soud v Miškovci tak vyhověl signatářům petice, kteří tvrdí, že zmíněný zákon porušuje ústavní právo na lidskou důstojnost a soukromý život. Podle AP má nyní ústavní soud na přezkoumání zákona 90 dní.

Autoři zákona, který maďarský parlament schválil letos v květnu, tvrdí, že "biologické pohlaví" člověka určují od narození chromozomy a nemůže být tudíž změněno. Proto je podle nich nezbytné aplikovat stejná pravidla v úředních dokladech. Kritici upozorňují, že zákon bude v důsledku znamenat větší diskriminaci transgenderových osob.

Zdroj: ČTK
Další zprávy