Po Chovancovi dostal obálku s bílým práškem i Babiš a Hrad

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 20. 11. 2014 18:29
Obálku s bílým práškem dostal již v úterý ministr vnitra. Testy potvrdily, že se jednalo o kyanid.
Andrej Babiš je druhým ministrem, který dostal bílý prášek v obálce.
Andrej Babiš je druhým ministrem, který dostal bílý prášek v obálce. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Na ministerstvo financí a na Pražský hrad dnes přišly podezřelé obálky obsahující bílý prášek. Hasiči zásilky zajistili a látku poslali na rozbor.

Zásilky bude analyzovat Státní ústav jaderné, chemické a biologické ochrany. Potvrdil to mluvčí pražských hasičů Jan Havrda. Na místě zasahovala také policie, mluvčí policejního prezidia Ivana Nguyenová ale nechtěla situaci nijak komentovat.

Na zásilku, která dorazila na Pražský hrad, upozornil server Novinky.cz. Podle informací ČTK dopis přišel na adresu správy Hradu, nikoliv do kanceláře prezidenta. "Prezidentovi ani kanceláři prezidenta dnes ani v minulých dnech žádný takový dopis nepřišel," sdělil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Obdobná zásilka přišla v úterý na ministerstvo vnitra. Zásilka, která byla adresována ministrovi Milanu Chovancovi, obsahovala také bílý prášek. Laboratorní testy následně odhalily, že se jednalo o jed na bázi kyanidu. Nikdo zraněn nebyl.

Zásilky s bílým práškem obdržely některé úřady včetně Hradu už v září. Podle středečního vyjádření Chovance není pravděpodobné, že by šlo o stejného pachatele jako tehdy. "Látka je naprosto jiná, v obálce nebyl průvodní dopis," řekl Chovanec.

Zásilky s podezřelým obsahem se začaly celosvětově šířit po teroristických útocích na USA v roce 2001 a vlna se nevyhnula ani České republice. Za rok 2001 lidé oznámili hasičům 5000 dopisů a balíčků, které vzbuzovaly podezření.

Zásilky se objevovaly v menším počtu i v dalších letech a podle dostupných informací žádná z nich neobsahovala nebezpečnou látku.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy